The magnification produced by a concave mirror is given by the formula:
m = -v/u
where, m = magnification v = image distance u = object distance
From the problem, we have: u = -15 cm (since the object is placed in front of the mirror, the distance is negative) m = -4/2 = -2 (since the image is inverted and 4 cm high whereas the object is 2 cm high)
Substituting these values in the magnification formula, we get:
-2 = -v/(-15)
Simplifying, we get:
v = 30 cm
Therefore, the position of the image is 30 cm from the concave mirror.