Page 1
SNAP 2013
Quantitative Aptitude
1. Average of five numbers is 61. If the average of first and third number is 69 and the average of second and fourth number is 69,
what is the fifth number ?
A 31
B 29
C 25
D 35
A n s w e r : B
Explanation:
Let the five numbers be a, b, c, d, e in the given order.
a+b+c+d+e = 61*5=305 ----- Eq 1
a+c = 69*2 = 138
b+d = 69*2 = 138
From eq 1: e=305-(138+138) =305-276 =29
B is the correct answer.
2. Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount
spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
A Rs.55,400
B Rs.54,500
C Rs.55,450
D Rs.55,650
A n s w e r : A
Explanation:
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes =
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
3. The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500. What would be the
compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
A Rs.1040
× 11
2
55 k
.
Page 2
SNAP 2013
Quantitative Aptitude
1. Average of five numbers is 61. If the average of first and third number is 69 and the average of second and fourth number is 69,
what is the fifth number ?
A 31
B 29
C 25
D 35
A n s w e r : B
Explanation:
Let the five numbers be a, b, c, d, e in the given order.
a+b+c+d+e = 61*5=305 ----- Eq 1
a+c = 69*2 = 138
b+d = 69*2 = 138
From eq 1: e=305-(138+138) =305-276 =29
B is the correct answer.
2. Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount
spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
A Rs.55,400
B Rs.54,500
C Rs.55,450
D Rs.55,650
A n s w e r : A
Explanation:
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes =
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
3. The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500. What would be the
compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
A Rs.1040
× 11
2
55 k
.
B
Rs.1020
C Rs.1060
D Rs.1200
A n s w e r : A
Explanation:
Simple Interest = where P is the principal, T is the time period and r is the rate of interest.
The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500
6500=
P = Rs. 6250
Compound Interest on 6250 for 2 years at 8% rate of interest = 6250 - 6250
= Rs. 1040
A is the correct answer.
4. 8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days. The work done by a man in one day is double the work
done by a woman in one day. If 8 men and 4 women started working and after 2 days 4 men left and 4 new women joined, in how
many more days will the work be completed?
A 5 days
B 8 days
C 6 days
D 4 days
A n s w e r : A
Explanation:
Let the work done by a woman in one day = x units
The work done by a man in one day = 2x units
8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days.
Total work = (8*2x+4*x)6 = 120x units
Amount of work done by 8 men and 4 women in 2 days = (8*2x+ 4*x)2 = 40x units
The remaining 80x units will be done by 8 women and 4 men
Number of days taken by 8 women to complete 80x units of work =
=5 days
A is the correct answer.
5. The cost of fencing a circular plot at the rate of Rs.15 per m is ` 3300. What will be the cost of flooring the plot at the rate of
Rs.100 per sq m?
A Rs.385000
B Rs.220000
C Rs.350000
D
Cannot be determined
100
P· T· r
100
P× 8× 13
1 + ( 100
8
)
2
16 x
80 x
.
Page 3
SNAP 2013
Quantitative Aptitude
1. Average of five numbers is 61. If the average of first and third number is 69 and the average of second and fourth number is 69,
what is the fifth number ?
A 31
B 29
C 25
D 35
A n s w e r : B
Explanation:
Let the five numbers be a, b, c, d, e in the given order.
a+b+c+d+e = 61*5=305 ----- Eq 1
a+c = 69*2 = 138
b+d = 69*2 = 138
From eq 1: e=305-(138+138) =305-276 =29
B is the correct answer.
2. Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount
spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
A Rs.55,400
B Rs.54,500
C Rs.55,450
D Rs.55,650
A n s w e r : A
Explanation:
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes =
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
3. The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500. What would be the
compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
A Rs.1040
× 11
2
55 k
.
B
Rs.1020
C Rs.1060
D Rs.1200
A n s w e r : A
Explanation:
Simple Interest = where P is the principal, T is the time period and r is the rate of interest.
