NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Class 8 Mathematics by VP Classes

Class 8 : NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

The document NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev is a part of the Class 8 Course Class 8 Mathematics by VP Classes.
All you need of Class 8 at this link: Class 8

Exercise 6.3

Question 1. What could be the possible ‘one’s’ digits of the square root of each of the following numbers?

(i) 9801 (ii) 99856 (iii) 998001 (iv) 657666025

Solution: The possible digit at one’s place of the square root of: 

(i) 9801 can be 1 or 9.

[∵ 1 *1 = 1 and 9 * 9 = 81]

(ii) 99856 can be 4 or 6.

[∵ 4 * 4 = 16 and 6 * 6 = 36]

(iii) 998001 can be 1 or 9.

[∵ 1 *1 = 1 and 9 * 9 = 81]

(iv) 657666025 can be 5.  

[∵ 5 * 5 = 25]


Question 2. Without doing any calculation, find the numbers which are surely not perfect squares.

(i) 152 (ii) 257 (iii) 408 (iv) 441

Solution: We know that the ending digit of perfect square is 0, 1, 4, 5, 6, and 9.

∴ A number ending in 2, 3, 7 or 8 can never be a perfect square.

(i) 153, cannot be a perfect square.
(ii) 257, cannot be a perfect square.
(iii) 408, cannot be a perfect square.
(iv) 441, can be a perfect square.

Thus, (i) 153, (ii) 257 and (iii) 408 are surely not perfect squares.


Question 3. Find the square roots of 100 and 169 by the method of repeated subtraction.

Solution: 

(i)  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

We have

100 – 1 = 99  99 – 3 = 96  96 – 5 = 91
91 – 7 = 84    84 – 9 = 75  75 – 11 = 64
64 – 13 = 51  51 – 15 = 36  36 – 17 = 19
19 – 19 = 0

∵ We reach at 0 by successive subtraction of 10 odd numbers.

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev= 10.

(ii)NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

We have

169 – 1 = 168  168 – 3 = 165  165 – 5 = 160
160 – 7 = 153  153 – 9 = 144  144 – 11 = 133
133 – 13 = 120  120 – 15 = 105  105 – 17 = 88
88 – 19 = 69  69 – 21 = 48  48 – 23 = 25
25 – 25 = 0

∵ We reach at 0 by successive subtraction of 13 odd numbers.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 13.  


Question 4. Find the square roots of the following numbers by the Prime Factorisation Method.

(i) 729 (ii) 400 (iii) 1764 (iv) 4096 (v) 7744
(vi) 9604 (vii) 5929 (viii) 9216 (ix) 529 (x) 8100

Solution: 

(i) We have

729 = 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 3 * 3 * 3 = 27

Thus, the square root of 729 = 27.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) We have

400 = 2 * 2 * 2 * 2 * 5 * 5

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 5 = 20

Thus, the square root of 400 is 20.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) We have

1764 = 2 * 2 * 3 * 3 * 7 * 7

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev  = 2 * 3 * 7 = 42

∴ The square root of 1764 is 42.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) We have

4096 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 = 64

Thus, the square root of 4096 is 64.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) We have

7744 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 11 * 11

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 2 * 11 = 88

Thus, the square root of 7744 is 88.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(vi) We have

9604 = 2 * 2 * 7 * 7 * 7 * 7

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 7 * 7 = 98

Thus, the square root of 9604 is 98.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(vii) We have

5929 = 7 * 7 * 11 * 11

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 7 * 11 = 77

Thus, the square root of 5929 is 77.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(viii) We have

9216 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3
∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 3 = 96

∴ The square root of 9216 is 96

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ix) We have:

529 = 23 * 23

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 23

Thus, the square root of 529 is 23

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(x) We have

8100 = 2 * 2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 5 * 5

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev  = 2 * 3 * 3 * 5 = 90

Thus, the square root of 8100 is 90.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Question 5. For each of the following numbers, find the smallest whole number by which it should be multiplied so as to get a perfect square number. Also find the square root of the square number so obtained.

