SSC CGL Exam  >  SSC CGL Tests  >  SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024  >  Quantitative Aptitude - Test 4 - SSC CGL MCQ

Quantitative Aptitude - Test 4 - SSC CGL MCQ


Test Description

25 Questions MCQ Test SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024 - Quantitative Aptitude - Test 4

Quantitative Aptitude - Test 4 for SSC CGL 2024 is part of SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024 preparation. The Quantitative Aptitude - Test 4 questions and answers have been prepared according to the SSC CGL exam syllabus.The Quantitative Aptitude - Test 4 MCQs are made for SSC CGL 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Quantitative Aptitude - Test 4 below.
Solutions of Quantitative Aptitude - Test 4 questions in English are available as part of our SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024 for SSC CGL & Quantitative Aptitude - Test 4 solutions in Hindi for SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024 course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for SSC CGL Exam by signing up for free. Attempt Quantitative Aptitude - Test 4 | 25 questions in 15 minutes | Mock test for SSC CGL preparation | Free important questions MCQ to study SSC CGL Tier 1 Mock Test Series 2024 for SSC CGL Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 1

The length of a rectangle is 2 cm more than its breadth. The diagonal is 5 cm. Find the length of the rectangle?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 1

From given data
Length of the rectangle l = (b + 2)
We know that diagonal d of a rectangle = √(l2 + b2)
⇒ d = √[(b + 2)2 + b2]
⇒ 5 = √[(b + 2)2 + b2]
On squaring on both sides, we get
⇒ 25 = 2b2 + 4b + 4
⇒ 21 = 2b2 + 4b
⇒ b = -1 ± √(23/2)
∴ Length = (b + 2) = -1 ± √(23/2) + 2 = 1 ± √(23/2)

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 2

The wheel of a railway carriage is 3 m in diameter and makes 8 revolutions per second, how fast is the train going?a. 27

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 2

From given data
Radius of the wheel r = 3/2 = 1.5 m
⇒ Circumference of the wheel = 2πr = 2π × 1. 5 = 3π = 9. 42 m
Given that wheel makes 8 revolutions per second
⇒ Distance travelled in 1 second = 8 × 9.42 = 75.36 m
⇒ Distance travelled in one hour = 75.36 × 3600 = 271296 m = 271.296 km
∴ Speed of the train ≈ 271.30 km/hr

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 3

A wholesaler marks his goods 35% above the cost price. If he allows a discount of 6 1/5%, then his profit percent is

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 3

From given data
Let the cost price of the article be Rs. 100, then marked price = Rs. 135
Selling price = 135 – 31/5% of 135 = 135 – 8.37 = 126.63
∴ Profit percent = (126.63 – 100)/100 × 100 = 26.63 %

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 4

A sum of Rs. 25220 is borrowed at 5% per annum compounded annually which is paid back in 3 equal instalments. What is the amount of each instalment?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 4

Let each instalment is x.
We know that Amount = p(1 + r/100)n

⇒ x = 9261
∴ Amount at each instalment = Rs. 9261

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 5

The average monthly income of A and B is Rs. 5000. The average monthly income of B and C is Rs. 7250 and the average monthly income of A and C is Rs. 8500. Find the monthly income of A ?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 5

From given data
Total income earned by A and B (A + B) = 2 × 5000 = Rs. 10000  …equation 1
Total income earned by B and C (B + C) = 2 × 7250 = Rs. 14500  … equation 2
Total income earned by A and C (A + C) = 2 × 8500 = Rs. 17000  … equation 3
By adding the three equations, we get
⇒ 2(A + B + C) = 41500
⇒ A + B + C = 20750  … equation 4
Now subtract eq 2 from equation 4, we get
⇒ A = 20750 – 14500 = 6250
∴ Monthly income of A = Rs. 6250

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 6

An good is sold at a certain price. By selling it at ¾ of that price one loses 20%. Find the profit percent at its original price. 

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 6

From given data
Let the original selling price of article be Rs. x. Then, new selling price = Rs. ¾ x
Given that loss = 20%
∴ Cost price = (100/80 × 3x/4) = 15x/16
⇒ Profit = (x – 15x/16) = Rs. x/16
∴ Profit % = (profit/cost price × 100 )% = (x/16 × 16/15x × 100 ) = 6.66%

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 7

In an examination, 30% of total students failed in Hindi, 25% failed in English and 10% failed in both. Find the percentage of those students who passed in both the subjects?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 7

From given data
No of students failed in hindi n(H) = 30%
No of students failed in English n (E) = 25%
No of students failed in both n(H ∩ E) = 10%
⇒ Percentage of students who failed n(H U E) = n(H) + n(E) – n(H ∩ E)
⇒ n(H U E) = 30 + 25 - 10
⇒ n(H U E) = 45
Percentage of students who passed = 100 - (Percentage of students who failed) = 100 - 45 = 55%

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 8

Shiva travelled from home to temple at the rate of 35 kmph and returned at the rate of 6 kmph. If the whole journey took 4 hours 45 minutes. Find the distance between home and temple.

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 8

From given data
Average speed of the two journey = 2xy/(x + y) = 2(35)(6)/(35 + 6) = 10.24 kmph
Distance travelled in 4 hours 45 min i. e, 4 ¾ hrs = 10.24 × 19/4 = 48.65 km
∴ Distance between home and temple = 48. 65/2 = 24.325 km

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 9

Find the value of x in the following expression 2x - 3 = 1/(8x - 4)

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 9

From the given data
⇒ 2x - 3 = 1/(8x - 4)

When bases are equal, powers must be added
⇒ 24x - 15 = 20
On comparing on both sides, we get
⇒ 4x - 15 = 0
⇒ 4x = 15
⇒ x = 15/4

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 10

If  then the value of x is

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 10

From given data
⇒ (xx)1/2 = (x3/4)x
⇒ (xx)1/2 = x3/4 x
⇒ x1/2 = ¾ x
⇒ x-1/2 = ¾
Squaring on both sides, we get
⇒ x-1 = 9/16
⇒ 1/x = 9/16
⇒ x = 16/9

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 11

If (4y + 72), (33 + y) are supplementary angles, find y?​

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 11

From given data,
We know that sum of two supplementary angles = 180°
⇒ (4y + 72) + (33 + y) = 180°
⇒ 5y + 105 = 180°
⇒ 5y = 75°
⇒ y = 15​°

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 12

One angle of a triangle is 60° and other angle is π/2 radian. Find the third angle in centesimal unit?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 12

From the given data
∠ A = 60° and∠B = π/2 radian = 90°
We know that sum of the angles in triangle = 180°
⇒ ∠A + ∠B + ∠C = 180°
⇒ ∠C = 180 - 150 = 30°
We know that 90° = 100 grad
⇒ 30° = 30 × 100/90 = 33.33 grade

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 13

The value of sin 225° + sin 270° is

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 13

From the given data
⇒ sin (180 + 45)° + sin (270)° = -sin 45° +  (-sin 90°) = - 1/√2 – 1 = ( - 1 - √ 2 )/√ 2 = -1 - 1/√2

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 14

A can work twice as B and they together can finish a work in 16 days. In how many days will A alone finish the work?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 14

From the given data,
⇒ Ratio of A’s work and B’s work = 2 : 1
⇒ Work done by A and B in one day = 1/16
Divide 1/16 in the ratio of 2 : 1
⇒ Work done by A in one day = (1/16 × 2/3) = 2/48 = 1/24
∴ A alone can finish the work in 24 days

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 15

If a + b = 26 and a - ­ b = 9 then the value of (4a2b2) is, 

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 15

From given data
a + b = 26 and a - b = 9
By adding both the equations, we get
⇒ 2a = 35
⇒ a = 35/2
Substitute a = 35/2 in a + b = 26
⇒ 35/2 + b = 26
⇒ b = 17/2
Then value of (4a2b2) = (4 (35/2 )2(17/2)2) = 88506.25

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 16

If x + y = √3 and x ­- y = √2, then the value of (x2 + y2) is

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 16

From the given data
We know that x + y = √3 and x ­- y = √2
By adding both the equations, we get
⇒ 2x = √ 3 + √ 2
⇒ x = (√ 3 + √ 2 )/2
Substitute x = (√3 + √2)/2 in x + y = √3
⇒ y = [2√3 - (√3 + √2)]/2 = (√3 –√2 )/2
Substitute x = (√3 + √2)/2 and y = (√3 - √2)/2 in (x2 + y2)
⇒ (x2 + y2) = [{ (√3 + √2)/2 }2 + {(√3 - √2)/2 }2]
= [2(3 + 2)]/4
= 5/2

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 17

If the length of a chord is 24 cm which is at a certain distance from the centre of a circle of radius 13cm. Find distance between chord from centre of the circle?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 17

From given data

Let AB = 24 cm be a chord of circle with center O and radius OA and OB equals to 13 cm
Draw OP perpendicular to AB
⇒ AP = AB/2 = 24/2 = 12 cm
From ΔOPA, we know that
⇒ OA2 = AP2 + OP2
⇒ 132 = OP2 + 122
⇒ 169 - 144 = OP2
⇒ OP = 5 cm
∴ Distance between chord from centre of the circle = OP = 5 cm

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 18

Each interior angle of a regular polygon is 150°. The number of sides is 

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 18

From the given data
Each interior angle = 150°
∴ Exterior angle = 180° - 150° = 30°
⇒ Number of sides = 360°/exterior angle = 360°/30° = 12

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 19

If 2sin2θ + 4 cos2θ = 3, then find the value of θ ?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 19

From the given data
We know that 2sin2θ + 4 cos2θ = 3
⇒ 2(1 - cos2θ ) + 4 cos2θ = 3
⇒ 2 – 2cos2θ + 4 cos2θ = 3
⇒ 2 cos2θ = 3 - 2
⇒ cos2θ = 1/2
⇒ cosθ = 1/√2
⇒ θ = 45° 

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 20

A sum of amount at r% compound interest doubles in 3 years. In 6 years it will be k times of the original principle. What is the value of k?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 20

From the given data
We know amount = p(1 + r/100 )n
In the first case
⇒ 2p = p(1 + r/100)3
⇒ 2 = (1 + r/100)3
In the second case
⇒ 22 = (1 + r/100)3]2
⇒ 4 = (1 + r/100)6
⇒ k = 4 times

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 21

A person standing on the bank of a river observes that the angle subtended by a tree on the opposite bank is 45°, when retreats 50 m from the bank he finds the angle to be 30°. find the height of the tree and breadth of the river ? 

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 21

From the given data

Let AB be the height of the tree = h mts
Let BC be the width of the tree = x mts and CD = 50 m
⇒ ∠ ACB = 45° and ∠ADB = 30°
From ΔABC , we get
⇒ tan 45° = AB/BC
⇒ 1 = h/x
⇒ h = x m           …eq 1
From ΔABD, we get
⇒ tan 30° = AB/BD
⇒ 1/√3 = h/(x + 50)
⇒ h = (x + 50)/√3 m         …eq 2
From eq 1 and eq 2, we get
⇒ x = (x + 50)/√ 3
⇒ x(√ 3) = x + 50
⇒ x(√ 3 - 1) = 50
⇒ x = 68. 3 m
⇒ h = x = 68. 3 m
∴ Height of the tree is 68.3 m and width of the river is 68. 3 m

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 22

The following diagram shows the percentages of different grades of the 20000 students in the college. Observe the pie diagram and answer the questions

Question: Find the number of students who got A grade?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 22

From the given data
Percentage of number of students who got A grade = 42%
⇒ Number of students who got A grade = 42/100 × 20,000 = 8400

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 23

The following diagram shows the percentages of different grades of the 20000 students in the college. Observe the pie diagram and answer the questions

Question:Find the ratio between the number of students who got A grade and B grade?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 23

From the given data
Percentage of number of students who got A grade = 42%
⇒ Number of students who got A grade = 42/100 × 20,000 = 8400
Percentage of number of students who got B grade = 25%
⇒ Number of students who got B grade = 25/100 × 20,000 = 5000
∴ Ratio between the number of students who got A grade and B grade = 8400 : 5000 = 42 : 25

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 24

The following diagram shows the percentages of different grades of the 20000 students in the college. Observe the pie diagram and answer the questions

Question: Find the ratio between number of students who got C grade and D grade?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 24

From the given data
Percentage of number of students who got C grade = 22%
⇒ Number of students who got C grade = 22/100 × 20,000 = 4400
Percentage of number of students who got D grade = 11%
⇒ Number of students who got D grade = 11/100 × 20,000 = 2200
∴ Ratio between the number of students who got C grade and D grade = 4400 : 2200 = 2 : 1

Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 25

The following diagram shows the percentages of different grades of the 20000 students in the college. Observe the pie diagram and answer the questions

Question: Find the ratio between difference of number of students who got A and B grades to the difference of the number of students who got C and D grades?

Detailed Solution for Quantitative Aptitude - Test 4 - Question 25

From the given data
Percentage of number of students who got A grade = 42%
⇒ Number of students who got A grade = 42/100 × 20, 000 = 8400
Percentage of number of students who got B grade = 25%
⇒ Number of students who got B grade = 25/100 × 20,000 = 5000
Difference of number of students who got A and B grades = 8400 – 5000 = 3400
Percentage of number of students who got C grade = 22%
⇒ Number of students who got C grade = 22/100 × 20,000 = 4400
Percentage of number of students who got D grade = 11%
⇒ Number of students who got D grade = 11/100 × 20,000 = 2200
Difference of number of students who got C and D grades = 4400 - 2200 = 2200
∴ Ratio between difference of number of students who got A and B grades to the difference of number of students who got C and D grades = 3400 : 2200 = 17 : 11

244 docs|118 tests
Information about Quantitative Aptitude - Test 4 Page
In this test you can find the Exam questions for Quantitative Aptitude - Test 4 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Quantitative Aptitude - Test 4, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice

Up next

Download as PDF

Up next

Download the FREE EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!