Unitary Method MCQ 1


10 Questions MCQ Test Quantitative Techniques for CLAT | Unitary Method MCQ 1


Description
This mock test of Unitary Method MCQ 1 for Quant helps you for every Quant entrance exam. This contains 10 Multiple Choice Questions for Quant Unitary Method MCQ 1 (mcq) to study with solutions a complete question bank. The solved questions answers in this Unitary Method MCQ 1 quiz give you a good mix of easy questions and tough questions. Quant students definitely take this Unitary Method MCQ 1 exercise for a better result in the exam. You can find other Unitary Method MCQ 1 extra questions, long questions & short questions for Quant on EduRev as well by searching above.
QUESTION: 1

Naveen purchased two oranges, 3 apples and 5 bananas and paid Rs 40. Had Naveen purchased 3 oranges, 5 apples and 9 bananas, He would have to pay Rs 64. Gagan demanded only 1 orange, 1 apple and 1 banana. If Naveen purchased only what was demanded by Gagan, then how much would he have paid (in Rs)?

Solution:
QUESTION: 2

If 15 chair cost Rs. 234, what will be the cost of 70 chairs.

Solution: Price of 15 chairs = ₹234 So, Price of 1 chair = 234/15 => ₹15.6 Price of 70 chairs will be 15.6 × 70 = ₹1092
QUESTION: 3

If 12 men get Rs. 4200 for 30 days as their wages, find out the wages of 18 men for 24 days.

Solution:
QUESTION: 4

If 30 men working 18 hours a day can reap a field in 32 days, how many days will 36 men take to reap the same field working 16 hours a day.

Solution: M1 × T1 × D1 = M2 × T2 × D2


30×18×32 = 36×26×D2

D2 = 17280/576

D2 = 30days

therefore option 'C' is correct
QUESTION: 5

If 36 men can do a piece of work in 25 hours, in how mwny hours will15 men do it?

Solution:

Let the required no of hours be x. Then

Less men , More hours    (Indirct Proportion)

Therefore,  15:36 ::25:x 

=> (15 x X)=(36 x 25)  => x = 60

Hence, 15 men can do it in 60 hours.

QUESTION: 6

10 men or 18 women can do a piece of work in 38 days. In how many days will 6 men and 12 women do it.

Solution:
QUESTION: 7

12 pencils cost Rs. 30. How much will be the cost of 4 pencils.

Solution:
QUESTION: 8

A uniform rod of length 45 m weights 171 kg. what will be the weight of 12 m of the same rod

Solution:
QUESTION: 9

(8 % of 800) x ? = 224

Solution:
QUESTION: 10

(?)% of 1400 – 18% of 750 = 159

Solution:

Similar Content

Related tests