(i) 252 (ii) 180 (iii) 1008 (iv) 2028 (v) 1458 (vi) 768

Solution:

(i) We have 

252 = 2 * 2 * 3 * 3 * 7

∵ The prime factor 7 has no pair.

∴ [252] * 7 = [2 * 2 * 3 * 3 * 7] * 7

or 1764 = 2 * 2 * 3 * 3 * 7 * 7

and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 * 7 = 42

Thus, the required smallest whole number = 7

Also, the square root of 1764 is 42.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) We have

180 = 2 * 2 * 3 * 3 * 5

∵ The prime factor 5 has no pair.

∴ [180] * 5 = [2 * 2 * 3 * 3 * 5] * 5

or  900 = 2 * 2 * 3 * 3 * 5 * 5

or   NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 * 5 = 30

Thus, the required smallest whole number = 5

Also, the square root of 900 is 30.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) We have

1008 = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3 * 7

∵ The prime factor 7 has no pair.

∴ [1008] * 7 = [2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3 * 7] * 7

or 7056 = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3 * 7 * 7

or  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 3 * 7 = 84

Thus, the required smallest whole number = 7

Also the square root of 7056 is 84.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) We have

2028 = 2 * 2 * 3 * 13 * 13

∵ The prime factor 3 has no pair.

∴ [2028] * 3 = [2 * 2 * 3 * 13 * 13] * 3

or 6084 = 2 * 2 * 3 * 3 * 13 * 13

or NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 * 13 = 78

Thus, the smallest whole number = 3 andNCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 78

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) We have

1458 = 2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3

∵ 2 has no pair.

∴ [1458] * 2 = [2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3] * 2

or 2916 = 2 * 2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3

or   NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 * 3 * 3 = 54 

Thus, the required smallest whole number = 2, andNCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 54

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(vi) We have

768 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 3

∵ Prime factor 3 has no pair.

∴ [768] * 3 = [2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 3] * 3

2304 = 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3

or NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev  = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 = 48

Thus, the smallest whole number = 3 and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 48.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Question 6. For each of the following numbers, find the smallest whole number by which it should be divided so as to get a perfect square. Also find the square root of the square number so obtained.

(i) 252 (ii) 2925 (iii) 396 (iv) 2645 (v) 2800 (vi) 1620

Solution:

(i) 252

We have

252 = 2 * 2 * 3 * 3 * 7

∵ The prime factor 7 is unpaired, so the given number should be divided by 7.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Thus, 36 is a perfect square. and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 = 6

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) 2925

We have 

2925 = 3 * 3 * 5 * 5 * 13

∵ The prime factor 13 is unpaired, so the given number should be divided by 13.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Thus, 225 is a perfect square. and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 3 * 5 = 15

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) 396 

We have

396 = 2 * 2 * 3 * 3 * 11

As the prime factor 11 is unpaired.

∴  Dividing the given number by 11,

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

∴ 36 is a perfect square. and, NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 3 = 6

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) 2645

We have

2645 = 5 * 23 * 23

∵ The prime factor 5 is unpaired.

∴ Dividing the given number by 5, we have

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Thus, 529 is a perfect square, and NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 23.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) 2800

We have

2800 = 2 * 2 * 2 * 2 * 5 * 5 * 7

Since, 7 is unpaired.

∴ The given number should be divided by 7.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

which is a perfect square.

∴  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev = 2 * 2 * 5 = 20

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


(vi) 1620

We have

1620 = 2 * 2 * 3 * 3 * 3 * 3 * 5

∵ The prime factor 5 is unpaired.

∴ Dividing the given number by 5, we have

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Question 7. The students of Class VIII of a school donated Rs 2401 in all, for Prime Minister’s National Relief Fund. Each student donated as many rupees as the number of students in the class. Find the number of students in the class.

Solution: Let the number of students = x

∴  Each student donated Rs x.

Total amount donated by the class = Rs x * x = Rs x2

Thus, x2 = 2401

or   NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

= 7 * 7 = 49 

∴ The number of students in the class = 49.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Question 8. 2025 plants are to be planted in a garden in such a way that each row contains as many plants as the number of rows. Find the number of row and the number of plants in each row.

Solution: Let the number of rows =x

∴  Number of plants is a row = x

So, the number of plants to be planted = x * x = x2

x2 = 2025

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Thus, the required number of rows = 45

Also, number of plants in a row = 45.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Question 9. Find the smallest square number that is divisible by each of the numbers 4, 9 and 10. 

Solution: We know that LCM is the smallest number divisible by all its factors.

Since, LCM of 4, 9 and 10 = 2 * 2 * 9 * 5 = 180

But 180 is not a perfect square.

Again,

180 = 2 * 2 * 3 * 3 * 5  [∵ 9 = 3 * 3]

∵ It has 5 as unpaired.

∴ [180] * 5 = [2 * 2 * 3 * 3 * 5] * 5

or 900 = 2 * 2 * 3 * 3 * 5 * 5

∵ All the prime factors of 900 are paired.

∴ 900 is a perfect square.

Thus, the required number = 900.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Question 10. Find the smallest square number that is divisible by each of the numbers 8, 15 and 20

Solution: The smallest number divisible by 8, 15 and 20 is their LCM.

We have LCM = 2 * 2 * 5 * 2 * 3 = 120

But 120 is not a square number.

Now, to make it a perfect square, we have

120 = 2 * 2 * 2 * 3 * 5

or [120] * 2 * 3 * 5 = [2 * 2 * 2 * 3 * 5] * 2 * 3 * 5

or 3600 = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 3 * 5 * 5

All factors of 3600 are paired. Therefore, 3600 is a perfect squared.

∴ The required number = 3600.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Finding square root by division method

  • For larger numbers, we use the division method for finding their square roots. This requires the pre estimation of a number of digits in the square root.
  • We know that the smallest 3-digit perfect square number is 100, which is the square of 10 (2-digit number). 
  • The greatest 3-digit perfect number is 961, which is the square of 31 (2-digit number). 
  • The greatest 4-digit perfect number is 9801, which is the square of 99 (2-digit number).
  • We can say that “if a perfect square is a 3-digit or 4-digit number, then its square root will have 2-digits.”NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRevDivision Method

Example: Find the square root of 1369.

Solution.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

√1369 = 37

Think, Discuss, Write

Q.1. Can we say that if a perfect square is of n-digits, then its square root will have n/2 digits if n is even or (n+1)/2 if n is odd?

Solution. Yes, it is true.
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Examples:

(i) 529 (a perfect number), n = 3 (odd number)

∴  Number of digits in square root = n+1/2

= 3+1/2 = 2

Also, square root of 529 = 23 (2-digits).

(ii) 1296 (is perfect square) and n = 4 (even number)

∴ Number of digits of its square root = n/2 = 4/2 =2

Now √1296   = 36 (2-digits).


Q.2. Without calculating square roots, find the number of digits in the square root of the following numbers.

(i) 25600 
(ii) 100000000 
(iii) 36864

Solution.

(i) 25600

∵ n = 5 [an odd number]

∴ Its square root will have (n+1)/2 digits,

i.e, NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) 100000000

∵ n = 9 → odd number

∴ Number of digits of its square root = n+1/2

= NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) 36864

∵ n = 5 → odd number 

∴ Number of digits in its square root = n+1/2

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Q.3. Estimate the value of the following to the nearest whole number.

(i) √80  
(ii) √1000  
(iii) √350   
(iv) √500 

Solution.

(i) √80  

∵ 102 = 100, 92 = 81, 82 = 64

and 80 is between 64 and 81.

i.e. 64 < 80 < 81

or 82 < 80 < 92

or 8 < √80  < 9

Thus, √80 lies between 8 and 9.

(ii) √1000

We know that

302 = 900, 312 = 961, 322 = 1024

∴ 1000 lies between 961 and 1024.

i.e. 916 < 1000 < 1024

or 312 < 1000 < 322

or 31 < √1000  < 32

Thus,√1000  lies between 31 and 32.

