Description

This mock test of Exam Based Questions - MCQ 5 for Quant helps you for every Quant entrance exam.
This contains 20 Multiple Choice Questions for Quant Exam Based Questions - MCQ 5 (mcq) to study with solutions a complete question bank.
The solved questions answers in this Exam Based Questions - MCQ 5 quiz give you a good mix of easy questions and tough questions. Quant
students definitely take this Exam Based Questions - MCQ 5 exercise for a better result in the exam. You can find other Exam Based Questions - MCQ 5 extra questions,
long questions & short questions for Quant on EduRev as well by searching above.

QUESTION: 1

**Direction (1-5)** In the following questions two equations numbered I & II are given. You have to solve both equations and mark the option.

**Q. **

**I. 50X² – 40X + 42 = 0**

**II. 10Y² + 41Y + 21 = 0**

Solution:

X = 7/5, -6/10

Y = -3/5 , -7/2.

QUESTION: 2

**I. 2X² – 15 √2X + 56 = 0**

**II. 2Y² – 17 √2Y + 72= 0**

Solution:

X = 7/** √**2, 8/

Y = 8/

QUESTION: 3

**I. √2X² + 8X – 64√2 = 0**

**II. √2Y² – 27Y + 81√2 = 0**

Solution:

X = -8** √**2, 8/

Y = 9/

QUESTION: 4

**I. X² + 25X + 156 = 0**

**II. Y² + 29Y + 210 = 0**

Solution:

X= -12,- 13

Y = -14,- 15

QUESTION: 5

I. 3X + 4Y = 64

II. 2X + 3Y = 56

Solution:

X = -32, Y = 40

QUESTION: 6

**Study the given table and answer the following questions**

**Q. **

**If the difference between the Profits made by Shop A and Shop B on Mouse is equal to the Profit earned by Shop C on Calculator then his Profit percent is?**

Solution:

2500*(13-9)/100 = Rs 100

2300 = 2200(100+x)/100

X = 50/11%

QUESTION: 7

**Q. **

**What is the average profit made Shop A, B and C on Mouse?**

Solution:

25*13 = 325

QUESTION: 8

**Q. **

**Shop A has made Maximum Profit on which article?**

Solution:

Checking by observation

Mouse : 25*13 = 325

Hard Disk: 26*12 = 312

QUESTION: 9

**Q. **

**If the total profit made by Shop A, B and C on Hard Disk is Rs.988 then what is the profit of B on Hard Disk?**

Solution:

26*(12+x+15) = 988

X = 11%

Profit = 26*11 = 286

QUESTION: 10

**Q.**

Solution:

23*(11+18+13) – 24*(12+18+8)

966 – 912 = 54

QUESTION: 11

**Direction (Q. 11-15) Study the given table and answer the following questions.**

**Q. **

**In Infosys, if the number of Female candidates qualified was 87,808 then what is the respective ratio of the number of Qualified Male candidates to the number of Qualified Female candidates in Infosys?**

Solution:

290000*98/100*64/100(F/F+M) = 87808

94080F = 87808M

M/F = 15:14

QUESTION: 12

**Q. **

**In HCL, if the ratio of the number of students Attended to the number of candidates qualified is 8:5, and the number of Males qualified was 88704 then number of Females qualified is?**

Solution:

If the ratio of number of students Attended to number of candidates qualified is 8:5 then percentage of candidates qualified out of attended is 60%

297*96*6*(M/M+13) = 88704

M = 14

Then Females = 297*96*6*13/27 = 82368

QUESTION: 13

**Q. **

**If the difference between the number of Male qualified candidates and the number of Female candidates in Wipro is 5922 then no of candidates attended in Wipro is?**

Solution:

X*94/100*70/100*(16-15/31) = 5922

X = 279000

No of candidates attended is 279000*94/100 = 262260

QUESTION: 14

**Q. **

**If the number of candidates qualified in TCS is 7319 more than the number of candidates qualified in CTS then the number of Male candidates qualified is how much more than the number of Female candidates in CTS?**

Solution:

TCS = 312000*98/100*65/100 = 637*312

CTS = 325000*x/100*62/100 =

TCS – CTS = 73190 = 312000* 98/100* 65/100 – 325000* x/100* 62/100

Then x = 95%

CTS (Males – Females) : 325000*95/100*62/100*(13-12/25) = 7657

QUESTION: 15

**Q. **

**In TCS females Qualified forms approximately what percent of Qualified Males if no of Males Qualified is 114660?**

Solution:

312000*98/100*65/100*(15/15+x) = 114660

X= 11

% = 11/15*100 = 73.33%

QUESTION: 16

**Direction (Q. 16-20) Study the given table and answer the following questions.**

**Q.**

**If the number of Male Post Graduates in CTS is 648 then no of Female Post Graduates form approximately what percentage of the Female employees in the Same Company?**

Solution:

CTS : 5180

Males: 5180*19/37 = 2660 Females: 5180*18/37 = 2520

% of Post Graduates: 5180*25/100 = 1295

Male Post Graduates = 648 then Female Post Graduates = 647

% = 647/2520= 25.5%

QUESTION: 17

**Q. **

**No of Post Graduates Employees in which of the following company is the least?**

Solution:

Infosys :5320*15/100 = 798

QUESTION: 18

**Q. **

**What is the ratio of the total number of Male employees in TCS and Wipro together to the total number of Female employees in CTS and Wipro together?**

Solution:

Males in TCS : 5400*19/36 = 2850 Males in Wipro: 5180*20/37 = 2800

Females in CTS: 5180*18/37 = 2520 Females in Wipro: 5180*17/37 = 2380

(2850+2800) : (2520+2380)

565: 490

113:98

QUESTION: 19

**Q. **

**Number of Post Graduate employees in all companies together forms approximately what percent of the total no of Employees in all companies together?**

Solution:

TCS: 5400*20/100 = 1080

HCL: 5000*17/100 = 850

CTS: 5180*25/100 = 1295

Wipro: 5180*25/100 = 1295

Infosys: 5320*15/100 = 798

All Post Graduates: 1080+850+1295+1295+798 = 5318

Total Employees: 5400+5000+5180+5180+5320 = 26080

% = 5318/26080 = 20%

QUESTION: 20

**Q. **

**If total number Male Post Graduates in Wipro and Infosys together is 1210 and Female Post Graduates in Wipro and Infosys together is 883 and Number of Female Post Graduate in Wipro forms 40% of total Post Graduates in Wipro then difference of Male and Female Graduates in Infosys is?**

Solution:

1295 = Wipro Post Graduate Males+ Wipro Post Graduate Females

798 = Infosys Post Graduate Males + Infosys Post Graduate Females

Post Graduate Females in Wipro = 40% of 1295 = 518 then Post Graduate Males in Wipro = 60% of 1295

= 777

Post Graduate Males Wipro + Post Graduate Males Infosys = 1210

777+ Post Graduate Males Infosys = 1210

Post Graduate Males Infosys = 433

Post Graduate Females Wipro+ Post Graduate Females Infosys = 883

518+ Post Graduate Females Infosys = 883

Post Graduate Females Infosys = 365

Difference between Post Graduate Male Infosys and Post Graduate Females Infosys is 433-365 = 68

### Secret to Crack Any MCQ Exam || Secrets by Topper || Simple Strategy To Attempt MCQ Questions

Video | 10:05 min

### VALUE BASED QUESTIONS

Doc | 8 Pages

### Caselets based questions

Doc | 10 Pages

- Exam Based Questions - MCQ 5
Test | 20 questions | 15 min

- Exam Based Questions - MCQ 4
Test | 20 questions | 15 min

- Exam Based Questions - MCQ 1
Test | 20 questions | 40 min

- Exam Based Questions - MCQ 2
Test | 20 questions | 40 min

- Exam Based Questions - MCQ 3
Test | 20 questions | 15 min