Mensuration Exercise 20.4 Class 6 Notes | EduRev

Mathematics (Maths) Class 6

Class 6 : Mensuration Exercise 20.4 Class 6 Notes | EduRev

 Page 1


 
 
 
 
 
 
                                                                           
1. Find the area of a rectangle, whose 
(i) Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
(ii) Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
(iii) Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm. 
Solution: 
 
(i) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 6 × 3 = 18 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 8 × 3 = 24 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 4.5 × 2 = 9 cm
2
 
 
2. Find the area of a square whose side is: 
(i) 5 cm 
(ii) 4.1 cm 
(iii) 5.5 cm 
(iv) 2.6 cm 
Solution: 
 
(i) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5 cm 
So the area of the square = 5 × 5 = 25 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 4.1 cm 
So the area of the square = 4.1 × 4.1 = 16.81 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5.5 cm 
So the area of the square = 5.5 × 5.5 = 30.25 cm
2
 
 
(iv) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 2.6 cm 
So the area of the square = 2.6 × 2.6 = 6.76 cm
2
 
 
3. The area of a rectangle is 49 cm
2
 and its breadth is 2.8 cm. Find the length of the rectangle. 
Solution: 
 
It is given that area of a rectangle = 49 cm
2
 
Page 2


 
 
 
 
 
 
                                                                           
1. Find the area of a rectangle, whose 
(i) Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
(ii) Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
(iii) Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm. 
Solution: 
 
(i) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 6 × 3 = 18 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 8 × 3 = 24 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 4.5 × 2 = 9 cm
2
 
 
2. Find the area of a square whose side is: 
(i) 5 cm 
(ii) 4.1 cm 
(iii) 5.5 cm 
(iv) 2.6 cm 
Solution: 
 
(i) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5 cm 
So the area of the square = 5 × 5 = 25 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 4.1 cm 
So the area of the square = 4.1 × 4.1 = 16.81 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5.5 cm 
So the area of the square = 5.5 × 5.5 = 30.25 cm
2
 
 
(iv) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 2.6 cm 
So the area of the square = 2.6 × 2.6 = 6.76 cm
2
 
 
3. The area of a rectangle is 49 cm
2
 and its breadth is 2.8 cm. Find the length of the rectangle. 
Solution: 
 
It is given that area of a rectangle = 49 cm
2
 
 
 
 
 
 
 
Breadth of a rectangle = 2.8 cm 
We know that 
Area of a rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 49/2.8 = 17.5 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 17.5 cm. 
 
4. The side of a square is 70 cm. Find its area and perimeter. 
Solution: 
 
It is given that side of a square = 70 cm 
We know that area of a square = side × side 
By substituting the values 
Area of a square = 70 × 70 = 4900 cm
2
 
 
We know that perimeter of a square = 4 × side 
By substituting the values 
Perimeter of a square = 4 × 70 = 280 cm 
 
Hence, the area of square is 4900 cm
2
 and the perimeter of square is 280 cm. 
 
5. The area of a rectangle is 225 cm
2 
and its one side is 25 cm, find its other side. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of a rectangle = 225 cm
2
 
Length of one side = 25 cm 
We know that area of a rectangle = Product of length of two sides 
So the other side = area/side 
By substituting the values 
Other side = 225/25 = 9 cm 
 
Hence, the other side of the rectangle is 9 cm.  
 
6. What will happen to the area of rectangle if its 
(i) Length and breadth are trebled 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
(iii) Length is doubled and breadth is halved. 
Solution: 
 
(i) Length and breadth are trebled 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length and breadth are trebled it becomes three times more than the original value 
New length = 3l 
New breadth = 3b 
New area of the rectangle = 3l × 3b = 9lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 9 times more than its original area. 
Page 3


 
 
 
 
 
 
                                                                           
1. Find the area of a rectangle, whose 
(i) Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
(ii) Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
(iii) Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm. 
Solution: 
 
(i) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 6 × 3 = 18 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 8 × 3 = 24 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 4.5 × 2 = 9 cm
2
 