(iii) √350 

We have 182 = 324, 192 = 361

Since, 350 lies between 324 and 316.

or 324 < 350 < 361

or 182 < 350 < 192

or 18 < √350 < 19

Thus, √350  lies between 18 and 19.    

(iv) √500 

∵ 222 = 484 and 232 = 529        

Since, 500 lies between 484 and 529.

or 484 < 500 < 529

or 222 < 500 < 232

or 22 < √500 < 23

∴ √500  lies between 22 and 23.

 Exercise 6.4 

Q.1. Find the square root of each of the following numbers by the Division method.

(i) 2304 
(ii) 4489 
(iii) 3481 
(iv) 529 
(v) 3249 
(vi) 1369
(vii) 5776 

(viii) 7921 
(ix) 576 
(x) 1024 
(xi) 3136 
(xii) 900

Solution. 

(i) 

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev
√2304 = 48

(ii)
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √4489 = 67


(iii)
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √3481 = 59

(iv)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √529 = 23

(v)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

√3249 = 57

(vi)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √1369 = 37

(vii)
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √5776 = 76

(viii)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √7291 = 89

(ix)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √576 = 24

(x)

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √1024 = 32

(xi)
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √3136 = 56

(xii)
NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 √900 = 30


Q.2. Find the number of digits in the square root of each of the following numbers (without any calculation).

(i) 64 
(ii) 144 
(iii) 4489 
(iv) 27225 
(v) 390625

Solution. If ‘n’ stands for the number of digits in the given number, then

(i) For 64, n = 2 [even number]

∴  Number of digit is its square root = n/2 = 2/2 = 1

(ii) For 144, n = 3 [odd number] 

∴ Number of digits in its square root  = n+1/2 = 3+1/2 = 4/2 = 2

(iii) For 4489, n = 4 [even number]

∴ Number of digits in its square root = n/2 = 4/2 = 2

(iv) For 27225, n = 5 [odd number]

∴ Number of digits in its square root = n+1/2 = 5+1/2 = 6/2 = 3

(v) For 390625, n = 6 [even number]

∴ Number of digits in its square root = n/2 =6/2 =3


Q.3. Find the square root of the following decimal numbers.

(i) 2.56 
(ii) 7.29 
(iii) 51.84 
(iv) 42.25 
(v) 31.36

Solution.

(i) √2.56

Here, number of decimal places, are already even.

∴ We mark off the periods and find the square root.

2.56  = 1.6

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) √7.29

Here, number of decimal places are already even.

Therefore, we mark off the periods and find the square root.

∴ √7.29 = 2.7

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) √51.84

Here, the decimal places are already even.  

∴ We mark off the periods and find the square root.

∴ √51.84 = 7.2

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) √42.25

Here, the decimal places are already even.

∴ We mark off periods and find the square root.         

∴ √42.25 = 6.5

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) √31.36

Here, the decimal places are already even.   

∴ We mark off the periods and find the square root.

∴ √31.36 = 5.6

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Q.4. Find the least number that must be subtracted from each of the following numbers to get a perfect square. Also, find the square root of the perfect square so obtained.      

(i) 402 

(ii) 1989 

(iii) 3250 

(iv) 825 

(v) 4000      

Solution. 

(i) On proceeding to find the square root of 402, we have since we get a remainder 2

∴ The required least number to be subtracted from 402 is 2.

∴ 402 – 2 = 400, and  400  = 20

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) Since, we get a remainder of 53

∴ The least number to be subtracted from the given number = 53

1989 – 53 = 1936, and 1936  = 44

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) Since, we get a remainder 1.

∴ The smallest number to be subtracted from the given number = 1

Now, 3250 – 1 = 3249, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) Since, we get a remainder 41.

∴ The required smallest number to be subtracted from the given number = 41

Now, 825 – 41 = 784, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) Since, we get a remainder 31,

∴ The required smallest number to be subtracted from the given number = 31

Now, 4000 – 31 = 3969, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Q.5. Find the least number that must be added to each of the following numbers to get a perfect square. Also, find the square root of the perfect square so obtained.

(i) 525 

(ii) 1750 

(iii) 252 

(iv) 1825 

(v) 6412

Solution.

(i) Since, we get a remainder 41.

i.e. 525 > 222.

and next square number is 23.

∴ The required number to be added = 232 – 525

= 529 – 525 = 4

Now, 525 + 4 = 529, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev  

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(ii) Since, we get a remainder 69.

i.e. 1750 > (41)2

and next square number is 422.

∴ The required number to be added = 422 – 1750

= 1764 – 1750 = 14

Now, 1750 + 14 = 1764, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iii) Since, we get a remainder 27.

Since, 252 > (15)and next square number = 16

∴ The required number to be added = 162 – 252

= 256 – 252 = 4

Now, 252 + 4 = 256, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(iv) Since, we get a remainder, 61.

∴ 1825 > (42)2

∵ Next square number = 43

∴ The required number to be added = (43)– 1825

= 1849 – 1825 = 24

Now, 1825 + 24 = 1849, and  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(v) Since, we get a remainder 12.

∴ 6412 > (80)2

∵ Next square number = 81

∴ Required number to be added = (81)2 – 6412

= 6561 – 6412 = 149

Now, 6412 + 149 = 6561 and NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Q.6. Find the length of the side of a square whose area is 441 m2.

Solution. Let the side of the square = x metre

∴ Area = side * side

= x * x = x2 metre2

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Thus, the required side is 21 m.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

 

Q.7. In a right triangle ABC, ∠B = 90°.

(a) If AB = 6 cm, BC = 8 cm, find AC.

(b) If AC = 13 cm, BC = 5 cm, find AB.

Solution.

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

Remember

I. In a right triangle, the longest side is called the hypotenuse.
II. (Hypotenuse)2 = [Sum of the squares of other two sides]

(a) ∵ ∠B = 90°

∴ Hypotenuse = AC

∴ AC2 = AB2 + BC2

= 82 + 62

= 64 + 36 = 100

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

AC = 10

Thus, AC = 10 cm

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(b) Here ∠B = 90°

∴ Hypotenuse = AC

∵ AC2 = AB2 + BC2

or 132 = AB2 + 52

or AB2 = 132 – 52

= 169 – 25 = 144

Now  NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

or AB = 12

Thus, AB = 12 cm

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRevNCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev


Q.8. A gardener has 1000 plants. He wants to plant these so that the number of rows and the number of columns remain the same. Find the minimum number of plants he needs more for this.

Solution.

Since the number of plants in a row and the number of columns are the same.

∴ Their product must be a square number.

∵ Th gardener has 1000 plants.

∴ 1000 is not a perfect square, and (31)2 < 1000

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

(∵ There is a remainder of 39).

Obviously the next square number = 32

∴ Number of plants required to be added = (32)2 – 1000

= 1024 – 1000 = 24

 

Q.9. There are 500 children in a school. For a P.T. drill, they have to stand in such a manner that the number of rows is equal to number of columns. How many children would be left out in this arrangement?

Solution.

Since the number of rows and the number of columns are same.

∴ The total number (i.e. their product) must be a square number, we have Since, we get a remainder of 16

∴ 500 > (22)2 or 500 – 16 = (22)2

Thus, the required number of children to be left out = 16

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev




Offer running on EduRev: Apply code STAYHOME200 to get INR 200 off on our premium plan EduRev Infinity!

Related Searches

Semester Notes

,

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

,

past year papers

,

Summary

,

shortcuts and tricks

,

Extra Questions

,

Sample Paper

,

practice quizzes

,

Objective type Questions

,

video lectures

,

Free

,

Exam

,

Important questions

,

mock tests for examination

,

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

,

study material

,

MCQs

,

ppt

,

pdf

,

Viva Questions

,

Previous Year Questions with Solutions

,

NCERT Solutions(Part- 2)- Squares and Square Roots Class 8 Notes | EduRev

;