JEE Exam  >  JEE Tests  >  SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025  >  SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - JEE MCQ

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - JEE MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 - SRMJEE Aptitude Mock Test - 4

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 for JEE 2025 is part of SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 preparation. The SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 questions and answers have been prepared according to the JEE exam syllabus.The SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 MCQs are made for JEE 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 below.
Solutions of SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 questions in English are available as part of our SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 for JEE & SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 solutions in Hindi for SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for JEE Exam by signing up for free. Attempt SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 | 20 questions in 25 minutes | Mock test for JEE preparation | Free important questions MCQ to study SRMJEEE Subject Wise & Full Length Mock Tests 2025 for JEE Exam | Download free PDF with solutions
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 1

In the first 40 overs of a 50-over innings, the run rate was 4.8 runs/over. What is the required run rate in the remaining 10 overs to reach the target of 241 runs?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 1

Runs after 40 overs = 40 × 4.8 = 192
Required runs = 241 - 192 = 49
Remaining overs = 50 - 40 = 10
Required run rate = 49/10 = 4.9
So, option 4 is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 2

What are the coordinates of the centroid of a triangle, whose vertices are A(1, -5), B(-4, 0) and C(3, -4)?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 2

Let the coordinates of the centroid of the triangle be (x, y).


Putting the values:


So, the coordinates of the centroid of the triangle are (0, -3).

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 3

If the selling price of 40 articles is equal to the cost price of 50 articles, then the percentage loss or gain is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 3

40 SP = 50 CP
SP/CP = 50/40
% gain =
=

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 4
The value of 4.5 - (3.2 ÷ 0.8 × 5) + 3 × 4 ÷ 6 is:
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 4
We have to solve this question according to the BODMAS rule.
4.5 − (3.2 ÷ 0.8 × 5) + 3 × 4 ÷ 6
= 4.5 − (4 × 5) + 2
= 4.5 - 20 + 2
= 6.5 - 20
= -13.5
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 5
If x4 - 6x2 - 1 = 0, then the value of x6 - 5x2 + + 5 is:
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 5
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 6
The value of is equal to:
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 6

=
= secθ.cosecθ × sin2θ secθ
= sinθ sec2θ
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 7
In the given figure, MP is a tangent to a circle with centre A and NQ is a tangent to a circle with centre B. If MP = 15 cm, NQ = 8 cm, PA = 17 cm and BQ = 10 cm, then AB is:
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 7

Here, AM ⊥ PM and NB ⊥ NQ (A tangent to a circle forms a right angle with the circle's radius, at the point of contact.)
Applying Pythagoras theorem to right ∆PMA,
AM2 = PA2 – PM2
= 172 cm2 - 152 cm2 = 64 cm2
∴ AM = 8 cm
Applying Pythagoras theorem to right ∆QNB,
NB2 = BQ2 – NQ2
= (102 - 82) cm2 = 36 cm2
∴ NB = 6 cm
Since AM = AC (radii of circle with centre A) and NB = CB (radii of circle with centre B),
AB = AC + CB
= AM + NB
= 8 cm + 6 cm = 14 cm
Hence, answer option 2 is correct.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 8

On simplification, is equal to:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 8

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 9
For an article, the profit is 170% of the cost price. If the cost price increases by 20% but the selling price remains same, then what is the new profit percentage?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 9
Let CP = Rs. 100, profit = 170% and SP = Rs. 270
New CP = 120% of Rs. 100 = Rs. 120
New SP = Rs. 270
Profit % =
=
= 125%
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 10
Two smaller circles touch a large circle internally and pass through the centre O of the larger circle. If the diameter of the bigger circle is 28 cm, then what is the area of the bigger circle (in cm2) which is not enclosed by the two smaller circles?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 10
Area of bigger circle = π(14)2 = 196π
Area of two smaller circles = 2 × π(7)2 = 98π
Area of the bigger circle, which is not enclosed by the two smaller circles = 196π - 98π = 98π
= 308 cm2
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 11
The table below shows income (in rupees) for a particular month, together with their sources in respect of 5 employees A, B, C, D and E.

