JEE Exam  >  JEE Tests  >  SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025  >  SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - JEE MCQ

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - JEE MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 - SRMJEE Aptitude Mock Test - 2

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 for JEE 2025 is part of SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 preparation. The SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 questions and answers have been prepared according to the JEE exam syllabus.The SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 MCQs are made for JEE 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 below.
Solutions of SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 questions in English are available as part of our SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 for JEE & SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 solutions in Hindi for SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for JEE Exam by signing up for free. Attempt SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 | 20 questions in 25 minutes | Mock test for JEE preparation | Free important questions MCQ to study SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 for JEE Exam | Download free PDF with solutions
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 1

If the selling price (SP) of a transistor is Rs. 572 and the shopkeeper earns a profit equivalent to 30% of the cost price (CP) of the transistor, then what is the cost price of the transistor?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 1
Let CP of the transistor be x.
Given: SP = Rs. 572
Profit = x = 0.3x
CP + Profit = SP
x + 0.3x = Rs. 572
1.3x = Rs. 572
x = Rs. 440
Thus, the cost price is Rs. 440.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 2

What is the sum of the first 13 terms of an arithmetic progression if the 5th term is 1 and the 8th term is -17?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 2

T5 = 1
In an AP,
Tn = a + (n - 1)d
a + 4d = 1 --- (i)
Also, T8 = -17
a + 7d = -17 --- (ii)
(ii) - (i):
3d = -18
d = -6
Using (i), a = 1 - 4 × (-6) = 1 + 24 = 25
So, sum of n terms,

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 3

If a2 + b2 + c2 + 27 = 6(a + b + c), then what is the value of ?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 3

a2 + b2 + c2 + 27 = 6(a + b + c)
a2 - 6a + 9 + b2 - 6b + 9 + c2 - 6c + 9 = 0
(a - 3)2 + (b - 3)2 + (c - 3)2 = 0
It gives a = 3, b = 3 and c = 3.
Put this in .

= 3

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 4

If = 1, x > 0, then the value of  is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 4

6x = 2x2 + 5x - 2
2x2 - 2 = x

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 5
If (a - b) = 4 and ab = 2, then (a3 - b3) is equal to
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 5
We have,
(a - b) = 4 and ab = 2
We know,
(a - b)2 = a2 + b2 - 2ab
(a - b)2 + 2ab = a2 + b2
a2 + b2 = 16 + 4 = 20
(a3 — b3) = (a — b)(a2 + ab + b2)
= 4(20 + 2)
= 88
So, the answer is 88.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 6
In a class of 50 students, 60% are boys. The average marks of the boys is 62, and that of the girls is 68. What is the average marks of the whole class?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 6
Given: Total students = 50, Percentage of boys = 60%, Average marks of boys = 62, Average marks of girls = 68
Number of boys = 60% of 50 = 30
Number of girls = 50 - 30 = 20
Required average
=
=
= 64.4
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 7

The total number of cars sold by companies A in 2017 and C in 2013 is what percentage of the total number of cars sold by all four companies in 2013 and 2016? (correct to one decimal place)

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 7

All the figures given below are in thousands.
Total number of cars sold by companies A in 2017 and C in 2013 = 52 + 65 = 117
Total number of cars sold by all four companies in 2013 = 45 + 63 + 65 + 67 = 240
Total number of cars sold by all four companies in 2016 = 72 + 58 + 70 + 63 = 263
Total number of cars sold by all four companies in 2013 and 2016 = 240 + 263 = 503
Required percentage = (117/503) × 100 = 23.26% ~ 23.3%
Hence, answer option 4 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 8

The total number of cars sold by company C in 2018 exceeds the average number of cars sold by company A during 2014-2018 by:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 8

Total number of cars sold by company C in 2018 = 76,000
Total number of cars sold by company A during 2014-2018 = 52,000 + 61,000 + 72,000 + 52,000 + 63,000 = 3,00,000
Average number of cars sold by company A during 2014-2018 = 3,00,000/5 = 60,000
Required number = 76,000 - 60,000 = 16,000
Hence, answer option 3 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 9

The total number of cars sold by company B during 2015, 2017 and 2018 is what percentage less than the total number of cars sold by company C in 2013, 2015, 2017 and 2018?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 9

Total number of cars sold by company B during 2015, 2017 and 2018 (in thousands) = 60 + 53 + 67 = 180
Total number of cars sold by company C in 2013, 2015, 2017 and 2018 (in thousands) = 65 + 66 + 63 + 76 = 270
Required percentage = (270 - 180)/270 × 100 =
Hence, answer option 2 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 10

What is the ratio of the total number of cars sold by companies A, B and D in 2017 to the total number of cars sold by all four companies in 2018?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 10

