1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? 
69 ÷ 3 * 0.85 = 23 * 0.85 = 19.55
19.55 + 14.5 – 3 = 31.05
So option E is correct
17.68 * 0.5 = 8.84
42.58 – 8.84 = 33.74
So option B is correct
23.56 + 4142.25 + 134.44 = 4300.25
So option D is correct
(√7744 * 66) = 5808;
5808/352 = 16.5
So option E is correct
5/9 of 504 = 280 ; 3/8 of 640 = 240 => 280 + 240 = 520
So option C is correct
(786*74) ÷ x = 1211.75
x = 48
So option D is correct
18² + √? = 350
√? = 350 – 324 = 26
? = 676
So option A is correct
140% of 500 is 700
24% of 750 is 180
700 + 180 = 880
So option D is correct
4900 ÷ 28 = 175
444 ÷ 12 = 37
175 * 37 = 6475
So option C is correct
2338/66.8 = 35
So option E is correct
62*1000*1 = 62000
? = 62
So option E is correct
1/[2 + (1/(4+(1/(5 – 1/3))))] = 1/[2+(1/(4+(3/14)))] = 1/[2+(14/59)] =1/[118+14/59] =1/(132/59)
=59/132
So option D is correct
10000 ÷ 1000 = 10
88÷0.8 = 110
10*110 = 1100
So option C is correct
0.012*0.012*0.012 = 0.000001728
2/3 + 8/9  21/15
28/18  21/15
140126/90
7/45 = 0.15
So option A is correct
0.4 *1124 = 449.6 = 450
4509 = 441
441 = 21*21
So option C is correct
If a – b = 7 and a^{2} + b^{2} = 53, find the value of ab.
2ab = (a^{2} + b^{2}) – (a – b)^{2}
2ab = 5349 =4
ab =4/2 = 2
So option E is correct
391+837113 =1115
So option B is correct
17*756÷54 = ? +540
17*14 = ? +540
238 = ? + 540
? =238540 = 302
So option C is correct
= √(337/21 )÷ √(1365/84) × 26
= 16÷16 ×26 = 26
So option A is correct
56 videos35 docs91 tests

Use Code STAYHOME200 and get INR 200 additional OFF

Use Coupon Code 
56 videos35 docs91 tests









