Class 3  >  Mathematics for Class 3: NCERT  >  Test: Multiplication - 1 Download as PDF

Test: Multiplication - 1


Test Description

10 Questions MCQ Test Mathematics for Class 3: NCERT | Test: Multiplication - 1

Test: Multiplication - 1 for Class 3 2023 is part of Mathematics for Class 3: NCERT preparation. The Test: Multiplication - 1 questions and answers have been prepared according to the Class 3 exam syllabus.The Test: Multiplication - 1 MCQs are made for Class 3 2023 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Multiplication - 1 below.
Solutions of Test: Multiplication - 1 questions in English are available as part of our Mathematics for Class 3: NCERT for Class 3 & Test: Multiplication - 1 solutions in Hindi for Mathematics for Class 3: NCERT course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Class 3 Exam by signing up for free. Attempt Test: Multiplication - 1 | 10 questions in 20 minutes | Mock test for Class 3 preparation | Free important questions MCQ to study Mathematics for Class 3: NCERT for Class 3 Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Multiplication - 1 - Question 1

Each of these packs has exactly 5 buttons in it. How many buttons are there in all? 

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 1

Total number of packs = 17
Number of buttons in one pack = 5
Total number of buttons in all 17 packs = 17 x 5 = 85

Test: Multiplication - 1 - Question 2

Raj a bought these pencils. Each pencil cost Rs.2. How much did the pencils cost all together? 

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 2

Cost of each pencil = Rs.2
Total number of pencils = 15
Cost of all 15 pencils = 15 x 2 = Rs. 30

Test: Multiplication - 1 - Question 3

The word problem below is part of Madhavi's homework.
Nani bought 25 packages of balloons. Each package has 4 balloons. How many balloons did she buy in all?

Q. Which of the following number sentences can Madhavi use to solve this problem?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 3

Total number of packages of balloon = 25
Number of balloons in each package = 4
So, Total number of balloons Nani bought = 25 x 4 = 100
 

Test: Multiplication - 1 - Question 4

At the craft fair, Gopal sold toy trains like the one shown below.

He sold each train for Rs. 28. How much did Gopal make by selling 4 trains?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 4

Price for selling each toy train = Rs.28
Number of trains Gopal sold = 4
Total money made by Gopall = Rs.28 x 4

Test: Multiplication - 1 - Question 5

7 x 9 = ______

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 5

7 x 9 = 63

Test: Multiplication - 1 - Question 6

Swaraj wants to buy 3 bags of potato chips. Each bag of potato chips costs Rs. 50. If she uses a coupon for 'Rs. 20 off, how much will Swaraj owe for the 3 bags of potato chips?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 6

Total cost of 3 bags of potato chips = Rs. 50 x 3 = Rs. 150

But she uses a discount coupon of Rs. 20

So, Swaraj has to pay Rs. 150 - Rs. 20 = Rs. 130 only

Test: Multiplication - 1 - Question 7


If both equations shown above are true, which of the following equations must also be true? 

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 7

 
So, it satisfies  
Since 7 x 1 = 7

Test: Multiplication - 1 - Question 8

Madhu arranged one rupee coins in the pattern shown below:

What operation best shows how he arranged?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 8

Number of coins in one row = 5

Number of coins in one column = 6

Total number of coins in the whole pattern = 6 x 5 = 5 x 6

So, 6 x 5 or 5 x 6 shows the arrangement pattern.

Test: Multiplication - 1 - Question 9

Guru's family eats 4 to 6 apples every day. Which is a reasonable number of days that it will take Guru's family to eat a bag of 20 apples?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 9

Between 3 and 6 days.

If the family eats 4 apples per day, then it will take 5 days to eat 20 apples.

If thay eat 6 apples per day, then it will take more than 3 days to eat 20 apples.

Test: Multiplication - 1 - Question 10

Madhuri has 2 pizzas that are cut into 6 slices each. She and 3 friends eat 9 slices. Which of these shows one way to find the number of slices Madhuri has left?

Detailed Solution for Test: Multiplication - 1 - Question 10

Total number of pizza = 2

Number of slices in each pizza = 6

Total number of slices in both pizza = 2 x 6

Madhuri and 3 friends ate 9 slices

So, number of slices left by Madhuri are: 
Multiply 2 by 6 and then subtract 9.

47 videos|85 docs|44 tests
Information about Test: Multiplication - 1 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Multiplication - 1 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Multiplication - 1, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
47 videos|85 docs|44 tests
Download as PDF

Download free EduRev App

Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!
(Scan QR code)