# Number Series - MCQ 1

## 20 Questions MCQ Test Quantitative Aptitude for Competitive Examinations | Number Series - MCQ 1

Description
Attempt Number Series - MCQ 1 | 20 questions in 40 minutes | Mock test for Quant preparation | Free important questions MCQ to study Quantitative Aptitude for Competitive Examinations for Quant Exam | Download free PDF with solutions
QUESTION: 1

Solution:

32 * 8 = 256
256 * 4 = 1024
1024 * 2 = 2048
2048*1 = 2048

QUESTION: 2

### 9, 5, 6, 10.5, 23 ?

Solution:

9 * 0.5 + 0.5 = 5
5 * 1 + 1 = 6
6 * 1.5 + 1.5 = 10.5
10.5 * 2 + 2 = 23
23 * 2.5 + 2.5 = 60

QUESTION: 3

### 17, 98, 26, ?, 35, 80

Solution:

26 -17 = 9; 35 – 26 = 9
98 – 9 = 89

QUESTION: 4

2, 17, 89, 359, 1079, ?

Solution:

2 * 6 + 5 = 17
17 * 5 + 4 = 89
89 * 4 + 3 = 359
359 * 3 + 2 = 1079
1079 * 2 + 1 = 2159

QUESTION: 5

7, 4.5 ,5.5, 12, 49,?

Solution:

7 × 0.5 + 1 = 4.5.
4.5 × 1 + 1 = 5.5.
5.5 × 2 + 1 = 12.
12 × 4 + 1 = 49.
49 × 8 + 1 = 393.

QUESTION: 6

7, 7, 13, 37, 97, ?

Solution:

7 + 1³ – 1 = 7
7 + 2³ – 2 = 13
13 + 3³ – 3 = 37

QUESTION: 7

1, 20, 58, 134, 286, ?

Solution:

1 * 2 + 18 = 20
20 * 2 + 18 = 58
58 * 2 + 18 = 134
134 * 2 + 18 = 286

QUESTION: 8

3, 5, 15, 45, 113, ?

Solution:

Sub-series formed by the difference between consecutive terms is 2, 10, 30 and 68.

This sub-series follows the below pattern.

13 + 1, 23 + 2, 33 + 3 and 43 + 4.

So the next term of the difference sub-series will be 53 + 5 = 130. Final answer will be 113 + (53 + 5) = 113 + 130 = 243.

Hence, answer is 243. Below is a detailed representation of the entire series.

3 + (13 + 1) = 3 + 2 = 5
5 + (23 + 2) = 5 + 10 = 15
15 + (33 + 3) = 15 + 30 = 45
45 + (43 + 4) = 45 + 68 = 113
113 + (53 + 5) = 113+130 = 243.

QUESTION: 9

3.25, 6.5, 19.5, 78, 390, ?

Solution:

3.25 * 2 = 6.5
6.5 * 3 = 19.5
19.5 * 4 = 78

QUESTION: 10

68, 117, 61, 124, 54, ?

Solution:

68 – 7 = 61; 61 – 7 = 54
124 + 7 = 131

QUESTION: 11

4, 5, 6, 14, ?, 100.5

Solution:

4 * 1 + 1 = 5
5 * 1.5 – 1.5= 6
6 * 2 + 2 = 14
14 * 2.5 – 2.5 = 32.5
32.5 * 3 + 3 = 100.5

QUESTION: 12

8 4 4 8 32 ?

Solution:

8 * 0.5 = 4
4 * 1 = 4
4 * 2 = 8
8 * 4 = 32
32 * 8 = 256

QUESTION: 13

2, 2, 7, ?, 87, 342

Solution:

2 + 1² – 1 = 2
2 + 2² + 1= 7
7 + 4² – 1= 22

QUESTION: 14

6, 8, 8, 22, ?, 151

Solution:

6 * 1 + 2 = 8
8 * 1.5 – 4 = 8
8 * 2 + 6 = 22
22 * 2.5 – 8 = 47
47 * 3 + 10 = 151

QUESTION: 15

4, ?, 14, 40, 88, 170

Solution:

4 + 1² + 1= 6
6 + 3² – 1= 14
14 + 5² + 1= 40

QUESTION: 16

6, 6, 7, ?, 91, 463

Solution:

6*1 – 1 + 1 = 6
6*2 – 2 – 3 = 7
7*3 – 1 + 5 = 25

QUESTION: 17

2, 5, 17, 50, 122, ?

Solution:

2 + 1³ + 2 = 5
5 + 2³ + 4 = 17
17 + 3³ + 6 = 50
50 + 4³ + 8 = 122

QUESTION: 18

2, 9, 39, 161, ?, 2613

Solution:

2 * 4 + 1 = 9
9 * 4 + 3 = 39
39 * 4 + 5 = 161
161 * 4 + 7 = 651
651 * 4 + 9 = 2613

QUESTION: 19

5, ?, 20, 34, 76, 142

Solution:

5*2 – 2 = 8
8*2 + 4 = 20
20*2 – 6 = 34

QUESTION: 20

5, 6, 10, 33, 128, ?

Solution:

5 * 1 + 1 = 6
6 * 2 – 2 = 10
10 * 3 + 3 = 33
33 * 4 – 4 = 128
128 * 5 + 5 = 645

 Use Code STAYHOME200 and get INR 200 additional OFF Use Coupon Code