CLAT  >  Average - MCQ 4

# Average - MCQ 4

Test Description

## 20 Questions MCQ Test Quantitative Techniques for CLAT | Average - MCQ 4

Average - MCQ 4 for CLAT 2023 is part of Quantitative Techniques for CLAT preparation. The Average - MCQ 4 questions and answers have been prepared according to the CLAT exam syllabus.The Average - MCQ 4 MCQs are made for CLAT 2023 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Average - MCQ 4 below.
Solutions of Average - MCQ 4 questions in English are available as part of our Quantitative Techniques for CLAT for CLAT & Average - MCQ 4 solutions in Hindi for Quantitative Techniques for CLAT course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CLAT Exam by signing up for free. Attempt Average - MCQ 4 | 20 questions in 15 minutes | Mock test for CLAT preparation | Free important questions MCQ to study Quantitative Techniques for CLAT for CLAT Exam | Download free PDF with solutions
 1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you?
Average - MCQ 4 - Question 1

### While calculating the weight of a group of men, the weight of 63 kg of one of the member was mistakenly written as 83 kg. Due to this the average of the weights increased by half kg. What is the number of men in the group?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 1

C) 40
Explanation: Increase in marks lead to increase in average by ½ So (83-63) = x/2 x = 40

Average - MCQ 4 - Question 2

### A cricketer had an average number of runs as 32 after playing 10-innings. If he wants to make his average run rate increased by 4, then how much runs will he have to take in his next inning?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 2

D) 76
Explanation: Average after 10 innings = 32, so after 11 inning = 32+4 = 36 So required runs = (36*11) – (32*10)

Average - MCQ 4 - Question 3

### The average temperature in Delhi for the first four days of the month was reported as 580 . It reported as 600 for 2nd, 3rd, 4th and 5th days. The ratio of the temperatures of 1st and 5th day was 7 : 8. Find the temperature on the first day.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 3

E) 560
Explanation: A+B+C+D = 58*4
B+C+D+E = 60*4
Subtract both, E – A = 8 So 8x – 7x = 8, x = 8 So temperature of A(1st day) = 7x = 7*8

Average - MCQ 4 - Question 4

For three successive years, the cost of petrol were Rs 20 per litre, Rs 22 per litre and Rs 23.50 per litre respectively. If a man spent an average of Rs 8000 per year on petrol, then he spent what average cost of petrol per litre for the three years?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 4

D) Rs 21.7 Explanation: Quantity used in 1st yr = 8000/20 = 400 l, in 2nd yr = 8000/22 = 363.6, in 3rd yr = 340.4 l Total used in 3 yrs = 1104 litres, total money spent in 3 yrs = 3*8000 = 24000 So average rate of 3 yrs = 24000/1104

Average - MCQ 4 - Question 5

In a group of 8 boys, 2 men aged at 21 and 23 were replaced two new boys.Due to this the average cost of the group increased by 2 years. What is the average age of the 2 new boys?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 5

B) 30
Explanation: Average of 8 boys increased by 2, this means the total age of boys increased by 8*2 = 16 yrs So sum of ages of two new boys = 21+23+16 = 60 Average of these = 60/2

Average - MCQ 4 - Question 6

The average age of the group having 3 members is 84. One more person joins the group and now the average becomes 80. Now a fifth person comes whose age is 3 years more than that of fourth person replaces the first person. After this the average age of the group becomes 79. What is the age of the first person?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 6

Let the ages of these are A, B, C, D, E

So A+B+C = 84*3 = 252

And A+B+C+D = 80*4 = 320

So D = 320-252 = 68,

so E = 68+3 = 71

Now B+C+D+E = 79*4 = 316

(A+B+C+D) – (B+C+D+E) = 320- 316

So A-E = 4, so

A = 71+4 = 75

Average - MCQ 4 - Question 7

3 years ago, the average age of A, B, and C was 27 years. Also 5 years ago, the average age of B and C was 20 years. What is the present age of A?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 7

B) 40
Explanation: Sum of ages of A+B+C 3 yrs ago = 27*3 = 81 So after 3 yrs, i.e. at present their total = 81 + 3*3 = 90 Similarly sum of present age of B&C = 20*2 +5*2 = 50 So present age of A = 90-50

Average - MCQ 4 - Question 8

Average age of girls in a class is 16 years. If the average of the boys in class is also added, the average becomes 15.5 years. If there were 20 boys in the class with average age 15 years, how many girls were there in the class?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 8

C) 20
Explanation: Let x girls in the class, so 16x + 20*15 = 15.5 (x+20)