 
2. Find the area of a square whose side is: 
(i) 5 cm 
(ii) 4.1 cm 
(iii) 5.5 cm 
(iv) 2.6 cm 
Solution: 
 
(i) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5 cm 
So the area of the square = 5 × 5 = 25 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 4.1 cm 
So the area of the square = 4.1 × 4.1 = 16.81 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5.5 cm 
So the area of the square = 5.5 × 5.5 = 30.25 cm
2
 
 
(iv) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 2.6 cm 
So the area of the square = 2.6 × 2.6 = 6.76 cm
2
 
 
3. The area of a rectangle is 49 cm
2
 and its breadth is 2.8 cm. Find the length of the rectangle. 
Solution: 
 
It is given that area of a rectangle = 49 cm
2
 
 
 
 
 
 
 
Breadth of a rectangle = 2.8 cm 
We know that 
Area of a rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 49/2.8 = 17.5 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 17.5 cm. 
 
4. The side of a square is 70 cm. Find its area and perimeter. 
Solution: 
 
It is given that side of a square = 70 cm 
We know that area of a square = side × side 
By substituting the values 
Area of a square = 70 × 70 = 4900 cm
2
 
 
We know that perimeter of a square = 4 × side 
By substituting the values 
Perimeter of a square = 4 × 70 = 280 cm 
 
Hence, the area of square is 4900 cm
2
 and the perimeter of square is 280 cm. 
 
5. The area of a rectangle is 225 cm
2 
and its one side is 25 cm, find its other side. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of a rectangle = 225 cm
2
 
Length of one side = 25 cm 
We know that area of a rectangle = Product of length of two sides 
So the other side = area/side 
By substituting the values 
Other side = 225/25 = 9 cm 
 
Hence, the other side of the rectangle is 9 cm.  
 
6. What will happen to the area of rectangle if its 
(i) Length and breadth are trebled 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
(iii) Length is doubled and breadth is halved. 
Solution: 
 
(i) Length and breadth are trebled 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length and breadth are trebled it becomes three times more than the original value 
New length = 3l 
New breadth = 3b 
New area of the rectangle = 3l × 3b = 9lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 9 times more than its original area. 
 
 
 
 
 
 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is same we get 
New length = 2l  
New breadth = b 
New area of the rectangle = 2l × b = 2lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 2 times more than the original area. 
 
(iii) Length is doubled and breadth is halved 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is halved we get 
New length = 2l 
New breadth = b/2 
New area of the rectangle = 2l × b/2 = lb 
 
Hence, the area of the rectangle does not change. 
 
7. What will happen to the area of a square if its side is: 
(i) Tripled 
(ii) Increased by half of it. 
Solution: 
 
(i) Tripled 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is tripled we get 
New side = 3s 
So the new area of the square = 3s × 3s = 9s
2
 
 
Hence, the area becomes 9 times more than that of the original area. 
 
(ii) Increased by half of it 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is increased by half of it we get 
New side = s + s/2 = 3s/2 
So the new area of the square = 3s/2 × 3s/2 = 9s
2
/4 
 
Hence, the area becomes 9/4 times more than that of the original area. 
 
8. Find the perimeter of a rectangle whose area is 500 cm
2
 and breadth is 20 cm. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of the rectangle = 500 cm
2
 
Breadth of the rectangle = 20 cm 
We know that area = L × B 
Page 4


 
 
 
 
 
 
                                                                           
1. Find the area of a rectangle, whose 
(i) Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
(ii) Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
(iii) Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm. 
Solution: 
 
(i) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 6 × 3 = 18 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 8 × 3 = 24 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 4.5 × 2 = 9 cm
2
 
 
2. Find the area of a square whose side is: 
(i) 5 cm 
(ii) 4.1 cm 
(iii) 5.5 cm 
(iv) 2.6 cm 
Solution: 
 
(i) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5 cm 
So the area of the square = 5 × 5 = 25 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 4.1 cm 
So the area of the square = 4.1 × 4.1 = 16.81 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5.5 cm 
So the area of the square = 5.5 × 5.5 = 30.25 cm
2
 
 
(iv) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 2.6 cm 
So the area of the square = 2.6 × 2.6 = 6.76 cm
2
 
 
3. The area of a rectangle is 49 cm
2
 and its breadth is 2.8 cm. Find the length of the rectangle. 
Solution: 
 
It is given that area of a rectangle = 49 cm
2
 
 
 
 
 
 
 
Breadth of a rectangle = 2.8 cm 
We know that 
Area of a rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 49/2.8 = 17.5 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 17.5 cm. 
 
