Bank Exams Exam  >  Bank Exams Tests  >  परीक्षा: सरलता - 3 - Bank Exams MCQ

परीक्षा: सरलता - 3 - Bank Exams MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test - परीक्षा: सरलता - 3

परीक्षा: सरलता - 3 for Bank Exams 2025 is part of Bank Exams preparation. The परीक्षा: सरलता - 3 questions and answers have been prepared according to the Bank Exams exam syllabus.The परीक्षा: सरलता - 3 MCQs are made for Bank Exams 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for परीक्षा: सरलता - 3 below.
Solutions of परीक्षा: सरलता - 3 questions in English are available as part of our course for Bank Exams & परीक्षा: सरलता - 3 solutions in Hindi for Bank Exams course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Bank Exams Exam by signing up for free. Attempt परीक्षा: सरलता - 3 | 20 questions in 15 minutes | Mock test for Bank Exams preparation | Free important questions MCQ to study for Bank Exams Exam | Download free PDF with solutions
परीक्षा: सरलता - 3 - Question 1

456  ÷ 24 * 38 – 958 + 364  = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 1

BODMAS का उपयोग करते हुए:
456  ÷ 24 = 19
19 * 38 – 958 + 364 = 128

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 2

(5616 ÷ 18) ÷ 8 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 2

5616  ÷ 18 = 312
312 / 8 = 39

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 3

(85410 + 36885 + 24705) ÷ 1600 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 3

(85410 + 36885 + 24705) = 147000; 147000/1600 = 91.875

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 4

12.5 * 14 ÷ 8.75 + 12 = 20 + ? 

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 4

पहले करें 14 ÷ 8.75 = 1.6
12.5 * 1.6 + 12 = 20 + ? ;
20 + 12 = 20 + ?
12 = ?

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 5

निम्नलिखित प्रश्न में  'X' के स्थान पर क्या आएगा?
x * (523.5 + 687.5) = 24220

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 5

उपयोग किया गया सिद्धांत:

इस प्रश्न को हल करने के लिए BODMAS नियम का पालन करें, जैसा कि नीचे दिए गए क्रम के अनुसार है,

गणना:

X × (523.5 + 687.5) = 24220

⇒ X × 1211 = 24220

⇒ X = 20

∴ X का मान 20 है

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 6

5610 ÷ 35.0625 * 25 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 6

5610 ÷ 35.0625 = 160; 160 * 25 = 4000

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 7

[(184 ÷ 46 ) ÷ 0.008 ]÷ 12.5 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 7

184 ÷ 46 = 4; 4 ÷ 0.008 = 500; 500 ÷ 12.5 = 40

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 8

(4270 ÷ 122) + ? = 200

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 8

4270 ÷ 122 = 35
200 – 35 = 165

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 9

(2222.5 – 1680 * 0.75)*1.2 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 9

2222.5 – 1260 = 962.5; 962.5*1.2 = 1155

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 10

20*168÷14-40 = ? + 110

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 10

168/14 = 12; 20*12 – 240; 240 – 40 = 200; 200 – 110 = 90

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 11

555.55 + 55.55 + 15 + 0.55 + 0.05 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 11

555.55 + 55.55 + 15 + 0.55 + 0.05 = 626.70

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 12

(3080 + 6160) ÷ ? = 330

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 12

चरण 1: कोष्ठक में दिए गए संख्याओं को जोड़ें:
\n3080 + 6160 = 9240

चरण 2: अज्ञात मान को x मान लें।
\n9240 ÷ x = 330

चरण 3: x खोजने के लिए, दोनों पक्षों को x से गुणा करें और फिर 330 से विभाजित करें:
\nx = 9240 ÷ 330

चरण 4: विभाजन करें:
\nx = 28

सही उत्तर: 28 (विकल्प c)

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 13

? * (523.5 + 687.5) = 24220

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 13

x * 1211 = 24220; x = 20

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 14

36 * 1.75 + 24 * 3.25 = ? 

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 14

36 * 1.75 + 24 * 3.25 = 63 + 78 = 141

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 15

5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 15

5.8 * 2.5 + 0.6 * 6.75 + 139.25 = 157.80

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 16

(560 ÷ 32) * (720 ÷ 48) = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 16

(560/ 32) * (720/ 48) 

=>  17.5 * 15

=>   262.5

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 17

456 ÷ 24 * 38 – 958 + 364 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 17

456 ÷ 24 = 19; 19 * 38 = 722; 722 + 364 – 958 = 128

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 18

(85410 + 36885 + 24705) ÷ 1600 = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 18

85410 + 36885 + 24705 = 147000
147000 ÷ 1600 = 91.875

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 19

873.53 + 532.32 – x = 535.1 + 232.95

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 19

x = 1405.85 – 768.05 = 637.8

परीक्षा: सरलता - 3 - Question 20

[(272-32)(124+176)]/(17*15-15) = ?

Detailed Solution for परीक्षा: सरलता - 3 - Question 20

(240 * 300) / 240 = 300

Information about परीक्षा: सरलता - 3 Page
In this test you can find the Exam questions for परीक्षा: सरलता - 3 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for परीक्षा: सरलता - 3, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
Download as PDF