Average - MCQ 4 - Question 9

In a class, the average marks got by number of students in English is 52.25. 25% students placed in C category made the average of 31 marks, while 20% who were placed in A category made the average of 80 marks. Find the average marks of the remaining students?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 9

D) 51.8
Explanation: Let there are 100 students in the class, then in category A = 20 students, in C = 25 students, remaining = 55 students. Let x be the average of these 55 students.
So 20*80+ 25*31 + 55*x = 52.25*100

Average - MCQ 4 - Question 10

The average of 5 numbers is 40. Average of first two and last two is 25 and 45 respectively. Find the middle number.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 10

A) 60
Explanation: 5*40 – (2*25 + 2*45)

Average - MCQ 4 - Question 11

If a man spends 1000rs for the first five months, 2000rs for the next four months and 3000rs for the next 3 months and he saves 2000rs in the whole year then his average monthly salary will be ?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 11

Answer – b) 2000 Explanation : 1000*5 + 2000*4 + 3000*3 + 2000 = 24000
24000/12 = 2000

Average - MCQ 4 - Question 12

In a family of 6 members, the average age of the family at present is 25 while the age of the youngest member in the family is 5yrs, so what will be the average  age of the family at  the time of his birth ?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 12

Answer – d) 24 Explanation : sum of ages = 25*6 = 150 At the time of birth, i.e 5 years back, so (150-6*5)/5 = 24

Average - MCQ 4 - Question 13

The average temperature for the the first 5 month of the year is 40’c and the average temperature from second to sixth month is 42’c and the ratio b/w the temperature of 1 day and the 6 day  is 3:4, find the temperature of the sixth day ?

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 13

1,2,3,4,5 = 200
2,3,4,5,6 = 210
4x – 3x = 10, so temp on sixth day = 40

Average - MCQ 4 - Question 14

The average age of A and B 10 years ago was 20. The average age of A, B and C today is 30, so what will be the age of C after 5 years.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 14

Answer – b) 35 Explanation : A+B  = 60.
A,B,C = 90
so Age of C = 30+5 = 35

Average - MCQ 4 - Question 15

The average age of 5 children of a family is 10 years but if we include the age of father and mother then the average age becomes 22 years. It is given that father age is 6 years more than the mother so what will be the age of mother at present.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 15

Answer – c) 49 Explanation : sum of age of children = 50 50 + M+ F = 22*7 = 154.
M+F = 104 and F= M+6 . So, M = 49

Average - MCQ 4 - Question 16

The batting average of a batsman for 20 innings is 35 and the difference b/w the runs of best inning and worst inning is 50. If these two innings are not included the average becomes 32 for 18 innings. The best score of the batsman is.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 16

Answer – c) 87 Explanation : 35*20 = 700.
Best(B) – Worst(W) = 50 700 – B – H = 18*32= 576. B+H = 124 and B-H = 50. So B =87

Average - MCQ 4 - Question 17

The average age of a class of 20 students is 12 years. Out of which one student whose age is 10 year left the class and two new boys entered the class. The average of the class remains the same and the difference between the ages of new boys is 4 year. What will be the age of younger one .

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 17

Answer – b) 9 Explanation : 240 – 10 + a+ b = 21 * 12 a+ b =22, a-b = 4. So, b= 9

Average - MCQ 4 - Question 18

The average marks secured by 15 students are 70 and later it was found that one entry is wrong and 65 is written instead of 45. Find out he corrected average.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 18

Answer –b) 68.66 Explanation : (15*70-65+45)/15

Average - MCQ 4 - Question 19

The average salary of all the workers in factory is 7000. The average salary of 9 mechanic is 5000 and for the rest of the workers it 4000. Find the total number of workers in the factory.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 19

Answer – c) 12 Explanation : Total workers T, so 7000*T = 9*5000 + (T-9)*4000.
T = 3 so 3+9 =12

Average - MCQ 4 - Question 20

The average age of a couple at the time of marriage was 20 years. After 8 years of marriage they have a baby of 4 years old. Calculate the average age of the family when the baby was born.

Detailed Solution for Average - MCQ 4 - Question 20

Answer – a) 16 Explanation : At the time of marriage H+W = 40. So when baby was means means after 4 years from their marriage so (40+4+4)/3 = 16

## Quantitative Techniques for CLAT

56 videos|35 docs|91 tests
 Use Code STAYHOME200 and get INR 200 additional OFF Use Coupon Code
Information about Average - MCQ 4 Page
In this test you can find the Exam questions for Average - MCQ 4 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Average - MCQ 4, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice

## Quantitative Techniques for CLAT

56 videos|35 docs|91 tests