SSC CGL Exam  >  SSC CGL Tests  >  SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year  >  Test: Profit and Loss- 2 - SSC CGL MCQ

Test: Profit and Loss- 2 - SSC CGL MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year - Test: Profit and Loss- 2

Test: Profit and Loss- 2 for SSC CGL 2024 is part of SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year preparation. The Test: Profit and Loss- 2 questions and answers have been prepared according to the SSC CGL exam syllabus.The Test: Profit and Loss- 2 MCQs are made for SSC CGL 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Profit and Loss- 2 below.
Solutions of Test: Profit and Loss- 2 questions in English are available as part of our SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year for SSC CGL & Test: Profit and Loss- 2 solutions in Hindi for SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for SSC CGL Exam by signing up for free. Attempt Test: Profit and Loss- 2 | 20 questions in 30 minutes | Mock test for SSC CGL preparation | Free important questions MCQ to study SSC CGL Tier 2 - Study Material, Online Tests, Previous Year for SSC CGL Exam | Download free PDF with solutions
Test: Profit and Loss- 2 - Question 1

A retailer sold 12 notes at a profit of 20% and 8 notes at a profit of 10%. If he had sold all the 20 notes at a profit of 15%, then his profit would have been reduced by Rs.36. What is the cost price of each note?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 1

Answer - D.Rs.180
Explanation :
Cost Price = x
Total Profit
= 12x * 20/100 + 8x * 10/100 = 32x/100 = 3.2x
= 20x * 15/100 — (ii)
Total Profit
3.2x - 3x = 36
0.2x = 36
x = 180

Test: Profit and Loss- 2 - Question 2

The profit Percentage on 3 bikes are 15%, 35% and 10% and the ratio of CP is 5:3:1. Also the ratio of the Bike sold of P, Q and R is 2:3:5. Then the overall approximate Profit Percentage is?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 2

Answer - D.
Explanation :
5x * 2y + 3x * 3y + 5y = 24xy
Total Profit —
= 515xy/100
= 5.15xy
Overall Profit Percentage
= 5.15xy * 100/24xy
= 21.46%

1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Profit and Loss- 2 - Question 3

When a shopkeeper reduces the selling price of an article from 1180 to 1126 his loss increases by 5% . What is the cost price of article?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 3

Answer - D. 1080
Explanation :
5% of cp = 1180 - 1126
CP = 54 * 100 / 5 = 1080

Test: Profit and Loss- 2 - Question 4

A and B, there are two companies, selling the packs of cold-drinks. For the same selling price A gives two successive discounts of 10% and 25%. While B sells it by giving two successive discounts of 15% and 20%. What is the ratio of their marked price?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 4

Answer - C. 136 : 135
Explanation :

A = 90/100*75/100
- .675
B = 85/100*80/100
.68
680:675
136:135

Test: Profit and Loss- 2 - Question 5

A reputed company sells a wrist watch to a wholesaler making a profit of 10%. The wholesaler, in turn, sells it to the retailer making a profit of 10%. A customer purchases it by paying Rs. 990. Thus the profit of retailer is 2(3/11)% What is the cost incurred by the the company to produce it?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 5

Answer — C. 800
Explanation :

x*110/100*110/100*(100 + 25/11)/100 = 990
x = 800

Test: Profit and Loss- 2 - Question 6

A and B both are dealers of Honda Motorcycles. The price of an used Honda Motorcycle is Rs.28,000. A gives a discount of 10% on whole, while B gives a discount of 12% on the first Rs. 20,000 and 8% on the rest Rs. 8000. What is the difference between their selling prices?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 6

Discount offer by A = 10 % of 28000 = 2800
Total Discount offer by B = 12% of 20,000 + 8% of 8000 = 3040
Required difference = 3040 – 2800 = 240

Test: Profit and Loss- 2 - Question 7

The profit percentage of P and Q is same on selling the articles at Rs. 1800 each but A calculates his profit on the selling price while Q calculates it correctly on the cost price which is equal to 20%. What is the difference in their profits?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 7

Explanation:
Profit(Calculated on SP) = 20% of 1800 = 360
Profit(calculated on CP)
x + x/5 = 1800
x = 1500
Profit = 300
Difference = 360 – 300 = 60

Test: Profit and Loss- 2 - Question 8

A person sold a pen at Rs. 96 in such a way that his percentage profit is same as the cost price of the watch. If he sells it at twice the percentage profit of its previous percentage profit then new selling price will be?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 8

CP = x
Profit Percentage = x%
SP = x(100 + x)/100
x(100 + x)/100 = 96
x = 60
Profit Percentage = 60%
New SP = 60 * 220 / 100 = 132

Test: Profit and Loss- 2 - Question 9

A trader mixes 25% of solution A to his Solution B and then he sells the whole mixture at the price of Solution B. If the cost price of Solution A be 50% of the cost price of Solution B, what is the net profit percentage?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 9

Quantity of Solution B = 100 litre
Quantity of Solution A = 25 litre
CP of 1 litre Solution B = Rs.10
CP of 1 litre Solution A = Rs.5
CP = 100 * 10 + 25 * 5 = 1125
SP = (100 + 25)*10 = 1250
Profit = 1250 – 1125 = 125
% = 125 * 100 / 1125 = 100/9%

Test: Profit and Loss- 2 - Question 10

A scientist mixes 10% water in his solution but he is not content with it so he again mixes 10% more water in the previous mixture. What is the profit percentage of the scientist if he sells it at cost price:

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 10

Let Initial Quantity of Solution = 100 litre
After mixing 10% water, Quantity of the mixture = 110 * 110 / 100 = 121 litre
CP of One litre of Solution = Rs.1
Total CP = Rs.100
Total SP = Rs.121
Profit = 121 – 100 = 21
Profit % = 21 * 100/100 = 21%

Test: Profit and Loss- 2 - Question 11

The profit earned after selling an article for Rs. 1680 is the same as the loss incurred after selling the article for Rs. 1512. What is the cost price of the article?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 11

CP = x
1680 – x = x – 1512
2x = 3192
x = 1596

Test: Profit and Loss- 2 - Question 12

Arun sells an article at 20% profit to Bala, Bala sells it to Catherine at 10% profit. Catherine sells it to Dinesh at Rs. 16 profit. The difference between the cost price of Dinesh and cost price of Arun was Rs. 500. How much did Bala pay to Arun for the article? 

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 12

Cost Price of Arun = 100x
Cost Price of Bala = 120x
Cost Price of Catherine = 132x
Cost Price of Dinesh = 132x + 16
132x + 16 – 100x = 500
32x + 16 = 500
32x = 484
x = 484/32 = 15.125
Cost Price of Bala =120x = 120 * 15.125 = 1815

Test: Profit and Loss- 2 - Question 13

Rahul purchased an article for Rs. 8400 and sold it for a loss of 5%. From that money he purchased another article and sold it for a gain of 5%. What is the overall gain or loss?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 13

CP = 8400
SP = 8400 * 95/100 = 7980
CP = 7980
SP = 7980 * 105/100 = 8379
Difference = 8400 – 8379 = 21

Test: Profit and Loss- 2 - Question 14

A Shop Keeper sells two bags for Rs. 500 each. On one, he gets 14% profit and on the other he gets 14% loss. His profit or loss in the entire transaction was?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 14

% = x
Loss % = x²/100 = 196/100 = 49/25%

Test: Profit and Loss- 2 - Question 15

A Shopkeeper bought 30 kg of rice at the rate of Rs. 40 per kg. He sold 40% of the total quantity at the rate of Rs. 50 per kg. At what price per kg should he sell the remaining quantity to make 25% overall profit?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 15

Total CP of Rice = 30 * 40 = 1200
40% of Total Quantity = 40% of 30 = 12
SP = 12*50 = 600
SP = 1200 * 125/100 = 1500
SP of Remaining Quantity = 1500 – 600 = 900
Remaining Quantity = 18kg
Rice per Kg = 900/18 = Rs. 50

Test: Profit and Loss- 2 - Question 16

If the Cost Price of 25 articles is equal to the Selling Price of 20 articles, then what is the gain %?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 16

Test: Profit and Loss- 2 - Question 17

A TV was purchased for Rs. 54000. Its price was marked up by 40%.It was sold at a discount of 20% on the marked price. What was the profit percent of the cost price?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 17

Explanation:
40 – 20 + [40 * (-20)/100] = 20 – 8 = 12%

Test: Profit and Loss- 2 - Question 18

A shopkeeper sold a smartphone for Rs.15000. Had he offered discount of 10% on the Selling Price, he would have earned a profit of 8%. What is the Cost Price of that Smartphone?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 18

S.P of Smart Phone = Rs.15000
Discount = 10%
New SP = 15000 – 1500 = Rs. 13500
Profit = 8%
CP = 13500 * 100/108 = 12500

Test: Profit and Loss- 2 - Question 19

Pinkey sold a machine to Shalini at a profit of 30%. Shalini sold this machine to Arun at a loss of 20%. If Pinkey paid Rs.5000 for this machine, then find the cost price of machine for Arun?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 19

R1 = 30% R2 = 20%
5000 * 130/100 * 80/100 = Rs. 5200

Test: Profit and Loss- 2 - Question 20

A merchant earns a profit of 20% by selling a basket containing 80 Oranges whose cost is Rs.240 but he gives one-fourth of it to his friend at cost price and sells the remaining oranges. In order to earn the same profit, at what price must he sell each orange?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 2 - Question 20

CP of 80 Oranges = Rs.240
CP of 1 Orange = Rs.3
CP of 20 Oranges = Rs.60
120% of 240 = 288
SP of remaining 60 Oranges = 288 – 60 = 228
SP of 1 Orange = 228/60 = Rs.3.80

1375 videos|1309 docs|994 tests
Information about Test: Profit and Loss- 2 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Profit and Loss- 2 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Profit and Loss- 2, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice

Up next

Download as PDF

Up next