Ratio of income of x and y = 4 : 3
Ratio of expenditure of x and y = 12 : 7
Saving of x = 4a – 12b = 3200 ...(i)
Saving of y = 3a – 7b= 3200 ..(ii)
Solving (i) and (ii)

Now 3a = 3200 + 7b = 3200 + 7 (400) = 6000 a = ₹ 2000
So income of x = ₹ 2000 × 4 = 8000