4. The side of a square is 70 cm. Find its area and perimeter. 
Solution: 
 
It is given that side of a square = 70 cm 
We know that area of a square = side × side 
By substituting the values 
Area of a square = 70 × 70 = 4900 cm
2
 
 
We know that perimeter of a square = 4 × side 
By substituting the values 
Perimeter of a square = 4 × 70 = 280 cm 
 
Hence, the area of square is 4900 cm
2
 and the perimeter of square is 280 cm. 
 
5. The area of a rectangle is 225 cm
2 
and its one side is 25 cm, find its other side. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of a rectangle = 225 cm
2
 
Length of one side = 25 cm 
We know that area of a rectangle = Product of length of two sides 
So the other side = area/side 
By substituting the values 
Other side = 225/25 = 9 cm 
 
Hence, the other side of the rectangle is 9 cm.  
 
6. What will happen to the area of rectangle if its 
(i) Length and breadth are trebled 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
(iii) Length is doubled and breadth is halved. 
Solution: 
 
(i) Length and breadth are trebled 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length and breadth are trebled it becomes three times more than the original value 
New length = 3l 
New breadth = 3b 
New area of the rectangle = 3l × 3b = 9lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 9 times more than its original area. 
 
 
 
 
 
 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is same we get 
New length = 2l  
New breadth = b 
New area of the rectangle = 2l × b = 2lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 2 times more than the original area. 
 
(iii) Length is doubled and breadth is halved 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is halved we get 
New length = 2l 
New breadth = b/2 
New area of the rectangle = 2l × b/2 = lb 
 
Hence, the area of the rectangle does not change. 
 
7. What will happen to the area of a square if its side is: 
(i) Tripled 
(ii) Increased by half of it. 
Solution: 
 
(i) Tripled 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is tripled we get 
New side = 3s 
So the new area of the square = 3s × 3s = 9s
2
 
 
Hence, the area becomes 9 times more than that of the original area. 
 
(ii) Increased by half of it 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is increased by half of it we get 
New side = s + s/2 = 3s/2 
So the new area of the square = 3s/2 × 3s/2 = 9s
2
/4 
 
Hence, the area becomes 9/4 times more than that of the original area. 
 
8. Find the perimeter of a rectangle whose area is 500 cm
2
 and breadth is 20 cm. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of the rectangle = 500 cm
2
 
Breadth of the rectangle = 20 cm 
We know that area = L × B 
 
 
 
 
 
 
It can be written as 
L = Area/B 
By substituting the values 
L = 500/20 = 25 cm 
 
We know that perimeter = 2 (L + B) 
By substituting the values 
Perimeter = 2 (25 + 20) = 2 × 45 = 90 cm 
 
Hence, the perimeter of the rectangle is 90 cm. 
 
9. A rectangle has the area equal to that of a square of side 80 cm. If the breadth of the rectangle is 20 cm, 
find its length. 
Solution: 
 
It is given that 
Side of a square = 80 cm 
So the area of the square = side × side  
By substituting the values 
Area of square = 80 × 80 = 6400 cm
2
 
 
We know that area of rectangle = area of square = 6400 cm
2
 
Breadth = 20 cm 
Area of rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 6400/20 = 320 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 320 cm. 
 
10. Area of a rectangle of breadth 17 cm is 340 cm
2
. Find the perimeter of the rectangle. 
Solution: 
 
The dimensions of rectangle are 
Breadth = 17 cm 
Area = 340 cm
2
 
 
We know that 
Area of rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 340/17 = 20 cm 
 
So the perimeter = 2 (L + B) 
By substituting the values 
Perimeter = 2 (20 + 17) = 2 × 37 = 74 cm 
 
Hence, the perimeter of the rectangle is 74 cm. 
 
11. A marble tile measures 15 cm × 20 cm. How many tiles will be required to cover a wall of size 4 m × 6 
m? 
Solution: 
Page 5


 
 
 
 
 
 
                                                                           
1. Find the area of a rectangle, whose 
(i) Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
(ii) Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
(iii) Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm. 
Solution: 
 
(i) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 6 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 6 × 3 = 18 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 8 cm, breadth = 3 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 8 × 3 = 24 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a rectangle = L × B 
It is given that Length = 4.5 cm, breadth = 2 cm 
By substituting the values 
Area of a rectangle = 4.5 × 2 = 9 cm
2
 
 
2. Find the area of a square whose side is: 
(i) 5 cm 
(ii) 4.1 cm 
(iii) 5.5 cm 
(iv) 2.6 cm 
Solution: 
 
(i) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5 cm 
So the area of the square = 5 × 5 = 25 cm
2
 
 
(ii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 4.1 cm 
So the area of the square = 4.1 × 4.1 = 16.81 cm
2
 
 
(iii) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 5.5 cm 
So the area of the square = 5.5 × 5.5 = 30.25 cm
2
 
 
(iv) We know that area of a square = side × side 
It is given that side of a square = 2.6 cm 
So the area of the square = 2.6 × 2.6 = 6.76 cm
2
 
 
3. The area of a rectangle is 49 cm
2
 and its breadth is 2.8 cm. Find the length of the rectangle. 
Solution: 
 
It is given that area of a rectangle = 49 cm
2
 
 
 
 
 
 
 
Breadth of a rectangle = 2.8 cm 
We know that 
Area of a rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 49/2.8 = 17.5 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 17.5 cm. 
 
4. The side of a square is 70 cm. Find its area and perimeter. 
Solution: 
 
It is given that side of a square = 70 cm 
We know that area of a square = side × side 
By substituting the values 
Area of a square = 70 × 70 = 4900 cm
2
 
 
We know that perimeter of a square = 4 × side 
By substituting the values 
Perimeter of a square = 4 × 70 = 280 cm 
 
Hence, the area of square is 4900 cm
2
 and the perimeter of square is 280 cm. 
 
5. The area of a rectangle is 225 cm
2 
and its one side is 25 cm, find its other side. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of a rectangle = 225 cm
2
 
Length of one side = 25 cm 
We know that area of a rectangle = Product of length of two sides 
So the other side = area/side 
By substituting the values 
Other side = 225/25 = 9 cm 
 
Hence, the other side of the rectangle is 9 cm.  
 
6. What will happen to the area of rectangle if its 
(i) Length and breadth are trebled 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
(iii) Length is doubled and breadth is halved. 
Solution: 
 
(i) Length and breadth are trebled 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length and breadth are trebled it becomes three times more than the original value 
New length = 3l 
New breadth = 3b 
New area of the rectangle = 3l × 3b = 9lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 9 times more than its original area. 
 
 
 
 
 
 
(ii) Length is doubled and breadth is same 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is same we get 
New length = 2l  
New breadth = b 
New area of the rectangle = 2l × b = 2lb 
 
Hence, the area of the rectangle becomes 2 times more than the original area. 
 
(iii) Length is doubled and breadth is halved 
Consider l as the initial length and b as the initial breadth 
So the original area = l × b 
If the length is doubled and breadth is halved we get 
New length = 2l 
New breadth = b/2 
New area of the rectangle = 2l × b/2 = lb 
 
Hence, the area of the rectangle does not change. 
 
7. What will happen to the area of a square if its side is: 
(i) Tripled 
(ii) Increased by half of it. 
Solution: 
 
(i) Tripled 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is tripled we get 
New side = 3s 
So the new area of the square = 3s × 3s = 9s
2
 
 
Hence, the area becomes 9 times more than that of the original area. 
 
(ii) Increased by half of it 
Consider s as the original side of the square 
We know that original area = s × s = s
2
 
If the side of the square is increased by half of it we get 
New side = s + s/2 = 3s/2 
So the new area of the square = 3s/2 × 3s/2 = 9s
2
/4 
 
Hence, the area becomes 9/4 times more than that of the original area. 
 
8. Find the perimeter of a rectangle whose area is 500 cm
2
 and breadth is 20 cm. 
Solution: 
 
It is given that 
Area of the rectangle = 500 cm
2
 
Breadth of the rectangle = 20 cm 
We know that area = L × B 
 
 
 
 
 
 
It can be written as 
L = Area/B 
By substituting the values 
L = 500/20 = 25 cm 
 
We know that perimeter = 2 (L + B) 
By substituting the values 
Perimeter = 2 (25 + 20) = 2 × 45 = 90 cm 
 
Hence, the perimeter of the rectangle is 90 cm. 
 
9. A rectangle has the area equal to that of a square of side 80 cm. If the breadth of the rectangle is 20 cm, 
find its length. 
Solution: 
 
It is given that 
Side of a square = 80 cm 
So the area of the square = side × side  
By substituting the values 
Area of square = 80 × 80 = 6400 cm
2
 
 
We know that area of rectangle = area of square = 6400 cm
2
 
Breadth = 20 cm 
Area of rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 6400/20 = 320 cm 
 
Hence, the length of the rectangle is 320 cm. 
 
10. Area of a rectangle of breadth 17 cm is 340 cm
2
. Find the perimeter of the rectangle. 
Solution: 
 
The dimensions of rectangle are 
Breadth = 17 cm 
Area = 340 cm
2
 
 
We know that 
Area of rectangle = L × B 
It can be written as 
L = Area/B = 340/17 = 20 cm 
 
So the perimeter = 2 (L + B) 
By substituting the values 
Perimeter = 2 (20 + 17) = 2 × 37 = 74 cm 
 
Hence, the perimeter of the rectangle is 74 cm. 
 
11. A marble tile measures 15 cm × 20 cm. How many tiles will be required to cover a wall of size 4 m × 6 
m? 
Solution: 
 
 
 
 
 
 
Measure of marble tile = 15 cm × 20 cm 
Size of wall = 4 m × 6 m = 400 cm × 600 cm 
So we get area of tile = 15 cm × 20 cm = 300 cm
2
 
Area of wall = 400 cm × 600 cm = 240000 cm
2
 
 
No. of tiles required to cover the wall = Area of wall/ Area of one tile 
Substituting the values 
No. of tiles required to cover the wall = 240000/300 = 800 tiles 
 
Hence, 800 tiles are required to cover a wall of size 4 m × 6 m. 
 
12. A marble tile measures 10 cm × 12 cm. How many tiles will be required to cover a wall of size 3 m × 4 
m? Also, find the total cost of the tiles at the rate of Rs 2 per tile. 
Solution: 
 
Measure of marble tile = 10 cm × 12 cm 
Size of the wall = 3 m × 4 m = 300 cm × 400 cm  
So the area of marble tile = 10 cm × 12 cm = 120 cm
2
 
Area of wall = 300 cm × 400 cm = 120000 cm
2
 
 
No. of tiles required to cover the wall = Area of wall/ Area of one tile 
Substituting the values 
No. of tiles required to cover the wall = 120000/120 = 1000 tiles 
 
It is given that 
Cost of one tile = Rs 2 
So the cost of 1000 tiles = 1000 × 2 = Rs 2000 
 
Hence, 1000 number of tiles are required to cover the wall and the cost is Rs 2000. 
 
13. One side of a square plot is 250 m, find the cost of levelling it at the rate of Rs 2 per square metre. 
Solution: 
 
It is given that 
Side of one tile of a square plot = 250 m 
So the area = side × side = 250 × 250 = 62500 m
2
 
 
Cost of levelling = Rs 2 per square meter 
So the cost of levelling 62500 m
2
 = 62500 × 2 = Rs 125000 
 
Hence, the cost of levelling is Rs 125000. 
 
14. The following figures have been split into rectangles. Find their areas. (The measures are given in 
centimetres) 
Read More
Offer running on EduRev: Apply code STAYHOME200 to get INR 200 off on our premium plan EduRev Infinity!

Related Searches

Mensuration Exercise 20.4 Class 6 Notes | EduRev

,

Extra Questions

,

Important questions

,

Summary

,

Viva Questions

,

Exam

,

practice quizzes

,

Previous Year Questions with Solutions

,

Mensuration Exercise 20.4 Class 6 Notes | EduRev

,

shortcuts and tricks

,

ppt

,

Objective type Questions

,

video lectures

,

MCQs

,

study material

,

Sample Paper

,

Mensuration Exercise 20.4 Class 6 Notes | EduRev

,

Semester Notes

,

Free

,

mock tests for examination

,

pdf

,

past year papers

;