Class 5  >  Mathematics for Class 5  >  Worksheet Solution: Money

Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5

Document Description: Worksheet Solution: Money for Class 5 2022 is part of Mathematics for Class 5 preparation. The notes and questions for Worksheet Solution: Money have been prepared according to the Class 5 exam syllabus. Information about Worksheet Solution: Money covers topics like and Worksheet Solution: Money Example, for Class 5 2022 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises and tests below for Worksheet Solution: Money.

Introduction of Worksheet Solution: Money in English is available as part of our Mathematics for Class 5 for Class 5 & Worksheet Solution: Money in Hindi for Mathematics for Class 5 course. Download more important topics related with notes, lectures and mock test series for Class 5 Exam by signing up for free. Class 5: Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you?

Question 1: Write in the short form:

  • 80 paise = ₹ 0.80
  • 70 rupees 5 paise ₹ 70.05

Question 2: Convert into paise:

  • 15 rupees = 1500 paise
  • ₹ 0.95 = 95 paise

Question 3: Add / subtract:

  • ₹ 56.40 – ₹ 27.35 ₹29.05
  • ₹ 8.50 + ₹ 9.10 = ₹17.60

Question 4: Add:

  • ₹ 72.40 and ₹ 36.70 = ₹109.10
  • ₹ 315.75, ₹ 45.90 and ₹ 56.95 = ₹418.6
  • ₹ 40.35, ₹ 65.45 and ₹ 105.05 = ₹210.85

Question 5: Subtract:

  • ₹ 35.32 from ₹ 51.20 =  15.88
  • ₹ 182.35 from ₹ 206.75 = ₹ 24.4
  • ₹ 106.05 from ₹ 190.32 = ₹ 84.27

Question 6: Multiply:

  • ₹ 4032 × 20 = ₹ 80640
  • ₹ 3120 × 18 = ₹ 56160
  • ₹ 999.90 × 9 = ₹ 8999.1

Question 7: Divide:

  • ₹ 8464.50 ÷ 9 ₹ 940.5
  • ₹ 8222.40 ÷ 18 = ₹ 456.8
  • ₹ 1752.80 ÷ 14 = ₹ 125.2

Question 8: Prices of items in a general store are given below:
Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5
using the list prepare a bill or each of the following purchases:

  • 2 kg atta, 1 litre refined oil, 200 g soap, 1 kg sugar, 200 g namkeen.
    = 14 + 14 + 65 + 21.50 + 14 =  ₹ 128.50
  • 4 kg rice, 2 kg daal chana), 1 kg sugar, 2 packets of biscuits, 1 litre refined oil, 150 g face cream.
    = 18 + 18 + 18 + 18 + 30 + 30 + 21.50 + 12 + 12 + 65 + 26.50 =  ₹ 269
  • 3 kg rice, 1 kg daal chana, 1 kg daal moong, 1 kg salt, 2 packets of biscuits.
    = 18 + 18 + 18 + 30 + 8.50 + 12 + 12 = ₹ 116.5

Question 9: I have a 50-rupee note. I bu an ice-cream for ₹ 15.75 and a chocolate for ₹ 18.30. How much do I have left with me?

Spent on Icecream = ₹ 15.75

Spent on chocolate = ₹ 18.30

Total money spent =  ₹ 15.75 + ₹ 18.30 = 34.05

Money left = 50.00 - 34.05 =  ₹15.95

Question 10: Mona purchased a ribbon for ₹ 15.75, some nailpolish for ₹ 32.40 and bangles for ₹ 40.20. She gave a 100-rupee note to the shopkeeper.  How much mone did she get back?

Spent on ribbon =  ₹ 15.75

Spent on Nailpolish =  ₹ 32.40

Spent on bangles = ₹ 40.20

Total money spent = ₹ 15.75 +  ₹ 32.40 + ₹ 40.20 =  ₹88.17

Money left =  ₹ 100 - 88.17 =  ₹18.86

Question 11: Add the following:

  • ₹ 137.45 + ₹ 38.96 + ₹ 45.24 =  ₹221.65
  • ₹ 1629.45 + ₹ 459.23 + ₹ 385.09 = ₹2473.77

Question 12: Subtract the following:

  • ₹ 784.98 – ₹ 35.65 = ₹749.33
  • ₹ 765.95 – ₹ 395.98 = ₹369.97
  • ₹ 739.94 – ₹ 364.73 = ₹375.21

Question 13: Multiply:

  • ₹ 525.25 by 6 = ₹1575.75
  • ₹ 975.12 by 6 = ₹5850.72
  • ₹ 67.86 by 7 = ₹475.02

Question 14: Divide:

  • ₹ 96.36 by 3 = ₹32.12
  • ₹ 533.35 by 5 = ₹106.67
  • ₹ 211.84 by 4 = ₹52.96

Question 15: Make out a bill for the following purchases:

  • Rice ₹ 16.00, Refined oil — ₹ 55.50,  Sugar ₹ 17.50, Soap ₹ 9.25, Toothpaste ₹ 18.50.
    ₹ 16.00 + ₹ 55.50 + ₹ 17.50 + ₹ 9.25 + ₹ 18.50 = 116.75
  • Aksha bought a fountain pen for ₹ 11.25 and a ball-point pen for ₹ 5.00. He gave a twenty -rupee note to the shopkeeper. How much money should he get back?
    Aksha bought a fountain pen for = ₹ 11.25
    Aksha bought a ball-point pen for = ₹ 5.00.
    Total money spent =  ₹ 11.25 + ₹ 5.00 = 16.25
    Money he gets back = 20 - 16.25 = 3.75
  • Bhaskar has bought a notebook for ₹ 8.50 and a ball pen for ₹ 4.25. He has onl a ten rupee note. B how much is he running short?
    Bhaskar has bought a notebook for = ₹ 8.50
    Bhaskar has bought a ball pen for = ₹ 4.25
    Total money =  ₹12.75
    Money he has =  ₹10 
    Money he is running short of = 12.75 - 10 = ₹ 2.75

Question 16: In short form 12 rupees 5 paise can be written as 12.05.

Question 17: ₹ 118.05 = 118 rupees 5 paise.

Question 18: How many 5-rupee notes can be exchanged for a 1000-rupee note?  ______.

1000/5 = 200

Question 19: ₹ 25.40 + ₹ 15.60 = ₹ 41.

Question 20: 650 rupees 90 paise = ₹ 650.90.

The document Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5 is a part of the Class 5 Course Mathematics for Class 5.
All you need of Class 5 at this link: Class 5
12 videos|55 docs|35 tests
Download as PDF

Download free EduRev App

Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!

Related Searches

study material

,

video lectures

,

Free

,

Summary

,

mock tests for examination

,

practice quizzes

,

Sample Paper

,

ppt

,

Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5

,

Exam

,

Objective type Questions

,

Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5

,

Important questions

,

past year papers

,

pdf

,

MCQs

,

Worksheet Solution: Money Notes | Study Mathematics for Class 5 - Class 5

,

Previous Year Questions with Solutions

,

Semester Notes

,

shortcuts and tricks

,

Viva Questions

,

Extra Questions

;