Total number of cars sold by companies A, B and D in 2017 (in thousands) = 52 + 53 + 75 = 180
Total number of cars sold by all four companies in 2018 (in thousands) = 63 + 67 + 76 + 74 = 280
Ratio of the total number of cars sold by companies A, B and D in 2017 to the total number of cars sold by all four companies in 2018 = 180 : 280 = 9 : 14
Hence, answer option 3 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 11
The average of some numbers is 54.6. If 75% of the numbers are increased by 5.6 each, and the rest are decreased by 8.4 each, then what is the average of the numbers so obtained?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 11
Let there be 100 numbers in all.
As their average is 54.6, their sum = 54.6 × 100 = 5460
Now, 75 numbers are increased by 5.6.
So, the sum will increase by a quantity of 75 × 5.6 = 420.
25 numbers are decreased by 8.4.
So, the sum will decrease by 25 × 8.4 = 210.
Thus, new sum of the 100 numbers = 5460 + 420 - 210 = 5670
New average of the 100 numbers = 5670/100 = 56.7
Hence, answer option 3 is correct.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 12
A man wanted to sell his bat at a discount of 8%. His brother, who was a cricketer, wanted to buy the bat, so the man sold it at a discount of 10%. In this deal, the man reduced Rs. 70 in profit. What was the market value of the bat?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 12
Let marked price = market value of the bat = Rs. m
As the difference in profit was Rs. 70, this must be the difference in the sales revenues of the two scenarios as well.
Sales revenue had the bat been sold at a discount of 8% = Rs. 0.92m
Sales revenue had the bat been sold at a discount of 10% = Rs. 0.90 m
So, 0.92m - 0.90m = 70
Or, m = 3,500
Thus, market value of the bat = Rs. 3,500
Hence, answer option 3 is correct.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 13

A, B and C can individually complete a task in 24 days, 16 days and 32 days, respectively. If A and C started the work and worked for 6 days and left, then the number of days required by B to complete the remaining task is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 13

Let the total work be 96 units.
(LCM of 24, 16 and 32 = 96)
Work done by A in 1 day = 96 units/24 = 4 units
Work done by B in 1 day = 96/16 units = 6 units
Work done by C in 1 day = 96/32 units = 3 units
Working together, work done by A and C in 1 day = 4 units + 3 units = 7 units
Work done by A and C in 6 days = 7 units × 6 = 42 units
Remaining work = 96 units - 42 units = 54 units
Time taken by B to complete 54 units of work = (54/6) days = 9 days
Hence, answer option 2 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 14

If , then what is the value of ?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 14

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 15

The two equal sides of an isosceles triangle are 20 cm each and the third side is 30 cm. What is the area (in cm2) of the triangle?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 15

Let a = 20 cm
b = 30 cm

Area of isosceles triangle
= 75√7

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 16

If 2sinθ - 8 cos2θ + 5 = 0, 0° < θ < 90°, then what is the value of (tan 2θ + cosec 2θ)?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 16

2 sinθ - 8 cos2θ + 5 = 0
⇒ 2 sinθ - 8 (1 - sin2θ) + 5 = 0
⇒ 8 sin2θ + 2sinθ - 3 = 0
⇒ 8 sin2θ - 4sinθ + 6 sinθ - 3 = 0
⇒ 4 sinθ (2sinθ - 1) + 3 (2 sinθ - 1) = 0
⇒ (4 sinθ + 3) (2 sinθ - 1) = 0
⇒ sinθ = 1/2
⇒ θ = 30°
(tan 2θ + cosec 2θ),
= (tan 2 × 30° + cosec 2 × 30°)
= (tan 60° + cosec 60°)

Hence, option (4) is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 17

The number of students enrolled in different facilities available in a school is as follows:

The percentage of students studying in science or vocational subjects is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 17
  • Number of students in science and vocational subjects = 35 + 18 + 10 + 30 = 93
  • Total students = 35 + 18 + 25 + 47 + 45 + 40 + 10 + 30 = 250
  • The percentage of students studying in science and vocational subjects = × 100 = 37.2%
  • Hence, option (3) is correct.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 18
At 30% discount, the selling price of an article is Rs. 1050. What is the selling price (in Rs.) if the discount is 15%?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 18
Given:
Selling price = Rs. 1050
Discount = 30%
We know that,
⇒ CP = Rs. 1500
When discount = 15%,
Then, new selling price = = Rs. 1275
SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 19

If y = , then what is the value of ?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 19



SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 20

The rate of simple interest on a sum of money is 5% p.a. for the first 4 years, 8% p.a. for the next 3 years and 10% p.a. for the period beyond 7 years. If the simple interest accrued by the sum over a period of 10 years is Rs. 1,850, then the sum is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 - Question 20

Simple interest (in Rs.) = prt/100
p = principal (in Rs.)
r = rate of interest
t = time
Simple interest for 10 years = Rs.1,850
Simple interest for 4 years at 5% + Simple interest for 3 years at 8% + Simple interest for 3 years at 10% = 1,850


p(20 + 24 + 30) = 1,85,000
p = 1,85,000/74 = 2,500 
∴ The sum is Rs. 2,500.
Hence, answer option 4 is correct.

1 videos|4 docs|90 tests
Information about SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 Page
In this test you can find the Exam questions for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for SRMJEE Aptitude Mock Test - 2, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF