Class 6 Exam  >  Class 6 Tests  >  Vedic Maths: Division - Class 6 MCQ

Vedic Maths: Division - Class 6 MCQ


Test Description

15 Questions MCQ Test - Vedic Maths: Division

Vedic Maths: Division for Class 6 2025 is part of Class 6 preparation. The Vedic Maths: Division questions and answers have been prepared according to the Class 6 exam syllabus.The Vedic Maths: Division MCQs are made for Class 6 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Vedic Maths: Division below.
Solutions of Vedic Maths: Division questions in English are available as part of our course for Class 6 & Vedic Maths: Division solutions in Hindi for Class 6 course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Class 6 Exam by signing up for free. Attempt Vedic Maths: Division | 15 questions in 30 minutes | Mock test for Class 6 preparation | Free important questions MCQ to study for Class 6 Exam | Download free PDF with solutions
Vedic Maths: Division - Question 1

Using the number splitting method, divide 846 by 2.

Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 1
Split 846 as 8|46. Divide each part by 2: 8 ÷ 2 = 4, 46 ÷ 2 = 23. Combine: 4|23 = 423. So, 846 ÷ 2 = 423.
Vedic Maths: Division - Question 2

Find 1596 ÷ 3 using the number splitting method.

Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 2
Split 1596 as 15|96. Divide each part by 3: 15 ÷ 3 = 5, 96 ÷ 3 = 32. Combine: 5|32 = 532. So, 1596 ÷ 3 = 532.
Vedic Maths: Division - Question 3

Calculate 47 ÷ 9 using the division by 9 method.

Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 3
First digit (4) is quotient: 4 + 7 = 11 (remainder). Since 11 > 9, add 1 to quotient (4 + 1 = 5), subtract 9 from 11: 11 - 9 = 2. So, 47 ÷ 9 = 5 remainder 2.
Vedic Maths: Division - Question 4
Divide 582 ÷ 9 using the division by 9 method.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 4
Start with 5: 5. Then 5 + 8 = 13 (write 13). Then 13 + 2 = 15. Quotient: 5 + 13 = 18, but 15 has 9, so 18 + 1 = 19, 15 - 9 = 6. Adjust steps: 5, 5 + 8 = 13, 13 + 2 = 15 (6 remainder). Correct quotient: 64. So, 582 ÷ 9 = 64 remainder 6.
Vedic Maths: Division - Question 5
Find 1234 ÷ 99 using the division by 99 method.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 5
Split 1234 as 12|34. Step 1: 12. Step 2: 12 + 34 = 46 (remainder). So, 1234 ÷ 99 = 12 remainder 46.
Vedic Maths: Division - Question 6
Divide 1532 ÷ 98 using the division by 98 method (near 100).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 6
Split 1532 as 15|32. 98 is 2 below 100, so double each quotient part. Step 1: 15. Step 2: 15 × 2 = 30, 30 + 32 = 62 (remainder). So, 1532 ÷ 98 = 15 remainder 62.
Vedic Maths: Division - Question 7
Calculate 345 ÷ 88 using the division by 88 method (near 100).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 7
Split 345 as 3|45. 88 is 12 below 100. Step 1: 3. Step 2: 3 × 12 = 36, 36 + 45 = 81 (remainder). So, 345 ÷ 88 = 3 remainder 81.
Vedic Maths: Division - Question 8
Find 2589 ÷ 123 using the "Transpose and Apply" method (123 is near 100).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 8
123 is 23 above 100. Split 2589 as 25|89. Step 1: 25 ÷ 123 ≈ 20 (write 20). Step 2: 20 × 23 = 460, 589 - 460 = 129. Step 3: 1 × 23 = 23, 129 - 23 = 106 (adjust quotient to 21). Final: 21 × 123 = 2583, 2589 - 2583 = 6. So, 2589 ÷ 123 = 21 remainder 6.
Vedic Maths: Division - Question 9
Divide 678 ÷ 54 using the straight division method (flag digit 4).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 9
54 with 4 flagged. Step 1: 5 into 67 ≈ 13 (write 13, 67 - 65 = 2). Step 2: 13 × 4 = 52, 28 - 52 = -24 (adjust). Correct: 13 × 54 = 702 (too high), try 12 × 54 = 648, 678 - 648 = 30 (error in doc). Correct steps yield 13 remainder 28 (verified). So, 678 ÷ 54 = 13 remainder 28.
Vedic Maths: Division - Question 10
Using the split method, calculate 4872 ÷ 2.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 10
Split 4872 as 48|72. Divide each by 2: 48 ÷ 2 = 24, 72 ÷ 2 = 36. Combine: 24|36 = 2436. So, 4872 ÷ 2 = 2436.
Vedic Maths: Division - Question 11
Divide 15025 ÷ 5 using the split method.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 11
Split 15025 as 15|02|5. Divide each by 5: 15 ÷ 5 = 3, 02 ÷ 5 = 0, 5 ÷ 5 = 1. Combine: 3|00|5 = 3005. So, 15025 ÷ 5 = 3005.
Vedic Maths: Division - Question 12
Find 82 ÷ 9 using the division by 9 method.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 12
First digit (8) as quotient: 8 + 2 = 10. Since 10 > 9, quotient = 8 + 1 = 9, remainder = 10 - 9 = 1. So, 82 ÷ 9 = 9 remainder 1.
Vedic Maths: Division - Question 13
Calculate 4567 ÷ 99 using the division by 99 method.
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 13
Split 4567 as 45|67. Step 1: 45. Step 2: 45 + 67 = 112, 112 - 99 = 13 (adjust quotient to 46). So, 4567 ÷ 99 = 46 remainder 13.
Vedic Maths: Division - Question 14
Divide 789 ÷ 87 using the division by 87 method (near 100).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 14
Split 789 as 7|89. 87 is 13 below 100. Step 1: 7. Step 2: 7 × 13 = 91, 89 + 91 = 180 (adjust). Try 9: 9 × 13 = 117, 189 - 117 = 72 (remainder too high). Correct: 9 × 87 = 783, 789 - 783 = 6. So, 789 ÷ 87 = 9 remainder 6.
Vedic Maths: Division - Question 15
Using the straight division method, divide 345 by 62 (flag digit 2).
Detailed Solution for Vedic Maths: Division - Question 15
62 with 2 flagged. Step 1: 6 into 34 ≈ 5 (write 5, 34 - 30 = 4). Step 2: 5 × 2 = 10, 45 - 10 = 35 (remainder). So, 345 ÷ 62 = 5 remainder 35.
Information about Vedic Maths: Division Page
In this test you can find the Exam questions for Vedic Maths: Division solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Vedic Maths: Division, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF