1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? 
The ratio of the three numbers is 2 : 3: 4. If the sum of its squares is 1856, then the number are:
Let the numbers be 2x,3x,4x.
Thus the sum of their square is 1856
Therefore (2x)^{2}+(3x)^{2}+(4x)^{2}=1856
Or, 4x^{2}+9x^{2}+16x^{2}=1856
Or, 29x^{2 } = 1856
Thus the numbers are 2 x 8=16, 3 x 8=24,4 x 8=32
Hence, the correct option is (B).
The value of sin (45° + θ) – cos (45° – θ) is:
Given:
sin(45° + θ) – cos(45° – θ)
= sin{90° – (45° – θ)} – cos (45° – θ)
= cos (45° – θ) – cos (45° – θ) {∵sin(90 – A) = cos A }
= 0
Hence, the correct option is (B).
In the following question, select the missing number from the given series.
1, 2, 6, 42, ?
Here, the logic followed is:
1 × 2 = 2
2 × 3 = 6
6 × 7 = 42
42 × 43 = 1806
Hence, the correct option is (C).
Pointing to a child, a lady named Sheela said, “He is the son of my maternal grandmother’s only daughter”. How is the child’s father related to Sheela?
The possible tree diagram will be:
So, child’s father is the ‘father’ of Sheela.
Hence, the correct option is (A).
Six friends are sitting around a circular table facing towards the center. A and B sitting opposite to each other. C sits exactly in the middle of B and D. D sits second to the right of F. D and E are sitting opposite to each other. Who among the following is sitting immediate left of A?
1) A and B sitting opposite to each other.
2) C sits exactly in the middle of B and D.
3) D sits second to the right of F.
4) D and E are sitting opposite to each other.
So, F is sitting immediate left of A.
Hence, the correct option is (B).
Direction: In the following question, four words are given, out of which three are alike in a certain manner and the fourth one is different. Choose the odd one.
Except, Pentagon, all other shapes have four sides. Where as, pentagon has five sides.
Hence, the correct option is (D).
In the following question, select the odd letter/letters from the given alternatives.
(A) D + 4 = H; H + 5 = M
(B) G + 4 = K; K + 4 = O
(C) I + 4 = M; M + 4 = Q
(D) L + 4 = P; P + 4 = T
Hence, the correct option is (A).
Study the data carefully and answer the questions given below:
The number of female employees working in OBC and PNB together is approximately how much percentage less than the total number of employees working in PNB?
The number of female employees working in OBC = 990 – 495 = 495
The number of female employees working in PNB = 1240 – 558 = 682
The number of total employees working in PNB = 1240
Percentage less
= 5. 08% ≈ 5%
Hence, the correct option is (C).
Direction: Study the data carefully and answer the questions given below:
What is the ratio of number of male employees who are working in SBI and BOI together to the number of female employees who are working in same bank?
Male employees working in SBI = 570
Male employees working in BOI = 350
Female employees working in SBI = 950 – 570 = 380
Female employees working in BOI = 875 – 350 = 525
Ratio = 570 + 350 : 380 + 525
= 920 : 905 = 184 : 181
Hence, the correct option is (C).
Direction: Study the data carefully and answer the questions given below:
What is the average number of female employees working in all the banks?
Female employees working in SBI = 950 – 570 = 380
Female employees working in BOI = 875 – 350 = 525
Female employees working in BOB = 1080 – 574 = 506
Female employees working in OBC = 990 – 495 = 495
Female employees working in PNB = 1240 – 558 = 682
Average number of employees
Hence, the correct option is (D).
Direction: Study the data carefully and answer the questions given below:
The total number of employees who are working in BOI is 80% of the total number of employees who are working in BOB. Find the percentage of female employees who are working in BOI if the number of male employees is 648.
Total number of employees who are working in BOB = 1080
Total number of employees who are working in BOI = 1080 × 80% = 864
Percentage of male employees
Percentage of female employees = 100 – 75% = 25%
Hence, the correct option is (D).
Find the wrong term in following series.
256, 289, 324, 351, 400, 441.
The logic follows here is:
16^{2} = 256
17^{2} = 289
18^{2} = 324
19^{2} = 361
20^{2} = 400
21^{2} = 441
Thus, Clearly 351 is the wrong number in given series as it must be 361.
Hence, the correct option is (A).
What should come in the place of question mark (?) in the following number series?
27, 40.5, 60.75, 91.125, ?,
Pattern is as follows,
27 × 1.5 = 40.5
40.5 × 1.5 = 60.75
60.75 × 1.5 = 91.125
91.125 × 1.5 = 136.6875
Hence, the correct option is (B).
In the following question, four words are given, out of which three are alike in a certain manner and the fourth one is different. Choose the different one.
All plants except cactus, are aquatic plants. Whereas, cactus is found in the desert.
Hence, the correct option is (B).
Ankit walks 7 km from school, turns right, and walks 5 km, then he turns left and walks 11 km. Again turns right and walks for 5 km. In the end, he notices that he is facing towards the east. In which direction was the school from the present place?
Drawing the diagram according to the given information,
So, the school is in the southwest direction to the present place.
Hence, the correct option is (B).
Use Code STAYHOME200 and get INR 200 additional OFF

Use Coupon Code 







