Bank Exams Exam  >  Bank Exams Tests  >  IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers  >  Test: Quantitative Aptitude - 5 - Bank Exams MCQ

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Bank Exams MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers - Test: Quantitative Aptitude - 5

Test: Quantitative Aptitude - 5 for Bank Exams 2024 is part of IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers preparation. The Test: Quantitative Aptitude - 5 questions and answers have been prepared according to the Bank Exams exam syllabus.The Test: Quantitative Aptitude - 5 MCQs are made for Bank Exams 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Quantitative Aptitude - 5 below.
Solutions of Test: Quantitative Aptitude - 5 questions in English are available as part of our IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers for Bank Exams & Test: Quantitative Aptitude - 5 solutions in Hindi for IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Bank Exams Exam by signing up for free. Attempt Test: Quantitative Aptitude - 5 | 20 questions in 10 minutes | Mock test for Bank Exams preparation | Free important questions MCQ to study IBPS PO Mock Test Series 2024 & Past Year Papers for Bank Exams Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 1

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

There are four different restaurants A, B, C and D and each restaurant has two different items i.e. pizza and burger. The total number of items (burger and pizza) in C is 20% more than the number of items in B. The number of pizzas in B is 20% more than the number of pizzas in D. Ratio of the number of pizzas in B to C is 3:4. If 40% of items in B are burgers and 50% of items in A are pizzas. Total number of items in D is 1800 and the number of pizzas in C is 2400. The total number of items in B is 25% more than that of A.

Q. Number of pizzas in D is what percent more than the number of burgers in C?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 1

Number of pizzas in C = 2400

Number of pizzas in B = 3/4 x 2400 = 1800

Number of pizzas in D = 100/120 x 1800 = 1500

Total number of items in D = 1800

Number of burgers in D = 1800 – 1500 = 300

Total number of items in B = 100/60 x 1800 = 3000

Number of burgers in B = 40/100 x 3000 = 1200

Total number of items in A = 100/125 x 3000 = 2400

Number of pizzas in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of burgers in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of items in C = 120/100 x 3000 = 3600

Number of burgers in C = 3600 – 2400 = 1200

Required percentage = (1500 – 1200)/1200 x 100

= 25%

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 2

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

There are four different restaurants A, B, C and D and each restaurant has two different items i.e. pizza and burger. The total number of items (burger and pizza) in C is 20% more than the number of items in B. The number of pizzas in B is 20% more than the number of pizzas in D. Ratio of the number of pizzas in B to C is 3:4. If 40% of items in B are burgers and 50% of items in A are pizzas. Total number of items in D is 1800 and the number of pizzas in C is 2400. The total number of items in B is 25% more than that of A.

Q. What is the difference between the total number of items in A and the number of pizzas in C?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 2

Number of pizzas in C = 2400

Number of pizzas in B = 3/4 x 2400 = 1800

Number of pizzas in D = 100/120 x 1800 = 1500

Total number of items in D = 1800

Number of burgers in D = 1800 – 1500 = 300

Total number of items in B = 100/60 x 1800 = 3000

Number of burgers in B = 40/100 x 3000 = 1200

Total number of items in A = 100/125 x 3000 = 2400

Number of pizzas in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of burgers in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of items in C = 120/100 x 3000 = 3600

Number of burgers in C = 3600 – 2400 = 1200

Required difference = 2400 - 2400

= 0

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 3

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

There are four different restaurants A, B, C and D and each restaurant has two different items i.e. pizza and burger. The total number of items (burger and pizza) in C is 20% more than the number of items in B. The number of pizzas in B is 20% more than the number of pizzas in D. Ratio of the number of pizzas in B to C is 3:4. If 40% of items in B are burgers and 50% of items in A are pizzas. Total number of items in D is 1800 and the number of pizzas in C is 2400. The total number of items in B is 25% more than that of A.

