CLAT Exam  >  CLAT Tests  >  Logical Reasoning for CLAT  >  Test: Number Series - CLAT MCQ Download as PDF

Test: Number Series - CLAT MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test Logical Reasoning for CLAT - Test: Number Series

Test: Number Series for CLAT 2024 is part of Logical Reasoning for CLAT preparation. The Test: Number Series questions and answers have been prepared according to the CLAT exam syllabus.The Test: Number Series MCQs are made for CLAT 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Number Series below.
Solutions of Test: Number Series questions in English are available as part of our Logical Reasoning for CLAT for CLAT & Test: Number Series solutions in Hindi for Logical Reasoning for CLAT course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CLAT Exam by signing up for free. Attempt Test: Number Series | 20 questions in 25 minutes | Mock test for CLAT preparation | Free important questions MCQ to study Logical Reasoning for CLAT for CLAT Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Number Series - Question 1

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 1, 4, 9, 16, 25, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 1

1st term = 12 = 1
2nd term = 22 = 4
3rd term = 32 = 9
4th term = 42 = 16
5th term = 52 = 25
Thus, Missing number = 6= 36

Test: Number Series - Question 2

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 20, 19, 17, (____), 10, 5

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 2

1st term = 20 - 0 = 20
2nd term = 20 - 1 = 19
3rd term = 19 - 2 = 17
4th term = 17 - 3 = 14
5th term = 14 - 4 = 10
6th term = 10 - 5 = 5

Thus, Missing number is 4th term = 14

Test: Number Series - Question 3

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 2, 3, 5, 7, 11, (____), 17

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 3

Clearly, the given series consists of prime numbers starting from 2. The prime number after 11 is 13.

Thus, the missing number is 13.

Test: Number Series - Question 4

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 6, 11, 21, 36, 56, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 4

1st term = 6
2nd term = 6 + 5 = 11
3rd term = 11 + 10 = 21
4th term = 21 + 15 = 36
5th term = 36 + 20 = 56

Thus, Missing Number is 6th term = 56 + 25 = 81

Test: Number Series - Question 5

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 3, 9, 27, 81, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 5

1st term = 3 * 1 = 3
2nd term = 3 * 3 = 9
3rd term = 3 * 9 = 27
4th term = 3 * 27 = 81

Thus, Missing number is 5th term = 3 * 81 = 243

Test: Number Series - Question 6

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 2, 5, 9, (___), 20, 27

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 6

1st term = 2
2nd term = 2 + 3 = 5
3rd term = 5 + 4 = 9
4th term = 9 + 5 = 14
5th term = 14 + 6 = 20
6th term = 20 + 7 = 27

Thus, Missing number is 4th term = 14

Test: Number Series - Question 7

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 5, 9, 17, 29, 45, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 7

1st term = 5
2nd term = 5 + (4*1) = 5 + 4 = 9
3rd term = 9 + (4*2) = 9 + 8 = 17
4th term = 17 + (4*3) = 17 + 12 = 29
5th term = 29 + (4*4) = 29 + 16 = 45

Thus, the missing number is 6th term = 45 + (4*5) = 45 + 20 = 65

Test: Number Series - Question 8

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 1, 6, 15, (____), 45, 66, 91

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 8

1st term = 1
2nd term = 1 + 5 = 6
3rd term = 6 + (5+4) = 6 + 9 = 15
4th term = 15 + (9+4) = 15 + 13 = 28
5th term = 28 + (13+4) = 28 + 17 = 45
6th term = 45 + (17+4) = 45 + 21 = 66
7th term = 66 + (21+4) = 66 + 25 = 91

Thus, the missing number is 4th term= 15 + (9+4) = 15+13 = 28

Test: Number Series - Question 9

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 0.5, 1.5, 4.5, 13.5, (___)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 9

1st term = 0.5
2nd term = 0.5 * 3 = 1.5
3rd term = 1.5 * 3 = 4.5
4th term = 4.5 * 3 = 13.5

Thus, the missing number is 5th term = 13.5 * 3 = 40.5

Test: Number Series - Question 10

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 19, 2, 38, 3, 114, 4, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 10

