GMAT Question  >  If no bulk purchase discount applies, what is... Save

Related Test

If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?
(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.
(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.
  • a)
    Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;
  • b)
    Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;
  • c)
    BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;
  • d)
    EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;
  • e)
    Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed. 
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Answers

Statement 1:
We are given that the combined price of 39 oranges and 36 apples is $111.
Looking at the numbers (13,12) in the question statement and (39,36) in Statement (1), it must click that 39 is 3 times of 13, and 36 is also 3 times of 12. Thus, we have:
The combined price of 39 (= 13 × 3) oranges and 36 ( = 12 × 3) apples is $111.
Thus, the combined price of 13 oranges and 12 apples is $111 / 3. - Sufficient
Note: Since in Data Sufficiency questions, you only have to assess whether a statement can lead you to a unique answer or not, do not waste time in calculating the exact answer. This is why the value $1113 has not been further simplified. There is simply no need to do so.
Statement 2:
We are given that the combined price of 3 oranges and 2 apples is $7.
Getting a cue from dealing with Statement (1), we see that 12 is 6 times of 2, but 13 is not 6 times of 3. So, by multiplying the information "the combined price of 3 oranges and 2 apples is $7" by 6, we cannot reach "the combined price of 13 oranges and 12 apples…"
We would rather get:
6 × (Combined price of 3 oranges and 2 apples is $7)
= Combined price of 18 oranges and 12 apples is $42, which is not asked for. - Insufficient

View courses related to this question
Explore GMAT courses
Explore GMAT courses
View courses related to this question
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you?

Similar GMAT Doubts

  • Directions: Each Data Sufficiency problem consists of a question and two st... more

  • 1 Answer

  • Directions: Each Data Sufficiency problem consists of a question and two st... more

  • 1 Answer

  • Directions: Each GMAT Data Sufficiency problem consists of a question and t... more

  • 1 Answer

Question Description
If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? for GMAT 2023 is part of GMAT preparation. The Question and answers have been prepared according to the GMAT exam syllabus. Information about If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? covers all topics & solutions for GMAT 2023 Exam. Find important definitions, questions, meanings, examples, exercises and tests below for If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?.
Solutions for If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? in English & in Hindi are available as part of our courses for GMAT. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for GMAT Exam by signing up for free.
Here you can find the meaning of If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? defined & explained in the simplest way possible. Besides giving the explanation of If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?, a detailed solution for If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? has been provided alongside types of If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? theory, EduRev gives you an ample number of questions to practice If no bulk purchase discount applies, what is the price of 13 oranges and 12 apples?(1) The price of 39 oranges and 36 apples is $111.(2) The price of 3 oranges and 2 apples is $7.a)Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked;b)Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked;c)BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked,but NEITHER statement ALONE is sufficient;d)EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked;e)Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data are needed.Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer? tests, examples and also practice GMAT tests.
Statement 1:We are given that the combined price of 39 oranges and 36 apples is $111.Looking at the numbers (13,12) in the question statement and (39,36) in Statement (1), it must click that 39 is 3 times of 13, and 36 is also 3 times of 12. Thus, we have:The combined price of 39 (= 13 × 3) oranges and 36 ( = 12 × 3) apples is $111.Thus, the combined price of 13 oranges and 12 apples is $111 / 3. - SufficientNote: Since in Data Sufficiency questions, you only have to assess whether a statement can lead you to a unique answer or not, do not waste time in calculating the exact answer. This is why the value $1113 has not been further simplified. There is simply no need to do so.Statement 2:We are given that the combined price of 3 oranges and 2 apples is $7.Getting a cue from dealing with Statement (1), we see that 12 is 6 times of 2, but 13 is not 6 times of 3. So, by multiplying the information "the combined price of 3 oranges and 2 apples is $7" by 6, we cannot reach "the combined price of 13 oranges and 12 apples…"We would rather get:6 × (Combined price of 3 oranges and 2 apples is $7)= Combined price of 18 oranges and 12 apples is $42, which is not asked for. - Insufficient