Q. The total number of items in E is 50% more than that of D and the number of pizzas in E is 25% less than the number of pizzas in C. Find the number of burgers in E?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 3

Number of pizzas in C = 2400

Number of pizzas in B = 3/4 x 2400 = 1800

Number of pizzas in D = 100/120 x 1800 = 1500

Total number of items in D = 1800

Number of burgers in D = 1800 – 1500 = 300

Total number of items in B = 100/60 x 1800 = 3000

Number of burgers in B = 40/100 x 3000 = 1200

Total number of items in A = 100/125 x 3000 = 2400

Number of pizzas in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of burgers in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of items in C = 120/100 x 3000 = 3600

Number of burgers in C = 3600 – 2400 = 1200

Total number of items in E = 150/100 x 1800

= 2700

Number of pizzas in E = 75/100 x 2400

= 1800

Number of burgers in E = 2700 – 1800 = 900

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 4

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

There are four different restaurants A, B, C and D and each restaurant has two different items i.e. pizza and burger. The total number of items (burger and pizza) in C is 20% more than the number of items in B. The number of pizzas in B is 20% more than the number of pizzas in D. Ratio of the number of pizzas in B to C is 3:4. If 40% of items in B are burgers and 50% of items in A are pizzas. Total number of items in D is 1800 and the number of pizzas in C is 2400. The total number of items in B is 25% more than that of A.

Q. Find the average of the number of items in A, B, C and D together?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 4

Number of pizzas in C = 2400

Number of pizzas in B = 3/4 x 2400 = 1800

Number of pizzas in D = 100/120 x 1800 = 1500

Total number of items in D = 1800

Number of burgers in D = 1800 – 1500 = 300

Total number of items in B = 100/60 x 1800 = 3000

Number of burgers in B = 40/100 x 3000 = 1200

Total number of items in A = 100/125 x 3000 = 2400

Number of pizzas in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of burgers in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of items in C = 120/100 x 3000 = 3600

Number of burgers in C = 3600 – 2400 = 1200

Answer: C

Required average = (3600 + 2400 + 3000 + 1800)/4

= 2700

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 5

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

There are four different restaurants A, B, C and D and each restaurant has two different items i.e. pizza and burger. The total number of items (burger and pizza) in C is 20% more than the number of items in B. The number of pizzas in B is 20% more than the number of pizzas in D. Ratio of the number of pizzas in B to C is 3:4. If 40% of items in B are burgers and 50% of items in A are pizzas. Total number of items in D is 1800 and the number of pizzas in C is 2400. The total number of items in B is 25% more than that of A.

The selling price of each burger and pizza in C is Rs.20 and Rs.25 respectively. Find the total revenue collected from C?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 5

Number of pizzas in C = 2400

Number of pizzas in B = 3/4 x 2400 = 1800

Number of pizzas in D = 100/120 x 1800 = 1500

Total number of items in D = 1800

Number of burgers in D = 1800 – 1500 = 300

Total number of items in B = 100/60 x 1800 = 3000

Number of burgers in B = 40/100 x 3000 = 1200

Total number of items in A = 100/125 x 3000 = 2400

Number of pizzas in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of burgers in A = 50/100 x 2400 = 1200

Number of items in C = 120/100 x 3000 = 3600

Number of burgers in C = 3600 – 2400 = 1200

Required revenue = 1200 x 20 + 2400 x 25

= Rs.84000

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 6

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of male employees and the percentage of female employees in five different companies

Q. The total number of employees in D is what percent more than the total number of employees in A?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 6

Required percentage = (1400 – 1200)/1200 * 100

= 16.67%

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 7

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of male employees and the percentage of female employees in five different companies

Q. The number of male employees in F is 50% more than the number of male employees in C and the number of female employees in F is 20% more than the number of female employees in E. The total numbers of employee in E is approximately what percent of the total number of employees in F?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 7


Number of male employees in F = 150/100 x 380 = 570

Number of female employees in F = 120/100  x 720 = 864

Required percentage = 960/1434 x 100

= 67%

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 8

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of male employees and the percentage of female employees in five different companies

The total number of employees in D is half of the total number of employees in F. If the ratio of the number of male and female employees in F is 4:3, then find the difference between the number of female employees in B and F?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 8


Number of female employees in F = 1400 x 2 x 3/7 = 1200

Required difference = 1200 – 960 = 240 

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 9

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of male employees and the percentage of female employees in five different companies

Q. What is the average number of female employees in B and D?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 9

Required average = (960 + 980)/2

= 970

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 10

Directions: Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of male employees and the percentage of female employees in five different companies

Q. What is the ratio of the number of female employees in A to the number of female employees in C?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 10


Required ratio = 840:570

= 28:19

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 11

Find out the wrong number in the following number series.

2, 4, 12, 24, 36, 144

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 11

2 x 2 = 4

4 x 3 = 12

12 x 2 = 24

24 x 3 = 72

72 x 2 = 144

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 12

Find out the wrong number in the following number series.

320, 323, 330, 338, 350, 365

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 12

320 + 3 = 323

323 + 6 = 329

329 + 9 = 338

338 + 12 = 350

350 + 15 = 365

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 13

Find out the wrong number in the following number series.

22, 161, 272, 357, 418, 456

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 13

22 + 122 – 5 = 161

161 + 112 – 10 = 272

272 + 102 – 15 = 357

357 + 92 – 20 = 418

418 + 82 – 25 = 457

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 14

Find out the wrong number in the following number series.

167, 118, 76, 42, 14, 4

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 14

132 – 2 = 167

112 – 3= 118

92 – 5= 76

72 – 7= 42

52 – 11= 14

32 – 13= -4

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 15

Find out the wrong number in the following number series.

34, 45, 23, 56, 100, 67

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 15

34 + 11 = 45

45 – 22 = 23

23 + 33 = 56

56 – 44 = 12

12 + 55 = 67

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 16

Directions: Read the following information carefully and answer the questions.

The given bar graph shows the percentage distribution of total number of sweets (Laddu and Jalebi) sold by five different shops i.e. A, B, C, D and E and also given the percentage of the difference between the number of Laddu and Jalebi sold by five different shops.

Q. If the ratio of the number of Laddu and Jalebi sold by shop B is 3:5 respectively and the average number of Laddu sold by shops B and D together is 335, then find the number of Jalebi sold by shop D?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 16

Total number of sweets sold by five shops = 4000

Total number of sweets sold by shop A
= 4000 x 25/100 = 1000

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop A
= 1000 x 20/100 = 200

Total number of sweets sold by shop B
= 4000 x 30/100 = 1200

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop B
= 1200 x 25/100 = 300

Total number of sweets sold by shop C
= 4000 x 15/100 = 600

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop C
= 600 x 30/100 = 180

Total number of sweets sold by shop D
= 4000x 10/100 = 400

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop D
= 400 x 10/100 = 40

Total number of sweets sold by shop E
= 4000 x 20/100 = 800

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop E
= 800 x 40/100 = 320

Number of Laddu sold by shop B
= 1200 x 3/8 = 450

Number of Laddu sold by shop D
= 335 x 2 - 450 = 670 - 450 = 220

Number of Jalebi sold by shop D
= 400 - 220 = 180

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 17

Directions: Read the following information carefully and answer the questions.

The given bar graph shows the percentage distribution of total number of sweets (Laddu and Jalebi) sold by five different shops i.e. A, B, C, D and E and also given the percentage of the difference between the number of Laddu and Jalebi sold by five different shops.

Q. If the total number of sweets sold by shop F is 25% more than that of shop D and the number of Laddu sold by shop F is 140 more than that of Jalebi, then find the ratio of the number of Laddu and Jalebi sold by shop F?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 17

Total number of sweets sold by five shops = 4000

Total number of sweets sold by shop A
= 4000 x 25/100 = 1000

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop A
= 1000 x 20/100 = 200

Total number of sweets sold by shop B
= 4000 x 30/100 = 1200

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop B
= 1200 x 25/100 = 300

Total number of sweets sold by shop C
= 4000 x 15/100 = 600

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop C
= 600 x 30/100 = 180

Total number of sweets sold by shop D
= 4000x 10/100 = 400

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop D
= 400 x 10/100 = 40

Total number of sweets sold by shop E
= 4000 x 20/100 = 800

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop E
= 800 x 40/100 = 320


 

Total number of sweets sold by shop F
= 400 x 125/100 = 500

Number of Laddu sold by shop F
= 320

Number of Jalebi sold by shop F
= 180

Required ratio = 320 : 180 = 16:9

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 18

Directions: Read the following information carefully and answer the questions.

The given bar graph shows the percentage distribution of total number of sweets (Laddu and Jalebi) sold by five different shops i.e. A, B, C, D and E and also given the percentage of the difference between the number of Laddu and Jalebi sold by five different shops.

Q. Number of Jalebi sold by shop E is less than that of Laddu and the selling price of each Laddu is Rs.5. If all the sweets are sold by shop E for Rs.4720, then find the selling price of each Jalebi?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 18

Total number of sweets sold by five shops = 4000

Total number of sweets sold by shop A
= 4000 x 25/100 = 1000

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop A
= 1000 x 20/100 = 200

Total number of sweets sold by shop B
= 4000 x 30/100 = 1200

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop B
= 1200 x 25/100 = 300

Total number of sweets sold by shop C
= 4000 x 15/100 = 600

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop C
= 600 x 30/100 = 180

Total number of sweets sold by shop D
= 4000x 10/100 = 400

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop D
= 400 x 10/100 = 40

Total number of sweets sold by shop E
= 4000 x 20/100 = 800

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop E
= 800 x 40/100 = 320


 

Number of Laddu sold by shop E = 560

Number of Jalebi sold by shop E = 240

Selling price of each Jalebi = x

560 x 5 + 240x = 4720

x = Rs.8

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 19

Directions: Read the following information carefully and answer the questions.

The given bar graph shows the percentage distribution of total number of sweets (Laddu and Jalebi) sold by five different shops i.e. A, B, C, D and E and also given the percentage of the difference between the number of Laddu and Jalebi sold by five different shops.

Q. If the number of Laddu sold by shop A is more than that of Jalebi, then the number of Jalebi sold by shop A is what percentage of total number of sweets sold by shop E?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 19

Total number of sweets sold by five shops = 4000

Total number of sweets sold by shop A
= 4000 x 25/100 = 1000

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop A
= 1000 x 20/100 = 200

Total number of sweets sold by shop B
= 4000 x 30/100 = 1200

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop B
= 1200 x 25/100 = 300

Total number of sweets sold by shop C
= 4000 x 15/100 = 600

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop C
= 600 x 30/100 = 180

Total number of sweets sold by shop D
= 4000x 10/100 = 400

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop D
= 400 x 10/100 = 40

Total number of sweets sold by shop E
= 4000 x 20/100 = 800

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop E
= 800 x 40/100 = 320


 

Number of Jalebi sold by shop A = 400

Required percentage
= 400/800 x 100 = 50%

Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 20

Directions: Read the following information carefully and answer the questions.

The given bar graph shows the percentage distribution of total number of sweets (Laddu and Jalebi) sold by five different shops i.e. A, B, C, D and E and also given the percentage of the difference between the number of Laddu and Jalebi sold by five different shops.

Q. Total number of sweets sold by shop B is how much more/less than the total number of sweets sold by shops C and E together?

Detailed Solution for Test: Quantitative Aptitude - 5 - Question 20

Total number of sweets sold by five shops = 4000

Total number of sweets sold by shop A
= 4000 x 25/100 = 1000

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop A
= 1000 x 20/100 = 200

Total number of sweets sold by shop B
= 4000 x 30/100 = 1200

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop B
= 1200 x 25/100 = 300

Total number of sweets sold by shop C
= 4000 x 15/100 = 600

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop C
= 600 x 30/100 = 180

Total number of sweets sold by shop D
= 4000x 10/100 = 400

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop D
= 400 x 10/100 = 40

Total number of sweets sold by shop E
= 4000 x 20/100 = 800

Difference between the number of Laddu and Jalebi sold by shop E
= 800 x 40/100 = 320


Required difference = 1200 - 600 - 800
= 200 less

33 docs|72 tests
Information about Test: Quantitative Aptitude - 5 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Quantitative Aptitude - 5 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Quantitative Aptitude - 5, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice

Up next

Download as PDF

Up next

Download the FREE EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!