NDA Exam  >  NDA Tests  >  NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025  >  NDA Mock Test: Mathematics - 10 - NDA MCQ

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - NDA MCQ


Test Description

30 Questions MCQ Test NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025 - NDA Mock Test: Mathematics - 10

NDA Mock Test: Mathematics - 10 for NDA 2025 is part of NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025 preparation. The NDA Mock Test: Mathematics - 10 questions and answers have been prepared according to the NDA exam syllabus.The NDA Mock Test: Mathematics - 10 MCQs are made for NDA 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for NDA Mock Test: Mathematics - 10 below.
Solutions of NDA Mock Test: Mathematics - 10 questions in English are available as part of our NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025 for NDA & NDA Mock Test: Mathematics - 10 solutions in Hindi for NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025 course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for NDA Exam by signing up for free. Attempt NDA Mock Test: Mathematics - 10 | 120 questions in 150 minutes | Mock test for NDA preparation | Free important questions MCQ to study NDA (National Defence Academy) Mock Test Series 2025 for NDA Exam | Download free PDF with solutions
NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 1

A man covers a certain distance at a certain speed. Had he moved 6 km / h faster, he would have taken 4 hours less. If he had moved 8 km / h slower, he would have taken 10 hours more. How much time (in hours) will he take to cover the same distance with his usual speed?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 1

Given:

If the man moved 6 km/h faster, he would have taken 4 hours less. If he had moved 8 km/h slower, he would have taken 10 hours more.

Concept Used:

Distance = (Usual Speed × Increased speed)/(Diff. of speed) × Time

Calculation:

Let the original speed be S km/h.

[S(S + 6)/6] × 4 = [S(S - 8)/8] × 10

⇒ [(S + 6)/3] × 2 = [(S - 8)/4] × 5

⇒ 8S + 48 = 15S - 120

⇒ 7S = 168

S = 24 km/hr

Distance = [24(24 + 6)/6] × 4

= 480 km

Time = 480/24 = 20 hours.

∴ The answer is 20 hours.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 2

A train starts at 3:00 pm from Mumbai and moves towards Ahmedabad at the speed of 20 km/hr. Another train starts from Ahmedabad at 8 pm and moves towards Mumbai at the speed of 60 km/hr. If the distance between Mumbai and Ahmedabad is 600 km, then at what time both the trains will meet?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 2

Given:

A train starts at 3:00 pm from Mumbai and moves towards Ahmedabad at the speed of 20 km/hr.

Another train starts from Ahmedabad at 8 pm and moves towards Mumbai at the speed of 60 km/hr.

The distance between Mumbai and Ahmedabad is 600 km

Formula used:

Distance = speed × time

Concept used:

Relative speed for opposite direction = sum of the speed given

Calculation:

At 8 pm the man who started at 3 pm traveled 20 × 5 = 100 km

Now distance left 600 - 100 = 500 km

Realtive speed is 20 + 60 = 80 km/hr

The time will be ,

(500 /80) = 25/ 4 hr

So will meet after 6 hr 15 minutes from 8pm

So the exact time will be 8 pm + 6 hr 15 = 2:15 am

∴ The correct option is 4

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 3

A shopkeeper offers 2 schemes of discounts. First scheme is series of discounts of 10% and 20%. Second scheme is series of discounts of 15% and 15%. Which scheme gives more discount and by how much?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 3

Given:

The first scheme is a series of discounts of 10% and 20%

The second scheme is a series of discounts of 15% and 15%

Formula Used:

Effective discount = x + y - xy/100

where x and y are

Calculations:

Using the above formula,

Scheme (1)

Effective Discount = 10 + 20 - (10 × 20)/100

= 30 - 2

= 28%

Scheme (2)

Effective Discount = 15 + 15 - (15 × 15)/100

Effective Discount = 30 - 2.25 = 27.75%

Difference = 28 - 27.75 = 0.25%

The answer is first scheme, 0.25%.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 4
5 men and 12 women can complete a certain work in 2 days while 3 men and 4 women can also complete the same work in 5 days. How many men will be required to complete the same work in 8 days?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 4

Given:

5 men and 12 women can complete a work in 2 days

3 men and 4 women can complete it in 5 days.

Calculation:

According to question,

(5 men + 12 women) × 2 = (3 men + 4 women) × 5

⇒ 10 men + 24 women = 15 men + 20 women

⇒ 5 men = 4 women

⇒ men/women = 4/5

So, men : women = 4 : 5 i.e ratio of efficiency

Now, total work = (5 × 4 + 12 × 5) × 2

⇒ (20 + 60) × 2

⇒ 160 units

So, to complete 160 units in 8 days total men need = 160/(8 × 4) [Each man has an efficiency of 4 so we will multiply 4 with the time]

⇒ 5

∴ Required number of men is 5.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 5

Find the number of LED TVs produced by the brand Bb in 2020.

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 5

Given:

Percentage of various brands of LED TVs sold in the year 2020.

Calculations:

Total LED TVs sold = 1.5 lakh units.

Percentage of TVs sold by Bb brand = 23%

Number of TVs sold = 23% of 1.5 lakh units

⇒ 150000 × (23/100)

⇒ (1500 × 23) = 34500

∴ The answer is 34500.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 6

Determine the nature of the roots of the equation 2x2 + 5x + 5 = 0

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 6

Given:

The equation 2x2 + 5x + 5 = 0

Concept Used:

The quadratic equation Ax2 + Bx + C = 0

If roots are imaginary, B2 - 4ac < 0

Calculation:

Comparing of given equation

Now, A = 2, B = 5 & C = 5

⇒ (5)2 - 4 × 2 × 5 < 0

⇒ 25 - 40 < 0

⇒ -15 < 0

∴ The roots are imaginary and distinct.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 7

The solution of

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 7

Concept:

  • Modulus of function gives the magnitude and absolute value of a number and it is a non-negative value.
  • The Square of any number is always positive.
  • Also, the value inside the square root cannot be negative.

Calculation:

Given equation is

We know that modulus, square and square root are the positive terms, and sum of positive can be zero only if each term equals zero. Hence,

|x2 - 1| = 0 ⇒ x = 1

(x - 1)2 = 0 ⇒ x = 1

⇒ x2 - x - 2x + 2 = 0

⇒ x(x - 1) - 2(x - 1) = 0

⇒ (x - 1)(x - 2) = 0

⇒ x = 1 and 2

Hence, x = 1 is the only solution which setisfy all above condition.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 8
Find the value of ‘k’, if x2 − 2x + 1 is a factor of 2x4 + x3 − 14x2 + 5k + 6.
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 8

Given:

if x2 − 2x + 1 is a factor of 2x4 + x3 − 14x2 + 5k + 6.

Calculation:

if x2 − 2x + 1 is a factor of 2x4 + x3 − 14x2 + 5k + 6, then

Factors of x2 − 2x + 1 = (x - 1)2 = (x - 1) (x - 1)

∴ x = 1 is the factor of 2x4 + x3 − 14x2 + 5k + 6.

Put x = 1 in this polynomial,

⇒ 2(1)4 + (1)3 - 14(1)2 + 5k + 6 = 0

⇒ 2 + 1 - 14 + 5k + 6 = 0

⇒ 5k = 5

∴ k = 1

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 9
If x2 + y2 + 1 = 2x, then the value of x3 + y5 is
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 9

Given:

x2 + y2 + 1 = 2x

Formula used:

(a ± b)2 = a2 + b2 ± 2ab

Calculation:

x2 + y2 + 1 = 2x,

⇒ x2 - 2x + 1 + y2 = 0

⇒ (x - 1)2 + y2 = 0

In the above eq. the L.H.S. can only become zero when the base of terms i.e., (x – 1) and y becomes zero because for any other value the sum of their squares will always be a positive integer

Taking (x – 1) = 0 and y = 0

Therefore, x = 1 and y = 0

x3 + y5 = 1 + 0 = 1.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 10
If 1 < x < 2, then what is the value of ?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 10

Formula used:

(a + b)2 = a2 + 2ab + b2

(a - b)2 = a2 - 2ab + b2

Calculation:

Let,

y =

⇒ y =

⇒ y =

⇒ y =

⇒ y =

⇒ y =

We can see that, when 1 < x < 2,

Value of x - 1 is positive

Hence, option 3 is correct.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 11
Find the last two digits of 101 × 102 × 103 × 197 × 198 × 199.
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 11

Given:

The product 101 × 102 × 103 × 197 × 198 × 199, find the last two digits.

Calculation:

Let's calculate the last two digits of each multiplication step by step, focusing only on the last two digits:

101 × 102, Last two digits = 01 × 02 = 02

Result × 103, Last two digits = 02 × 03 = 06

Result × 197, last two digits of 197 is 97.

So, 06 × 97. Last two digits = 6 × 97 = 582 = 82

82 × 198, Just use the last two digits of 198 is 98.

Last two digits = 82 × 98 = 8036 = 36

36 × 199, Again, only consider the last two digits of 199 is 99.

36 × 99 = 3564 = 64

∴ The last two digits of the entire product are 64.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 12

Find the area of the sector of third circle whose angle is 60°.

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 12

Formula used:

Area of sector = πr(θ/360º)

Circumference of the circle = 2πr

Calculation:

Let Radius of first, second & third circles be R1, R2 & R respectively.

It is given that,

⇒ R1 = 0.17 m = 17 cm

⇒ R2 = 9 cm

⇒ θ = 60°

Circumference of third circle = Circumference of first circle + Circumference of second circle

⇒ 2πR = 2πR1 + 2πR2

⇒ R = R1 + R2

⇒ R = 17 + 9 = 26 cm

Hence, radius of the third circle is 26 cm.

Area of sector = πR2(θ​​​​​​​/360º)

⇒ π(26)2(60​​​​​​​/360) = 112.67π cm2 = 354.095 cm2

∴ The correct answer is 354.095 cm2.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 13

Find the radius of the third circle

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 13

Formula used:

Circumference of the circle = 2πr

Calculation:

Let Radius of first, second & third circles be R1, R2 & R respectively.

It is given that,

⇒ R1 = 0.17 m = 17 cm

⇒ R2 = 9 cm

Circumference of third circle = Circumference of first circle + Circumference of second circle

⇒ 2πR = 2πR1 + 2πR2

⇒ R = R1 + R2

⇒ R = 17 + 9 = 26 cm

∴ The correct answer is 26 cm.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 14

The area of Trapezum DGCE is.

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 14

Given:

EC = 15 m

DG = 5 m

Concept used:

Area of Trapezium = 1/2 × (a + b) × h,

Calculation:

GC = AC - AG = 25 - 12 = 13 m

⇒ Area = 1/2 × (15 + 5) × 13

⇒ 1/2 × 20 × 13

⇒ 130 m2

∴ The area of Trapezum DGCE is 130 m2

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 15

The area of the circular base of the tent house is 308 m2, and its height is 7√2 m. Then find the area (in m2) of cloth required to cover the curved surface area of the conical tent.

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 15

Given:

The area of the circular base of the tent house is 308 m2, and its height is 7√2 m.

Concept Used:

The area of the circular base of the tent house = π × r2

The curved surface area of the conical tent = π × r × l

The slant height (L)2 =

Where, r is radius & h is height.

Calculation:

According to question

π × r2 = 308 m2

⇒ 22/7 × r2 = 308 m2

⇒ r2 = 308 × 7/22

⇒ r2 = 98

⇒ r = 7√2 m

The slant height (L) =

⇒ L =

⇒ L=

L = 14 m

The curved surface area of the conical tent = π × 7√2 × 14

⇒ 22/7 × 7√2 × 14

⇒ 308√2 m

The curved surface area of the conical tent is 308√2 m2

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 16
Which of the following is a value of θ, when cos2 θ - 2 + cos θ = 0 ?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 16

Calculation:

Let's solve the equation cos2 θ - 2 + cos θ = 0 for the value of θ.

To make it easier, let's substitute cos θ with a variable, say x. The equation becomes:

x2 - 2 + x = 0

Rearranging the equation:

x2 + x - 2 = 0

Now, we can factorize the quadratic equation:

(x + 2)(x - 1) = 0

Setting each factor equal to zero:

x + 2 = 0 or x - 1 = 0

Solving for x:

x = -2 or x = 1

Since we substituted x with cos θ, we can replace x with cos θ in the solutions:

cos θ = -2 or cos θ = 1

However, the range of values for cosine is -1 ≤ cos θ ≤ 1. Therefore, cos θ cannot equal -2.

Hence, the value of θ that satisfies the equation cos2 θ - 2 + cos θ = 0 is when cos θ equals 1.

Therefore, θ = 0° or θ = 360° (and any other angle measures that are equivalent to 0° or 360°).

Option 4 is the correct answer.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 17
If 33% of A is equal to 55% of B, then the ratio of A and B is
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 17

Calculation:

33% of A is equal to 55% of B

A : B = 5 : 3.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 18
The simple interest earned on Rs. 7,000 in 2 years at the rate of R% per annum equals to the simple interest earned on Rs. 5,000 at the rate of 5% per annum in 14 years. The value of R (in percentage) is:
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 18

Given

A person invests on simple interest = Rs. 7000

A person invests on simple interest = Rs. 5,000

Rate of Interest = R%

Rate of Interest = 5%

Time = 2 year

Time = 14 year

Formula used.

Simple interest = Principal × Time × Rate/100

Amount = Principal(1 - Rate/100)2

Calculation

The Rate of Interest for the first and second sum is R% and 5% p.a. respectively.

(7000 × R × 2) / 100 = ((5000) × 14 × 5) / 100

⇒ 140R = 3500

⇒ R = 3500/140

⇒ R = 25

The value of R (in percentage) is 25.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 19
A person borrows ₹20,000 at 25% compound interest per year, compounded annually. At the end of every year, he pays ₹2,500 as part payment. How much does he still owe after two such instalments?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 19

Given

Principal (P) = ₹20,000

Rate of interest (R) = 25%

Annual part payment = ₹2,500

Formula Used

Amount after n years = P(1 + R/100)n - Part payment using the structure of compound interest

Calculation

For the first year:

⇒ Amount after 1 year = 20,000 × (1 + 25/100)1 - 2,500

⇒ A1 = 20,000 × 1.25 - 2,500

⇒ A1 = 25,000 - 2,500

⇒ A1 = 22,500

For the second year ⇒ P2 = 22,500

⇒ Amount after 2nd year = 22,500 × (1 + 25/100)1 - 2,500

⇒ A2 = 22,500 × 1.25 - 2,500

⇒ A2 = 28,125 - 2,500

⇒ A2 = 25,625

The amount owed after two installments is ₹25,625.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 20
If a, b, c are positive real numbers, then + + =
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 20

Explanation -

We have,

+ +

= logabc ab + logabc bc + logabc ca

= logabc (ab × bc × ca) = logabc (abc)2 = 2 logabc (abc) = 2

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 21
Let f : [4, ∞) → [4, ∞) be defined by f(x) = 5x(x-4). Then, f-1(x) is
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 21

Concept -

We know that if g(x) is inverse of a bijection f(x), then

fog(x) = x ⇒ f(g(x)) = x

Explanation -

Clearly, f : [4, ∞) → [4, ∞) is a bijection.

So, it is invertible.

Let f(x) = y. Then,

5x(x - 4) = y

⇒ x2 - 4x = log5 y

⇒ x2 - 4x - log5 y = 0

[∵ x ≥ 4]

Hence, .

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 22

If g(x) = x2 + x - 2 and , then f(x) is equal to

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 22

We have,

⇒ g(f(x)) = 4x2 - 10x + 4

⇒ (f(x))2 + f(x) - 2 = 4x2 - 10x + 4

⇒ (f(x))2 + f(x) - (4x2 - 10x + 6) = 0

⇒ f(x) =

⇒ f(x) =

⇒ f(x) = = 2x - 3, -2x + 2

Hence, f(x) = 2x - 3.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 23
When P is subtracted from each of the numbers 8, 6, 2 and 9, the numbers so obtained in this order are in proportion. What is the mean proportional between (3P - 6) and (9P - 4)?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 23

Given:

If P is subtracted from 8, 6, 2, and 9 then these numbers are in proportion.

Concept used:

If a, b, c and d are in proportion then

⇒ a/b = c/d

Mean proportion = √(a × b)

Calculation:

According to the question:

(8 - P)/(6 - P) = (2 - P)/(9 - P)

⇒ (8 - P) × (9 - P) = (2 - P) × (6 - P)

⇒ 72 - 8P - 9P + P2 = 12 - 2P - 6P + P2

⇒ 17P - 8P = 72 - 12

⇒ 9P = 60

⇒ P = 20/3

Mean proportion = √{(3P - 6) × (9P - 4)}

Now, Putting the value of P in the equation:

⇒ √{(3 × (20/3) - 6) × (9 × (20/3) - 4)}

⇒ √{(20 - 6) × (60 - 4)}

⇒ √{14 × 56}

⇒ 14 × 2 = 28

∴ The correct answer is 28.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 24

Gagan has a total of 30 marbles, out of which 18 are red and 12 are blue. Jane has a total of 20 marbles, all of which are red or blue. If the ratio of red to blue marbles is the same for both Gagan and Jane, then how many more blue marbles does Gagan have than Jane?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 24

Given:

Number of red marbles Gagan has = 18

Number of blue marbles Gagan has = 12

Total number marbles Jane has = 20

Calculation:

Ratio of red and blue marbles Gagan has = 18/12

Ratio = 3/2 = 3 : 2

Jane has marbles in same ratio, then

Number of red marbles Jane has = 20 x (3/5) = 12

Number of blue marbles Jane has = 20 x (2/5) = 8

Difference between blue marbles both have = 12 - 8 = 4

∴ Gagan has 4 more blue marbles than Jane.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 25
Pipe A can fill a tank in 12 minutes; pipe B can fill it in 18 minutes, while pipe C can empty the full tank in 36 minutes. If all the pipes are opened simultaneously, how much time will it take to fill the empty tank completely?
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 25

Concept used:

Efficiency = Total Work/ Total Time

Calculation:

Let the total capacity of the tank = 72 units [LCM of 12, 18 and 36]

According to the question

Efficiency of Pipe A = 72/12 = 6

Efficiency of Pipe B = 72/18 = 4

Efficiency of Pipe C = 72/36 = -2 (outlet pipe)

Combined efficiency of (A + B + C) = 6 + 4 + (-2) = 8

So, Time taken by (A + B + C) to fill the tank = 72/8 = 9 minutes

The answer is 9 minutes.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 26
In covering a distance of 30 km, Amit takes 2 hours more than Sameer. If Amit doubles his speed, he will take 1 hour less than Sameer if Sameer does not change his speed of travel. Amit's original speed is ___________.
Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 26

Given:

Distance = 30 km

Amit's time is 2 hours more than Sameer's time.

Amit's time with double speed is 1 hour less than Sameer's time.

Concept used:

Distance = Speed × Time

Calculation:

Let, Sameeer's speed = s km/hr

Sameer's required time = 30/s hr

According to the question,

Amit's required time = 30/s + 2 = (30 + 2s)s hr

So, Amit's speed = 30 ÷ (30 + 2s)/s = 30s/(30 + 2s) km/hr

30 ÷ (2 × 30s/(30 + 2s)) = 30/s - 1

⇒ 30 ÷ 60s/(30 + 2s) = (30 - s)/s

⇒ (30 + 2s)/2s = (30 - s)/s

⇒ s × (30 + 2s) = 2s × (30 - s)

⇒ 30s + 2s2 = 60s - 2s2

⇒ 4s2 = 30s

⇒ s = 7.5 km/hr

So, Amit's speed = (30 × 7.5)/(30 + 2 × 7.5) = 5 km/hr

∴ Amit's original speed is 5 km/hr.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 27

The two regression coefficients byx and bxy respectively are

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 27

Concept:

Regression coefficients byx =

Regression coefficients bxy =

Calculation:

We know that byx =

⇒ byx = = -0.216

⇒ bxy =

⇒ bxy = = -0.129

∴ The regression coefficients byx and bxy are -0.216 and -0.129, respectively.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 28

The two lines of regression are

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 28

Concept:

The line of regression of y on x is y - y̅ = byx(x - x̅)

The line of regression of x on y is x - x̅ = bxy(y - y̅)

Calculation:

The line of regression of y on x is y - y̅ = byx(x - x̅)

⇒ y - (29/5) = -0.216 (x - (24/5))

⇒ y = 6.836 - 0.216x

The line of regression of x on y is x - x̅ = bxy(y - y̅)

⇒ x - (24/5) = -0.129 (y - (29/5))

⇒ x = 5.548 - 0.129y

∴ The two lines of regression are x = 5.548 - 0.129y and y = 6.836 - 0.216x.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 29

What is a+ a5 - a10 - a15 - a20 - a25 + a30 + a34 equal to ?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 29

Given:

a1, a2, a3 ... be in AP such that

a1 + a5 + a10 + a15 + a20 + a25 + a30 + a34 = 300.

Concept:

If T1, T2, T3 ......Tn are in AP then

T1 + Tn = T2 + Tn-1 = T3 + Tn-2 = T4 + Tn-4

Calculation:

We have

a1 + a5 - a10 - a15 - a20 - a25 + a30 + a34

(a1 + a34) + (a5 + a30) - (a10 + a25) - (a15 + a20)

Since, a1 + a34 = a5 + a30 = a10 + a25 = a15 + a20

∴ a1 + a5 - a10 - a15 - a20 - a25 + a30 + a34 = 0.

NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 30

The table given below shows the income and expenditure of five companies.

What is the difference between average income and average expenditure of all the companies?

Detailed Solution for NDA Mock Test: Mathematics - 10 - Question 30

Calculation:

Average income is ,

⇒ (55 + 50 + 35 + 40 + 60) / 5

240 / 5 = 48

Average expenditure is ,

⇒ (50 + 40 + 32 + 35 + 50) / 5

⇒ 207 / 5 = 41.4

So the difference is 48 - 41.4 = 6.6

∴ The correct option is 3.

View more questions
2 docs|101 tests
Information about NDA Mock Test: Mathematics - 10 Page
In this test you can find the Exam questions for NDA Mock Test: Mathematics - 10 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for NDA Mock Test: Mathematics - 10, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF