Description

This mock test of Average - MCQ 1 for Quant helps you for every Quant entrance exam.
This contains 20 Multiple Choice Questions for Quant Average - MCQ 1 (mcq) to study with solutions a complete question bank.
The solved questions answers in this Average - MCQ 1 quiz give you a good mix of easy questions and tough questions. Quant
students definitely take this Average - MCQ 1 exercise for a better result in the exam. You can find other Average - MCQ 1 extra questions,
long questions & short questions for Quant on EduRev as well by searching above.

QUESTION: 1

The average weight of 39 Students in a class is 23. Among them Sita is the heaviest while Tina is the lightest. If both of them are excluded from the class still the average remains same. The ratio of weight of Sita to Tina is 15:8.Then what is the weight of the Tina?

Solution:

Answer – 2. 16 Explanation : S+T = 23*(39-37) = 46

S/T = 15/8

T = 16

QUESTION: 2

The ages of Four members of a family are in the year 2010 are ‘X’,’X+12’,’X+24’ and ‘X+36’. After some years Oldest among them was dead then average reduced by 3. After how many years from his death, the average age will same as in 2010?

Solution:

Answer – 2. 3 Years Explanation: In 2010: 4x+72/4 = x+18 After death : 3x+36+3N/3 = x+18-3 N = 3 years 3x+36+3N/3 = (x+18) N = 6 years 6-3 = 3 years from his death

QUESTION: 3

The average of Four numbers is 24.5. of the four numbers, the first is 1.5 times the second, the second is 1/3 rd of the third, and the third is 2 times the fourth number. Then what is smallest of all those numbers?

Solution:

Answer – 3. 14 Explanation: First = 1.5x Second = x Third = 3x Fourth = 1.5x average = 24.5 = (1.5x+x+3x+1.5x)/4 x = 14

QUESTION: 4

There are 459 students in a hostel. If the number of students increased by 36, the expenses of the mess increased by Rs .81 Per day while the average expenditure per head reduced by 1. Find the original expenditure of the mess?

Solution:

Answer – 5. 7344 Explanation: Total expenditure = 459x 36 students joined then total expenditure = 459x+81 average = 459x+81/495 = x-1 x = 16 original expenditure = 16*459 = 7344

QUESTION: 5

The average cost 32 different Mobiles is Rs. 9000. Among them, Oppo which is the costliest is 70% higher price than the cheapest Mobile Lava. Excluding those both mobiles, the average of the Mobiles is Rs.8880. Then what is the cost of Oppo Mobile?

Solution:

Answer – 4. Rs.13600 Explanation: L+O = 21600

O = L*170/100

O = 13600

QUESTION: 6

The average age of a family of 9 members is 22 years. Surya is the youngest and his age is 6 years, then what was the average age of the family just before Surya was born?

Solution:

Answer – 3. 18 Explanation: 9*22 – 9*6/8 = 18

QUESTION: 7

Dhoni scored 8000 runs in a certain number of innings. In the next five innings, he was out of form and hence, could make only 85 runs, as a result his average reduced by 1 run. How many innings did he play in total?

Solution:

Answer – 2. 165 Explanation: 8000/n = a 8085/n+5 = a-1 n² + 90n – 40000 = 0 n = 160 n² + 5 = 165

QUESTION: 8

The weights of 19 people are in Arithmetic progression. The average weight of them is 19. If the heaviest is 37 Kgs. Then what is the weight of the Lightest?

Solution:

Answer – 1. 1 Kg Explanation: 19*19 = 19/2(2a+18d) 38= 2a+18d 37 = a+18d a = 1

QUESTION: 9

The average weight of 40 Students is 32. If the Heaviest and Lightest are excluded the average weight reduces by 1. If only the Heaviest is excluded then the average is 31. Then what is the weight of the Lightest?

Solution:

Answer – 2. 31 Explanation: 40*32 = 1280

1280-H/39 = 31

H =71

1280-71- L/38 = 31

L = 31

QUESTION: 10

Average of 17 students in a class is X. When their marks are arranged in ascending order it was found to be in Arithmetic Progression. The class teacher found that rank the students who ranked 15th, 11th, 9th and 7th had copied the exam and hence they are suspended. Now the average of the remaining class is Y. Then

Solution:

Answer – 3. X<Y Explanation: 17X = 17/2 (2a+16d) X = a+8d 13Y = 17/2(2a+16d) – (4a+26d) Y = a+8.46d

QUESTION: 11

The average price of 80 mobile phones is Rs.30,000. If the highest and lowest price mobile phones are sold out then the average price of remaining 78 mobile phones is Rs. 29,500. The cost of the highest mobile is Rs.80,000. The cost of lowest price mobile is?

Solution:

Answer – C. Rs. 19000 Explanation : The price of the costliest and cheapest mobile = (80*3000) – (78*29500) = 99000 Cheapest Mobile Price = 99000 – 80000 = 19000

QUESTION: 12

In a Company the average income of all the employees is Rs. 20000 per month.Recently the company announced increment of Rs. 2000 per month for all the employees. The new average income of all the employees is?

Solution:

Answer – A. 22000 Explanation: Average income of all employees = 20000 New Average income of all employees = 22000(Average also increased by 2000)

QUESTION: 13

Pranav went to the bank at the speed of 60 kmph while returning for his home he covered the half of the distance at the speed of 10 kmph, but suddenly he realized that he was getting late so he increased the speed and reached the home by covering rest half of the distance at the speed of 30 kmph.The average speed of the Pranav in the whole length of journey is?

Solution:

Answer – A. 24 kmph Explanation: Distance between home and Bank – x km Total distance = x + x = 2x Total time taken = x/60 + (x/2)/10 + (x/2)/30 = x/12 Average speed = 2x/(x/12) = 24 kmph

QUESTION: 14

The average expenditure of Sharma for the January to June is Rs. 4200 and he spent Rs. 1200 in January and Rs.1500 in July. The average expenditure for the months of February to July is:

Solution:

Answer – C. 4250 Explanation: Total Expenditure(Jan – June) = 4200 * 6 = 25200 Total Expenditure(Feb – June) = 25200 – 1200 = 24000 Total Expenditure(Feb – July) = 24000 + 1500 = 25500/6 = 4250

QUESTION: 15

The average weight of all the 11 players of CSK is 50 kg. If the average of first six lightest weight players of CSK is 49 kg and that of the six heaviest players of CSK is 52 kg. The average weight of the player which lies in the sixth position in the list of players when all the 11 players of CSK are arranged in the order of increasing or decreasing weights.

Solution:

Answer – D. 56 kg Explanation: Average of First six players = 49 * 6 = 294 Average of Last six players = 52 * 6 = 312; Average of all players = 50 * 11 = 550 Average weight of sixth player = 294 + 312 – 550 = 56

QUESTION: 16

The average presence of students of a class in a College on Monday, Tuesday and Wednesday is 32 and on the Wednesday, Thursday, Friday and Saturday is 30. if the average number of students on all the six days is 26 then the number of students who attended the class on Wednesday is?

Solution:

Answer – C. 60 Explanation: 32 * 3 + 30 * 4 – 26 * 6 = 96 + 120 – 156 = 60

QUESTION: 17

Suresh started his journey from P to Q by his bike at the speed of 40 kmph and then, the same distance he travelled on his foot at the speed of 10 kmph from Q to R. Then he returned from R to P via Q at the speed of 24 kmph. The average speed of the whole trip is:

Solution:

Answer – D. 19.2 kmph Explanation: Average speed from P to R = 2 * 40 * 10 / (40 + 10) = 16 kmph Average Speed = 2 * 16 * 24 / (16 + 24) = 19.2 kmph

QUESTION: 18

Ramesh walked 6 km to reach the station from his house, then he boarded a train whose average speed was 60 kmph and thus he reached his destination.In this way he took a total time of 3 hours. If the average speed of the entire journey was 32 kmph then the average speed of walking is:

Solution:

Answer – D. 4 kmph Explanation: Total Distance = 32 * 3 = 6 + 60 * x x = 1.5 hour ; Walking Speed = 6/1.5 = 4 kmph

QUESTION: 19

Bala travels first one-third of the total distance at the speed of 10 kmph and the next one-third distance at the speed of 20 kmph and the last one – third distance at the speed of 60 kmph. What is the average speed of Bala?

Solution:

Answer – A. 18 kmph Explanation: = 3 * 10 * 20 * 60 / (200 + 1200 + 600)

= 18 kmph

QUESTION: 20

The average income of Arun, Bala and Chitra is Rs. 12,000 per month and average income of Bala, Chitra and David is Rs. 15,000 per month. If the average salary of David be twice that of Arun, then the average salary of Bala and Chitra is in Rs?

Solution:

Answer – D. 13500 Explanation: Arun + Bala + Chitra = 12000*3 Bala + Chitra + David = 15000*3 David – Arun = 3000*3 = 9000 David = 2Arun David = 18000 and Arun = 9000 Average salary of Bala and Chitra, = (45000-18000)/2 = 13,500

### Average

Doc | 6 Pages

### Chapter 1 - Ron, The Average Guy!

Doc | 7 Pages

### MCQ - Unemployment (Part - 1)

Doc | 23 Pages

### Average rate of change (example 1)

Video | 02:15 min

- Average - MCQ 1
Test | 20 questions | 40 min

- Average MCQ 1
Test | 20 questions | 30 min

- Test: Average- 1
Test | 10 questions | 20 min

- Average - MCQ 2
Test | 20 questions | 40 min

- Average - MCQ 4
Test | 20 questions | 15 min