Bank Exams Exam  >  Bank Exams Tests  >  IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests  >  CAT Previous Year Questions: Number Series - Bank Exams MCQ

CAT Previous Year Questions: Number Series - Bank Exams MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests - CAT Previous Year Questions: Number Series

CAT Previous Year Questions: Number Series for Bank Exams 2024 is part of IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests preparation. The CAT Previous Year Questions: Number Series questions and answers have been prepared according to the Bank Exams exam syllabus.The CAT Previous Year Questions: Number Series MCQs are made for Bank Exams 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for CAT Previous Year Questions: Number Series below.
Solutions of CAT Previous Year Questions: Number Series questions in English are available as part of our IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests for Bank Exams & CAT Previous Year Questions: Number Series solutions in Hindi for IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Bank Exams Exam by signing up for free. Attempt CAT Previous Year Questions: Number Series | 20 questions in 25 minutes | Mock test for Bank Exams preparation | Free important questions MCQ to study IBPS PO Prelims & Mains - Documents, Videos & Tests for Bank Exams Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 1

Wrong Number Series:

59, 41, 68, 33, 77, 23

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 1


Therefore, wrong no. is 33

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 2

9, 5, 6, 10.5, 23, 90, 183,

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 2

The solution is:
(9 + 1) * 0.5 = 5
(5 + 1) * 1 = 6
(6 + 1) * 1.5 = 10.5
(10.5 + 1) * 2 = 23
(23 + 1) * 2.5 = 60 ≠ 90
(60 + 1) * 3 = 183

Therefore, wrong no. is 90.

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 3

318, 168, 78, 38, 18, 8, 3

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 3

The solution is:
(3 + 1) * 2 = 8
(8 + 1) * 2 = 18
(18 + 1) * 2 = 38
(38 + 1) * 2 = 78
(78 + 1) * 2 = 158 ≠ 168
(158 + 1) * 2 = 318

Therefore, wrong no. is 168

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 4

3, 8, 18, 38, 80, 158, 318

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 4

The solution is:
3 * 2 + 2 = 8 
8 * 2 + 2 = 18
18 * 2 + 2 = 38
38 * 2 + 2 = 78 ≠  80
78 * 2 + 2 = 158
158 * 2 + 2 = 318
Therefore, wrong no. is 80

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 5

120, 143, 168, 195, 225, ?

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 5

(11)*11 – 1 = 120 
11*13 = 143
13*13-1 = 168 
13*15 = 195
15*15-1=225
15*17=255
Answer is 255 so, none of these.

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 6

32, 39, 65, 128, 253, 467

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 6


Therefore, wrong no. is 253

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 7

33, 39, 56, 85, 127, 185, 254

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 7


Therefore, it must be 42+14 = 56   i.e. 127+56 = 183
56+ 15 = 71  i.e. 183+ 71 = 254
Hence, wrong no. is 185

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 8

7, 9, 21, 67, 275, 1371, 8233

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 8

The solution is :
7 * 1 + 2 = 9 
9 * 2 + 3 = 21 
21 * 3 + 4 = 67
67 * 4 + 5 = 273  ≠    275
273 * 5 + 6 = 1371
1371 * 6 + 7 = 8233
Therefore, wrong no. is 275

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 9

3, 6, 15, 45, 157, 630, 2835

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 9

The solution is :
3 * 2 = 6 
6 * 2.5 = 15
15 * 3 = 45
45 * 3.5 = 157.5   ≠      157
157.5 * 4 = 630
630 * 4.5 = 2835
Therefore, wrong no. is 157

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 10

5, 23, 43, 66, 94, 131

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 10


Because, difference of the difference is prime numbers in increasing order . therefore, wrong no. is 131

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 11

4, 2, 6, 0, 8, -4, 10

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 11


Therefore, wrong no. is -4

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 12

2478, 819, 257, 84, 24, 5

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 12

2478/3 – 7 = 819
819/3 – 6  = 267  ≠    257  
267/3 – 5 = 84
84/3 – 4 = 24
24/3 – 3 = 5
Therefore, the wrong no. is 257                

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 13

 3, 11, 34, 69, 131, 223

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 13

The solution is :
(1)3 + 2 = 3 
(2)3 + 3 = 11
(3)3 + 4 = 31  ≠   34
(4)3 + 5 = 69
(5)3 + 6 = 131
Therefore, the wrong no. is 34

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 14

9, 5, 9,  25, 95, 414

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 14

The solution is :
9 * .5 + .5 = 5
5 * 1.5 + 1.5 = 9
9 * 2.5 + 2.5 = 25
25 * 3.5 + 3.5 = 91  ≠ 95         
91 * 4.5 + 4.5 = 414
Therefore wrong no. is 95 

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 15

8, 18, 64, 272, 1395, 8424, 59045

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 15


Therefore, wrong no. is 64

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 16

47, 44, 45, 46, 33, 57, 3, 88

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 16


Therefore, wrong no. is 57

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 17

1, 8, 66, 460, 2758, 13785, 55146  

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 17

The solution is :
1 * 9 – 1 = 8
8 * 8 + 2 = 66
66 * 7 - 3 =459 ≠   460    
459 * 6 + 4 = 2758
2758 * 5 – 5 = 13785
13785 * 4 + 6 = 55146
Therefore, wrong no. is 460                  

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 18

3, 7.5, 15,  37.5, 75, 167.5, 375

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 18

The solution is :
3 * 2.5 = 7.5
15 * 2.5 = 37.5
75 * 2.5 = 187.5   ≠  167.5
7.5 * 2 = 15
37.5 * 2 = 75
187.5 * 2 = 375   
Therefore, wrong no. is 167.5              

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 19

4, 12, 42, 196, 1005, 6066, 42511

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 19

The solution is:
4 * 2 + (2)2 = 12
12 * 3 + (3)2 = 45   ≠  42   
45 * 4 + (4)2 = 196    
196 * 5 + (5)2 = 1005
1005 * 6 + (6)2 = 6066
6066 * 7 +(7)2 = 2511 
Therefore, wrong no. is 42

CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 20

9, 7, 15, 44, 175, 874

Detailed Solution for CAT Previous Year Questions: Number Series - Question 20

The solution is :
9 * 1 – 1 = 8  ≠ 7
8 * 2 – 1 = 15  
15 * 3 – 1 = 44
44 * 4 – 1 = 175
175 * 5 – 1 = 874
Therefore, wrong no. is 7

451 videos|640 docs|245 tests
Information about CAT Previous Year Questions: Number Series Page
In this test you can find the Exam questions for CAT Previous Year Questions: Number Series solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for CAT Previous Year Questions: Number Series , EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF
Download the FREE EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!