The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500
6500=
P = Rs. 6250
Compound Interest on 6250 for 2 years at 8% rate of interest = 6250 - 6250
= Rs. 1040
A is the correct answer.
4. 8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days. The work done by a man in one day is double the work
done by a woman in one day. If 8 men and 4 women started working and after 2 days 4 men left and 4 new women joined, in how
many more days will the work be completed?
A 5 days
B 8 days
C 6 days
D 4 days
A n s w e r : A
Explanation:
Let the work done by a woman in one day = x units
The work done by a man in one day = 2x units
8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days.
Total work = (8*2x+4*x)6 = 120x units
Amount of work done by 8 men and 4 women in 2 days = (8*2x+ 4*x)2 = 40x units
The remaining 80x units will be done by 8 women and 4 men
Number of days taken by 8 women to complete 80x units of work =
=5 days
A is the correct answer.
5. The cost of fencing a circular plot at the rate of Rs.15 per m is ` 3300. What will be the cost of flooring the plot at the rate of
Rs.100 per sq m?
A Rs.385000
B Rs.220000
C Rs.350000
D
Cannot be determined
100
P· T· r
100
P× 8× 13
1 + ( 100
8
)
2
16 x
80 x
.
A n s w e r : A
Explanation:
Let r be the radius of the circular plot
Perimeter of the plot =
Cost of fencing the circular plot at Rs 15 per meter = *15
*15 = 3300
r = 35m
Cost of flooring per sq m = Rs 100
Area of the circular plot =
= 3850 sq m
Cost of flooring the circular plot = 3850*100 = Rs.385000
A is the correct answer.
6. In an examination, Raman scored 25 marks less than Rohit. Rohit scored 45 more marks than Sonia. Rohan scored 75 marks
which is 10 more than Sonia. Ravi's score is 50 less than, maximum marks of the test. What approximate percentage of marks
did Ravi score in the examination, if he gets 34 marks more than Raman ?
A 90
B 70
C 80
D 60
A n s w e r : B
Explanation:
Marks obtained by Rohan =75
Marks obtained by Sonia = 65
Marks obtained by Rohit = 65+45=110
Marks obtained by Raman = 110-25 = 85
Marks obtained by Ravi = 85+34 = 119
Maximum Marks = 119+50 = 169
Required percentage =
=70%
B is the correct answer.
7. An aeroplane flies with an average speed of 756 km/h. A helicopter takes 48 h to cover twice the distance covered by aeroplane
in 9 h. How much distance will the helicopter cover in 18 h? (Assuming that flights are non-stop and moving with uniform
speed.)
A 5010km
B 4875km
C 5760km
D 5103km
A n s w e r : D
2 p r
2 p r
2 p r
p r
2
× 169
119
100
.
Page 4
SNAP 2013
Quantitative Aptitude
1. Average of five numbers is 61. If the average of first and third number is 69 and the average of second and fourth number is 69,
what is the fifth number ?
A 31
B 29
C 25
D 35
A n s w e r : B
Explanation:
Let the five numbers be a, b, c, d, e in the given order.
a+b+c+d+e = 61*5=305 ----- Eq 1
a+c = 69*2 = 138
b+d = 69*2 = 138
From eq 1: e=305-(138+138) =305-276 =29
B is the correct answer.
2. Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount
spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
A Rs.55,400
B Rs.54,500
C Rs.55,450
D Rs.55,650
A n s w e r : A
Explanation:
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes =
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
3. The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500. What would be the
compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
A Rs.1040
× 11
2
55 k
.
B
Rs.1020
C Rs.1060
D Rs.1200
A n s w e r : A
Explanation:
Simple Interest = where P is the principal, T is the time period and r is the rate of interest.
The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500
6500=
P = Rs. 6250
Compound Interest on 6250 for 2 years at 8% rate of interest = 6250 - 6250
= Rs. 1040
A is the correct answer.
