A cyclist of mass 30 kg exerts a force of 250 N to move his cycle. The...
Force - force of friction = mass × acceleration
250 - f = 30 × 4
f = 250 - 120
= 130N
View all questions of this testA cyclist of mass 30 kg exerts a force of 250 N to move his cycle. The...
Here, resultant force =m×a=30×4=120N total force exerted=250N force of friction=250N-120N=130N so the correct answer is 130N(answer)
A cyclist of mass 30 kg exerts a force of 250 N to move his cycle. The...
So , the resultant force = m× a = 30 × 4 = 120N now the total force exerted by the cyclist = 250N force of friction is equals to total force exerted - the resultant force so 250 Newton - 120 Newton is equals to 130 Newtons