The sequence is a combination of two series:

I. 19, 38, 114, (____)
II. 2, 3, 4

Considering Series I:
1st term = 19
2nd term = 19*2 = 38
3rd term = 38*3 = 114
Thus, the missing number is 4th term = 114 * 4 = 456

Test: Number Series - Question 11

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q.  1, 2, 3, 6, 9, 18, (___), 54

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 11

1st term = 1
2nd term = 1 + (1) = 2
3rd term = 2 + (1) = 3
4th term = 3 + (3) = 6
5th term = 6 + (3) = 9
6th term = 9 + (9) = 18
7th term = 18 + (9) = 27
8th term = 27 + (27) = 54

Thus, the missing term is 7th term = 27

Test: Number Series - Question 12

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 12, 32, 72, 152, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 12

1st term = 12
2nd term = 12 + 20 = 32
3rd term = 32 + 40 = 72
4th term = 72 + 80 = 152

Thus, the missing term is 5th term = 152 + 160 = 312

Test: Number Series - Question 13

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 3, 6, 5, 20, 7, 42, 9, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 13

The sequence is a combination of two series:
I. 3, 5, 7, 9
II. 6, 20, 42, (____)

Consider II sequence
1st term = 6
2nd term = 6 + 14 = 20
3rd term = 20 + 22 = 42

Thus, the missing term is 4th term = 42 + 30 = 72

Test: Number Series - Question 14

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 1, 3, 4, 8, 15, 27, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 14

1st term = 1
2nd term = 3
3rd term = 4
4th term = 1 + 3 + 4 = 8
5th term = 3 + 4 + 8 = 15
6th term = 4 + 8 + 15 = 27

Thus, the missing term is 7th term = 8 + 15 + 27 = 50

Test: Number Series - Question 15

In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q.  95, 115.5, 138, (____), 189

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 15

1st term = 95
2nd term = 95 + 20.5 = 115.5
3rd term = 115.5 + 22.5 = 138
4th term = 138 + 24.5 = 162.5
5th term = 162.5 + 26.5 = 189

Thus, the missing term is 4th term = 162.5

Test: Number Series - Question 16

​In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q.  24, 60, 120, 210, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 16

1st term = 24
2nd term = 24 + [6 x (6 + 0)] = 60
3rd term = 60 + [6 x (6 + 4)] = 120
4th term = 120 + [6 x (6 + 9)] = 210

Thus, the missing term is 5th term = 210 + [6 x (6 + 15)] = 210 + 126 = 336

Test: Number Series - Question 17

​In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q.  34, 18, 10, 6, 4, (___)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 17

1st term = 34/2 +1 = 18
2nd term = 18/2 +1 = 10
3rd term = 10/2 +1 = 6
4th term = 6/2 + 1  = 4

Thus, the missing number is 5th term = 4/2 + 1 = 3

Test: Number Series - Question 18

​In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 0.5, 0.55, 0.65, 0.8, (___)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 18

1st term = 0.5
2nd term = 0.5 + 0.05 = 0.55
3rd term = 0.55 + 0.1 = 0.65
4th term = 0.65 + 0.15 = 0.8

Thus, missing number is 5th term = 0.8 + 0.2 = 1

Test: Number Series - Question 19

​In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 17, 19, 23, 29, (____),37

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 19

The given series consists of consecutive prime numbers starting from 17. The next prime number after 29 is 31.

Thus, the missing number is 31.

Test: Number Series - Question 20

​In this questions, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative that will continue the same pattern and fill in the black spaces.

Q. 3, 12, 27, 48, 75, 108, (____)

Detailed Solution for Test: Number Series - Question 20

1st term = 3
2nd term = 3 + 9 = 12
3rd term = 12 + 15 = 27
4th term = 27 + 21 = 48
5th term = 48 + 27 = 75
6th term = 75 + 33 = 108

Thus, the missing term is 7th term = 103 + 39 = 147

30 videos|82 docs|69 tests
Information about Test: Number Series Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Number Series solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Number Series, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
30 videos|82 docs|69 tests
Download as PDF
Download the FREE EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!