4. 8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days. The work done by a man in one day is double the work
done by a woman in one day. If 8 men and 4 women started working and after 2 days 4 men left and 4 new women joined, in how
many more days will the work be completed?
A 5 days
B 8 days
C 6 days
D 4 days
A n s w e r : A
Explanation:
Let the work done by a woman in one day = x units
The work done by a man in one day = 2x units
8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days.
Total work = (8*2x+4*x)6 = 120x units
Amount of work done by 8 men and 4 women in 2 days = (8*2x+ 4*x)2 = 40x units
The remaining 80x units will be done by 8 women and 4 men
Number of days taken by 8 women to complete 80x units of work =
=5 days
A is the correct answer.
5. The cost of fencing a circular plot at the rate of Rs.15 per m is ` 3300. What will be the cost of flooring the plot at the rate of
Rs.100 per sq m?
A Rs.385000
B Rs.220000
C Rs.350000
D
Cannot be determined
100
P· T· r
100
P× 8× 13
1 + ( 100
8
)
2
16 x
80 x
.
A n s w e r : A
Explanation:
Let r be the radius of the circular plot
Perimeter of the plot =
Cost of fencing the circular plot at Rs 15 per meter = *15
*15 = 3300
r = 35m
Cost of flooring per sq m = Rs 100
Area of the circular plot =
= 3850 sq m
Cost of flooring the circular plot = 3850*100 = Rs.385000
A is the correct answer.
6. In an examination, Raman scored 25 marks less than Rohit. Rohit scored 45 more marks than Sonia. Rohan scored 75 marks
which is 10 more than Sonia. Ravi's score is 50 less than, maximum marks of the test. What approximate percentage of marks
did Ravi score in the examination, if he gets 34 marks more than Raman ?
A 90
B 70
C 80
D 60
A n s w e r : B
Explanation:
Marks obtained by Rohan =75
Marks obtained by Sonia = 65
Marks obtained by Rohit = 65+45=110
Marks obtained by Raman = 110-25 = 85
Marks obtained by Ravi = 85+34 = 119
Maximum Marks = 119+50 = 169
Required percentage =
=70%
B is the correct answer.
7. An aeroplane flies with an average speed of 756 km/h. A helicopter takes 48 h to cover twice the distance covered by aeroplane
in 9 h. How much distance will the helicopter cover in 18 h? (Assuming that flights are non-stop and moving with uniform
speed.)
A 5010km
B 4875km
C 5760km
D 5103km
A n s w e r : D
2 p r
2 p r
2 p r
p r
2
× 169
119
100
.
Explanation:
Speed of the aeroplane = 756 km/h.
It is given that twice the distance covered by the aeroplane in 9 hrs is equal to the distance covered by the helicopter in 48 hrs.
Distance covered by the aeroplane in 9 hrs = 756*9 = 6804 km.
Speed of the helicopter = = 283.5
Distance covered by the helicopter in 18 hrs = 283.5*18 = 5103 km.
D is the correct answer.
8. Average weight of 19 men is 74 kgs, and the average weight of 38 women is 63 kgs. What is the average weight (rounded off to
the nearest integer) of all the men and the women together?
A 59kg
B 65kg
C 69kg
D 67kg
A n s w e r : D
Explanation:
The average weight of 19 men is 74 kgs
The average weight of 38 women is 63 kgs
The average weight of all the men and women together =
=
= 66.66 kg
=approx 67 kg
D is the correct answer.
9. Mr Giridhar spends 50% of his monthly income on household items and out of the remaining he spends 50% on transport, 25%
on entertainment, 10% on sports and the remaining amount of Rs. 900 is saved. What is Mr Giridhar's monthly income?
A Rs.6000
B Rs.12000
C Rs.9000
D Cannot be determined
A n s w e r : B
Explanation:
Let the total monthly income of Mr Giridhar be 100g
The proportion of income he spends on household items = 50% i.e 50g
Of the remaining 50%, the proportion of income he spends on transport, entertainment and sports are 50%, 25%, 10%
15% of 50g = Amount saved
7.5g = 900(given)
100g = 12000
48
2× 6804
19+38
74× 19+63× 38
57
3800
.
Page 5
SNAP 2013
Quantitative Aptitude
1. Average of five numbers is 61. If the average of first and third number is 69 and the average of second and fourth number is 69,
what is the fifth number ?
A 31
B 29
C 25
D 35
A n s w e r : B
Explanation:
Let the five numbers be a, b, c, d, e in the given order.
a+b+c+d+e = 61*5=305 ----- Eq 1
a+c = 69*2 = 138
b+d = 69*2 = 138
From eq 1: e=305-(138+138) =305-276 =29
B is the correct answer.
2. Kajal spends 55% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively. If the amount
spent on clothes is Rs.5540/-, what is Kajal’s monthly income?
A Rs.55,400
B Rs.54,500
C Rs.55,450
D Rs.55,650
A n s w e r : A
Explanation:
Let the monthly income of Kajal be 100k
It is given that she spent 55% of the monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively
i.e she spent 55k on grocery, clothes and education in the ratio of 4 : 2 : 5 respectively.
Amount spent on clothes =
10k = 5540 (given)
So 100k = 55400
Monthly income = 100k = 55400
A is the correct answer.
3. The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500. What would be the
compound interest accrued on that principal at the rate of 8% per year in 2 years?
A Rs.1040
× 11
2
55 k
.
B
Rs.1020
C Rs.1060
D Rs.1200
A n s w e r : A
Explanation:
Simple Interest = where P is the principal, T is the time period and r is the rate of interest.
The simple interest accrued on a sum of certain principal in 8 years at the rate of 13% per year is Rs.6500
6500=
P = Rs. 6250
Compound Interest on 6250 for 2 years at 8% rate of interest = 6250 - 6250
= Rs. 1040
A is the correct answer.
4. 8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days. The work done by a man in one day is double the work
done by a woman in one day. If 8 men and 4 women started working and after 2 days 4 men left and 4 new women joined, in how
many more days will the work be completed?
A 5 days
B 8 days
C 6 days
D 4 days
A n s w e r : A
Explanation:
Let the work done by a woman in one day = x units
The work done by a man in one day = 2x units
8 men and 4 women together can complete a piece of work in 6 days.
Total work = (8*2x+4*x)6 = 120x units
Amount of work done by 8 men and 4 women in 2 days = (8*2x+ 4*x)2 = 40x units
The remaining 80x units will be done by 8 women and 4 men
Number of days taken by 8 women to complete 80x units of work =
=5 days
A is the correct answer.
5. The cost of fencing a circular plot at the rate of Rs.15 per m is ` 3300. What will be the cost of flooring the plot at the rate of
Rs.100 per sq m?
A Rs.385000
B Rs.220000
C Rs.350000
D
Cannot be determined
100
P· T· r
100
P× 8× 13
1 + ( 100
8
)
2
16 x
80 x
.
A n s w e r : A
Explanation:
Let r be the radius of the circular plot
Perimeter of the plot =
Cost of fencing the circular plot at Rs 15 per meter = *15
*15 = 3300
r = 35m
Cost of flooring per sq m = Rs 100
Area of the circular plot =
= 3850 sq m
Cost of flooring the circular plot = 3850*100 = Rs.385000
A is the correct answer.
6. In an examination, Raman scored 25 marks less than Rohit. Rohit scored 45 more marks than Sonia. Rohan scored 75 marks
which is 10 more than Sonia. Ravi's score is 50 less than, maximum marks of the test. What approximate percentage of marks
did Ravi score in the examination, if he gets 34 marks more than Raman ?
A 90
B 70
C 80
D 60
A n s w e r : B
Explanation:
Marks obtained by Rohan =75
Marks obtained by Sonia = 65
Marks obtained by Rohit = 65+45=110
Marks obtained by Raman = 110-25 = 85
Marks obtained by Ravi = 85+34 = 119
Maximum Marks = 119+50 = 169
Required percentage =
=70%
B is the correct answer.
7. An aeroplane flies with an average speed of 756 km/h. A helicopter takes 48 h to cover twice the distance covered by aeroplane
in 9 h. How much distance will the helicopter cover in 18 h? (Assuming that flights are non-stop and moving with uniform
speed.)
A 5010km
B 4875km
C 5760km
D 5103km
A n s w e r : D
2 p r
2 p r
2 p r
p r
2
× 169
119
100
.
Explanation:
Speed of the aeroplane = 756 km/h.
It is given that twice the distance covered by the aeroplane in 9 hrs is equal to the distance covered by the helicopter in 48 hrs.
Distance covered by the aeroplane in 9 hrs = 756*9 = 6804 km.
Speed of the helicopter = = 283.5
Distance covered by the helicopter in 18 hrs = 283.5*18 = 5103 km.
D is the correct answer.
8. Average weight of 19 men is 74 kgs, and the average weight of 38 women is 63 kgs. What is the average weight (rounded off to
the nearest integer) of all the men and the women together?
A 59kg
B 65kg
C 69kg
D 67kg
A n s w e r : D
Explanation:
The average weight of 19 men is 74 kgs
The average weight of 38 women is 63 kgs
The average weight of all the men and women together =
=
= 66.66 kg
=approx 67 kg
D is the correct answer.
9. Mr Giridhar spends 50% of his monthly income on household items and out of the remaining he spends 50% on transport, 25%
on entertainment, 10% on sports and the remaining amount of Rs. 900 is saved. What is Mr Giridhar's monthly income?
A Rs.6000
B Rs.12000
C Rs.9000
D Cannot be determined
A n s w e r : B
Explanation:
Let the total monthly income of Mr Giridhar be 100g
The proportion of income he spends on household items = 50% i.e 50g
Of the remaining 50%, the proportion of income he spends on transport, entertainment and sports are 50%, 25%, 10%
15% of 50g = Amount saved
7.5g = 900(given)
100g = 12000
48
2× 6804
19+38
74× 19+63× 38
57
3800
.
The monthly income of Mr Giridhar = Rs.12000
10. A and B together can complete a task in 20 days. B and C together can complete the same task in 30 days. A and C together
can complete the same task in 40 days. What is the respective ratio of the number of days taken by A when completing the
same task alone to the number of days taken by C when completing the same task alone ?
A 2 : 5
B 2 : 7
C 3 : 7
D 1 : 5
A n s w e r : D
Explanation:
Let a, b, c be the amount of work done by A, B, C in 1 day and the total work be W units
(a+b) 20 = (b+c) 30 = (a+c) 40 = W
(a+b) 2 = (b+c) 3 = (a+c) 4
2a+2b = 3b+3c
b = 2a-3c
2a+2b = 4a+4c
2b = 2a+4c
2(2a-3c) = 2a+4c
2a=10c
a=5c
Number of days taken by A to complete the work =
Number of days taken by C to complete the work =
Required ratio =
= 1:5
D is the correct answer.
11. A certain amount was to be distributed among A, B and C in the ratio 2 :3 :4 respectively, but was erroneously distributed in the
ratio 7:2:5 respectively. As a result of this, B got Rs.40 less. What is the amount ?
A Rs.210
B Rs.270
C Rs.230
D Rs.280
A n s w e r : A
Explanation:
Let the amount be. Rs x
B's share in the ratio 2:3:4 = of x=
B's share in the ratio 7:2:5 = of x = , therefore
a
W
c
W
c
w
a
w
9
3
3
x
14
2
7
x
x x
.
Read More