Test: Money - 1


10 Questions MCQ Test Mathematics (Maths) for Class 3 | Test: Money - 1


Description
This mock test of Test: Money - 1 for Class 3 helps you for every Class 3 entrance exam. This contains 10 Multiple Choice Questions for Class 3 Test: Money - 1 (mcq) to study with solutions a complete question bank. The solved questions answers in this Test: Money - 1 quiz give you a good mix of easy questions and tough questions. Class 3 students definitely take this Test: Money - 1 exercise for a better result in the exam. You can find other Test: Money - 1 extra questions, long questions & short questions for Class 3 on EduRev as well by searching above.
QUESTION: 1

Sumona buys 3 toys For Rs.480. The cost of each toy is _________

Solution:
QUESTION: 2

If the wages of 18 workers for a task is Rs.11700, then find the wages of 1 worker for the same task.

Solution:
QUESTION: 3

On a particular day, 200 US dollars are worth Rs.13000. On that day, find the cost of 1 US dollar in rupees.

Solution:
QUESTION: 4

The cost of 16 kg washing powder is Rs.2464. Find the cost of 1 kg washing powder.

Solution:
QUESTION: 5

The cost of 1 packet of salt is Rs.16. What will be the cost of 28 packets of salt?

Solution:
QUESTION: 6

A man earns Rs.8400 in a week. How much will he earn in 12 days?

Solution:
QUESTION: 7

Cost of 12 dozen bananas is Rs.624. Find the cost of 2 dozen bananas.

Solution:
QUESTION: 8

James purchased 3 books for Rs.540 and Robert purchased 5 notebooks for Rs.300. The difference between the cost of 1 book and 1 notebook is __________

Solution:
QUESTION: 9

Peter has Rs.19 more than what Tom has. If Peter has Rs.74, then find the amount which Tom has?

Solution:
QUESTION: 10

Direction: Add the amount in each of the following questions.

Rs.65.85, Rs.170.34, Rs.57.28

Solution:

Similar Content

Related tests