TEST: Addition (Give And Take) - 1

# TEST: Addition (Give And Take) - 1

Test Description

## 10 Questions MCQ Test Mathematics for Class 3: NCERT | TEST: Addition (Give And Take) - 1

TEST: Addition (Give And Take) - 1 for Class 3 2023 is part of Mathematics for Class 3: NCERT preparation. The TEST: Addition (Give And Take) - 1 questions and answers have been prepared according to the Class 3 exam syllabus.The TEST: Addition (Give And Take) - 1 MCQs are made for Class 3 2023 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for TEST: Addition (Give And Take) - 1 below.
Solutions of TEST: Addition (Give And Take) - 1 questions in English are available as part of our Mathematics for Class 3: NCERT for Class 3 & TEST: Addition (Give And Take) - 1 solutions in Hindi for Mathematics for Class 3: NCERT course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Class 3 Exam by signing up for free. Attempt TEST: Addition (Give And Take) - 1 | 10 questions in 10 minutes | Mock test for Class 3 preparation | Free important questions MCQ to study Mathematics for Class 3: NCERT for Class 3 Exam | Download free PDF with solutions
 1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you?
TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 1

### Find the missing digit. 445 + __ = 766

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 1

Consider the unit digit in both numbers on LHS so 5 + ? = 6 => 5+1=6 445 + 321 = 766.

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 2

### Find the missing digit. 349 + 4_6 = 805

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 2

► Consider the unit digit in both numbers on LHS so 9 + 6 = 15
Hence 5 comes in the unit digit and 1 is carried over.

► Consider the tens digit in both numbers on LHS.
Now since 0 is the tens digit in 805 the sun of tens digits on numbers on LHS should add up to 10 (1 gets carried over).
So 1 + 4 +? = 10 = >? = 5

► Consider the hundreds digit in both numbers on LHS. 1+3+4=8 349+456 =805.

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 3

### Find the missing number. 456 : 487 :: 360 : ?

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 3

456 + 31 = 487

So 360 + 31 = 391, So ? = 391

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 4

7000: 8000 :: 4000 : _?_

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 4

7000 + 1000 = 8000

Similary 4000 + 1000 = 5000

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 5

Find the missing number. 450, 460, ___, 480, 490, ___

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 5

Add 10 to each term to get the next term.

460 + 10 = 470, 470 + 10 = 480, 480 + 10 = 490, 490 + 10 = 500

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 6

Find the missing number. 344, 351, 358, ___, ___.

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 6

Add 7 to each term to get the next term.

► 344 + 7 = 351

► 351+7=358

► 358 + 7 =365

► 365+ 7 = 372

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 7

Which number makes the equation true? ? +1323 = 1223 + 1223

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 7

1123 + 1323 = 2446 = 1223 + 1223

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 8

Which number makes the equation true? 419 +? = 581 + 116

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 8

419+278=581+116=697

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 9

Which number makes the equation true? 1508 + 1125 = 2407 +?

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 9

1508 + 1125 = 2407 + 226 = 2633

TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 10

Which number makes the equation true? 43 + ? = 26 + 68

Detailed Solution for TEST: Addition (Give And Take) - 1 - Question 10

43 + 51 = 26 + 68 = 94

## Mathematics for Class 3: NCERT

51 videos|84 docs|44 tests
 Use Code STAYHOME200 and get INR 200 additional OFF Use Coupon Code