Direction: Consider the prices of these items below to answer question.
Apple --------- Rs 180 per kg
Pen --------- Rs 8 per piece
Eraser ------- Rs 5 for 2 erasers
Chocolates------- Rs 15 for 3 chocolates
Which of the following statement is false?
  • a)
    Cost of (one kg apples + 2 pens) > Cost of (half kg apples + 5 pens)
  • b)
    Cost of 5 erasers < Cost of 3 chocolates.
  • c)
    Cost of 6 erasers > Cost of 3 chocolates.
  • d)
    Cost of (half kg apples +2 pen +1 erasers) > Cost of 9 chocolates
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Class 4 Question

By Pratik Pratik · Sep 28, 2020 ·Class 4
SHALESH KALYAN answered Sep 29, 2020
Eraser cost Rs 5 for 2 
so it becomes Rs 2.5 per peice
which means for 6 erasers, we need 6 x 2.5 = Rs 15
which is equivalent to price for 3 chocolates

This discussion on Direction: Consider the prices of these items below to answer question.Apple --------- Rs 180 per kgPen --------- Rs 8 per pieceEraser ------- Rs 5 for 2 erasersChocolates------- Rs 15 for 3 chocolatesWhich of the following statement is false?a)Cost of (one kg apples + 2 pens) > Cost of (half kg apples + 5 pens)b)Cost of 5 erasers <Cost of 3 chocolates.c)Cost of 6 erasers > Cost of 3 chocolates.d)Cost of (half kg apples +2 pen +1 erasers) > Cost of 9 chocolatesCorrect answer is option 'C'. Can you explain this answer? is done on EduRev Study Group by Class 4 Students. The Questions and Answers of Direction: Consider the prices of these items below to answer question.Apple --------- Rs 180 per kgPen --------- Rs 8 per pieceEraser ------- Rs 5 for 2 erasersChocolates------- Rs 15 for 3 chocolatesWhich of the following statement is false?a)Cost of (one kg apples + 2 pens) > Cost of (half kg apples + 5 pens)b)Cost of 5 erasers <Cost of 3 chocolates.c)Cost of 6 erasers > Cost of 3 chocolates.d)Cost of (half kg apples +2 pen +1 erasers) > Cost of 9 chocolatesCorrect answer is option 'C'. Can you explain this answer? are solved by group of students and teacher of Class 4, which is also the largest student community of Class 4. If the answer is not available please wait for a while and a community member will probably answer this soon. You can study other questions, MCQs, videos and tests for Class 4 on EduRev and even discuss your questions like Direction: Consider the prices of these items below to answer question.Apple --------- Rs 180 per kgPen --------- Rs 8 per pieceEraser ------- Rs 5 for 2 erasersChocolates------- Rs 15 for 3 chocolatesWhich of the following statement is false?a)Cost of (one kg apples + 2 pens) > Cost of (half kg apples + 5 pens)b)Cost of 5 erasers <Cost of 3 chocolates.c)Cost of 6 erasers > Cost of 3 chocolates.d)Cost of (half kg apples +2 pen +1 erasers) > Cost of 9 chocolatesCorrect answer is option 'C'. Can you explain this answer? over here on EduRev! Apart from being the largest Class 4 community, EduRev has the largest solved Question bank for Class 4.
Ask a question

Share with a friend

Forum Category

Upgrade to Infinity