How many employees have their salary more than four times their other incomes?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 11
Salary of B = 59,000
Other income of B excluding salary = 59,000 - 48,500 = 10,500
Four time of other income of B = 4 × 10,500 = 42,000
Salary of C = 42,000
Total income of C = 52,000
Other incomes of C excluding salary = 10,000
Four times of salary of C = 40,000
Hence B and C have salary more than four times their other incomes.
Hence, option (2) is correct.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 12
When 200 is divided by a positive integer x, the remainder is 8. How many values of x are there?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 12
When 200 is divided by a positive integer x, the remainder is 8.
For being completely divisible by x, number = 200 - 8 = 192.
192 divisible by number which is more than 8 as remainder is 8, i. e: 12, 16, 24, 32, 48, 64, 96, 192.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 13
The internal measurements of a box with lid are 115 cm × 75 cm × 35 cm and the wood of which it is made is 2.5 cm thick. Find the volume of the wood used to make the box.
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 13
Volume of wood used to make the box = Total volume - Internal volume of box
Now, new dimension = (115 + 5) cm = 120 cm, (35 + 5) cm = 40 cm, and (75 + 5) cm = 80 cm
Wood used = (120 × 80 × 40 - 115 × 75 × 35) cm3
= (3,84,000 - 3,01,875) cm3
= 82,125 cm3
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 14

If = 2, then x is equal to

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 14


By componendo and dividendo,

On squaring both sides, we get
= 9
⇒ 3 + x = 27 – 9x
⇒ 9x + x = 27 – 3 = 24
⇒ x = 24/10 = 12/5

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 15

In a circle with radius 5 cm, a chord is at a distance of 3 cm from the centre. The length of the chord is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 15


△OPB is a right angle triangle.
(∵ radius cuts the chord at right angle and in equal parts.)
From the Pythagoras theorem,
(OB)2 = (OP)2 + (PB)2
52 = 32 + (PB)2
(PB)2 = 25 - 9 = 16
PB = 4
AB = 2PB = 2 × 4 = 8 cm
∴ The length of the chord is 8 cm.
Hence. option (3) is correct.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 16

A shopkeeper marks the price of the article in such a way that after allowing 28% discount, he wants a gain of 12%. If the marked price is Rs. 224, then the cost price of the article is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 16

Marked price = 224
Discount = 28%
Selling price = 100 - 28% = 72% of the marked price
= 224 × = Rs. 161.28
Profit = 12%
Cost price = × 100 = Rs. 144
Thus, the cost price should be Rs. 144.

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 17

Sanjay gave Rs. 4,000 as interest in two different amounts, first part on 3% and second part on 5% rate of interest. If, in both conditions, the interest of 3 years is equal, how much amount was given at 5% interest?

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 17

=
9P = Rs. 60,000 - 15P
24P = Rs. 60,000
P = Rs. = Rs. 2,500
Principal on rate of 5% = Rs. 4,000 - Rs. 2,500 = Rs. 1,500

SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 18
The average age of four boys, five years ago, was 9 years. On including a new boy, the present average age of all the five is 15 years. The present age of the new boy is
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 18
Sum of the present ages of four boys = 9 × 4 + 20 = 56 years
Sum of the present ages of five boys = 15 × 5 = 75 years
So, present age of the new boy = 75 – 56 = 19 years
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 19
In what ratio is the segment joining (-1, 3) and (2, -4) divided by the Y-axis?
Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 19
The line segment joining the two points A(-1, 3) and B(2, -4) cuts the Y-axis at P.
Since P lies on the y-axis, its coordinates can be taken as (0, b).
Let P divide AB in the ratio k : 1.
Then, applying section formula,

⇒ 2k - 1 = 0
⇒ 2k = 1
⇒ k = 1/2
The required ratio is 1 : 2.
SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 20

While selling an article of marked price Rs. 5040 at a discount of 40%, if a trader gains 20%, then the profit is:

Detailed Solution for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 - Question 20

Marked price = Rs. 5040
Discount = 40%
Selling price = Rs. 5040 x (10/100) = 3024
Gain = 20%
So, 120% = Rs. 3024
Profit (20%) = Rs. (3024/120) x 20 = Rs. 504
Hence, answer option 2 is correct.

1 videos|4 docs|90 tests
Information about SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 Page
In this test you can find the Exam questions for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for SRMJEE Aptitude Mock Test - 4, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF