Test: Profit and Loss- 3 - SSC CGL MCQ

# Test: Profit and Loss- 3 - SSC CGL MCQ

Test Description

## 20 Questions MCQ Test Quantitative Aptitude for SSC CGL - Test: Profit and Loss- 3

Test: Profit and Loss- 3 for SSC CGL 2024 is part of Quantitative Aptitude for SSC CGL preparation. The Test: Profit and Loss- 3 questions and answers have been prepared according to the SSC CGL exam syllabus.The Test: Profit and Loss- 3 MCQs are made for SSC CGL 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Profit and Loss- 3 below.
Solutions of Test: Profit and Loss- 3 questions in English are available as part of our Quantitative Aptitude for SSC CGL for SSC CGL & Test: Profit and Loss- 3 solutions in Hindi for Quantitative Aptitude for SSC CGL course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for SSC CGL Exam by signing up for free. Attempt Test: Profit and Loss- 3 | 20 questions in 30 minutes | Mock test for SSC CGL preparation | Free important questions MCQ to study Quantitative Aptitude for SSC CGL for SSC CGL Exam | Download free PDF with solutions
Test: Profit and Loss- 3 - Question 1

### Arun went to buy an Android mobile, the shopkeeper told him to pay 20% tax if he asked the bill. Arun manages to get the discount of 5% on the actual sale price of the mobile and he paid the shopkeeper Rs. 8550 without tax. Besides he manages to avoid to pay 20% tax on the already discounted price, what is the amount of discount?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 1

CP = 100, SP (with tax) =120
New SP = 100 – 5 = 95
Discount = 120 – 95 = 25
Discount = 25/95 * 8550 = 2250

Test: Profit and Loss- 3 - Question 2

### Cost Price of two mobiles is same. One is sold at a profit of 20% and the other for Rs. 5200 more than the first. If the net profit is 40%. Find the cost price of each mobile?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 2

CP of each mobile be Rs.x then
(2 x 1.20 x x) + 5200 = 2 x 1.4 x N
⇒ 0.4 x = 5200
∴ N = 13000

 1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you?
Test: Profit and Loss- 3 - Question 3

### Rahul sells his laptop to Ravi at a loss of 20% who subsequently sells it to Suresh at a profit of 25%. Suresh after finding some defect in the laptop, returns it to Ravi but could recover only Rs.4.50 for every Rs. 5 he had paid. Find the amount of Suresh’s loss if Rahul had paid Rs.50,000 for the laptop ?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 3

Solution:

Given:
- Rahul's cost price of laptop = Rs.50,000
- Rahul sells laptop to Ravi at a loss of 20%
- Ravi sells laptop to Suresh at a profit of 25%
- Suresh returns laptop to Ravi and recovers Rs.4.50 for every Rs.5 he paid

Calculations:
1. Rahul's selling price to Ravi:
- Rahul's selling price = 80% of Rs.50,000 (20% loss)
- Rahul's selling price = Rs.40,000

2. Ravi's cost price of laptop:
- Ravi's cost price = Rs.40,000

3. Ravi's selling price to Suresh:
- Ravi's selling price = 125% of Rs.40,000 (25% profit)
- Ravi's selling price = Rs.50,000

4. Amount recovered by Suresh after returning laptop:
- Amount recovered = Rs.4.50 for every Rs.5 paid
- Amount recovered = Rs.4.50 / Rs.5 = 90% of the cost price

5. Suresh's cost price of laptop:
- Suresh's cost price = Rs.50,000

6. Suresh's loss:
- Suresh's loss = Rs.50,000 - Rs.45,000 (Amount recovered)
- Suresh's loss = Rs.5,000

Therefore, the amount of Suresh's loss is Rs.5,000. So, the correct answer is option D: Rs.5,000.0.50/5 * 50,000 = 5000

Test: Profit and Loss- 3 - Question 4

A reduction of 20% in the price of sugar enables a housewife to purchase 6 kg more for Rs. 240. What is original price per kg of sugar?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 4

Explanation:
Reduction in price = 1/5 = 20%
Increase in Quantity = 25%
25% = 6 Kg.
original amount of Sugar = 6*4 = 24Kg.
Original price of the sugar = 240/24 = Rs. 10 per kg.

Test: Profit and Loss- 3 - Question 5

A Bike is available at 40% discount at show room “A” and the same is available at only 25% discount at show room “B”. Mr. Arun has just sufficient amount of Rs. 60,000 to purchase it at show room “A”. What is the amount that Mr. Arun has less than the required amount to purchase it at that show room “B”?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 5

Let the marked price be x.
Cost price (CP) = 40 % discount on MP = 0.6y = 60000
⇒ y= Rs.100000 MP
SP at Show Room “A” = Rs. 60000
SP at Show Room “B” = 100000 X 0.75 = 75000; Difference = 15000

Test: Profit and Loss- 3 - Question 6

Person A sold his car to Person B at a profit of 20% and B sold it to C at a profit of 10%. Person C sold it to mechanic at a loss of 9.09%. Mechanic spent 10% of his purchasing price and then sold it at a profit of 8.33% to Person “A” once again. What is the loss of person “A”?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 6

CP = 100
SP = 120
B:
CP = 120
SP = 132
C:
CP = 132
SP = 120
Mechanic:
CP = 120 + 12 = 132
SP = 143
Loss of A = 143 – 120 = 23
% loss of A = (23 / 100) x 100 = 23%

Test: Profit and Loss- 3 - Question 7

A and B are two partners and they have invested Rs. 54,000 and Rs. 90,000 in business. After one year A received Rs 1200 as his share of profit out of total profit of Rs. 4200 including his certain commission on total profit since he is a working partner and rest profit is received by B. What is the commission of A as a percentage of the total profit?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 7

Ratio of profit of A : B (excluding commission of A) = 54000 : 90000 =>3 : 5
Now the share of profit of B = 4200 – 1200 = Rs. 3000
So the share of profit A (excluding commission) = Rs. 1800
So the commission of A = 3000 – 1800 = 1200

Test: Profit and Loss- 3 - Question 8

A shopkeeper bought 150 pen drives at the rate of Rs. 500 per pen drive. He spent Rs. 500 on transportation and packing. If the marked price of pen drive is Rs. 550 per pen drive and the shopkeeper gives a discount of 5% on the marked price then what will be the percentage profit gained by the shopkeeper?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 8

C.P. of 150 pendrives = 150 x 500 = Rs. 75000
∴ Total C.P. = 75000 + 500 = Rs. 75500
Marked price of 150 pendrive = 150 x 550 = Rs. 82500
Selling price after discount = 82500 x 95 / 100 = Rs. 78375
∴ percentage profit = [(78375 – 75500) / 75500] x 100 = 3.8%

Test: Profit and Loss- 3 - Question 9

A vendor has two types of grapes. One is the fresh grapes containing 80% water and dry grapes containing 25% water. He sells 20 kg dry grapes, by adding water to the dry grapes, at cost price. What is the total profit percentage when after adding water the weight of 20 kg dry grapes increase in the proportion of water in fresh grapes?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 9

Fresh grapes
Water: Pulp = 80% : 20% = 4 : 1
Dry grapes
Water: Pulp = 25% : 75% = 1 : 3
So out of 20 kg dry grapes, Water : Pulp = 5 kg : 15 kg
After adding of water the ratio of water : pulp is same as the fresh grapes = 4 : 1
After adding water the quantity of Water and Pulp are 60 kg and 15 kg respectively.
% = 55/20 * 100 = 275%

Test: Profit and Loss- 3 - Question 10

Pinkey and Shalini invested some amount of money in the ratio of 3:5 for the same period in the business. They decided that at the end of the year 20% profit was to be given to an organization as a donation. Out of the remaining, 75% was to be reinvested and the rest of the profit was to be divided as interest on their capitals. If the difference in their share is Rs. 2400. What is the total profit?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 10

Let the total profit = 100
Amount left after donation = 50
Amount left after reinvestment = 20
Now, 5x/8 – 3x/8 = 2400
⇒ 2x/8 = 2400  = 9600
⇒ 1/5 of y = 9600 => y = 48000

Test: Profit and Loss- 3 - Question 11

A tradesman marks the price of his goods such that after allowing a discount of 25%, he earns a profit of 40%. What is the marked price of an article whose cost price is Rs.180?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 11

S.P = (100+profit%)*cp /100 = 140*180/100 = 252
M.P – 25% of M.P = SP
X – 25/100 X = 252
X = 336

Test: Profit and Loss- 3 - Question 12

Sriram purchased 40 dozen notebooks at Rs. 50 per dozen. He sold 10 dozens of it at 15% profit and the remaining 30 dozens at 25% profit. What is his percentage profit in the whole transaction?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 12

C.P = 4*50 = 2000
S.P = 10*50*115 /100 + 30*50*125/100 = 2450
Profit = 2450- 2000 = 450
Profit% = 450/2000 * 100 = 22.5

Test: Profit and Loss- 3 - Question 13

A dealer marked the price of an item 20% above cost price. He allowed two successive discounts of 20% and 25% to a customer. As a result he incurred a loss of Rs.812. At what price did he sell the item to the customer?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 13

CP = 100
MP = 120
120*80/100 = 96; 96*75/100 = 72
Loss = 100 – 72 = 28%
CP = 100/28*812 = 2900
SP = 2900*72/100 = 2088

Test: Profit and Loss- 3 - Question 14

An item was bought at Rs. X and sold at Rs.Y, thereby earning a profit of 20%. Had the value of X been 15% less and the value of Y been Rs.60 less, a profit of 20% would have been earned, What was the value of Y ?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 14

x(1.2)=y———–1
x(0.85)(1.2)=y-60——————-2
Sub 1 in 2, and solve y
Y=400

Test: Profit and Loss- 3 - Question 15

A vendor sold two magazines namely A and B. He sold magazine ‘A’ at a loss of 30% and magazine ‘B’ at a profit of 35% but finally there is no loss or no gain. If the total Selling price of both magazines is Rs.572. Find the difference between the Cost Price of Magazine ‘A’ and ‘B’?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 15

30% of x = 35% of y ; x + y = 572
x/y = 7/6
Difference = Rs.44

Test: Profit and Loss- 3 - Question 16

A man buys some quantity of rice for Rs 5100. He sells one third of it at a profit of 10%. At what percent gain should he sell the remaining two-third so as to make an overall profit of 20% on the whole transaction?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 16

10………………….X
…………20……………
x-20…………….10
1:2
X=25

Test: Profit and Loss- 3 - Question 17

Ravi found that he had made a loss of 10% while selling his smartphone. He also found that had he sold it for Rs.100 more, he would have made a profit of 10%. The initial loss was what percentage of the profit earned, had he sold the smartphone for a 10% profit ?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 17

Profit= 10%
10% of CP = Rs. 100
CP = Rs. 1000
Now, Loss% = 10%
Loss =Rs. 100
Required % = (100/100)*100 = 100%

Test: Profit and Loss- 3 - Question 18

A, B and C invests rupees 8000, 12000 and 10000 respectively in a business. At the end of the year the balance sheet shows a loss of 40% of the initial investment. Find the share of loss of B.

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 18

Total loss after one year = 30000*40/100 = 12000
share of B = (40/10)*12000 = 4800

Test: Profit and Loss- 3 - Question 19

Deepika buys two bangle set for a total cost of Rs. 600. By selling one bangle set for 4/5 of its cost and the other for 5/4 of its cost, She makes a profit of Rs. 96 on the whole transaction. The cost of the lower priced bangle set is?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 19

CP of 1st bangle set = x
CP of 2nd bangle set = 600-x
SP of 1st bangle set = 4x/5
SP of 2nd bangle set=(600-X)5/4
Profit=SP-CP
96=4x/5+(600-X)5/4-600
X = 120
Shortcut:
-20…………………25
………….16…………………
9………………………36
1 : 4
5 = 600
1 = 120

Test: Profit and Loss- 3 - Question 20

A milkman buys some milk. If he sells it at rupees 10 a litre, he losses 400 rupees but when he sells it at 12 a litre, he gains 800 rupees. How much milk did he purchase?

Detailed Solution for Test: Profit and Loss- 3 - Question 20

10x=s-400
12x=s+800
2x=1200
X=600

## Quantitative Aptitude for SSC CGL

314 videos|170 docs|185 tests
Information about Test: Profit and Loss- 3 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Profit and Loss- 3 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Profit and Loss- 3, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice

## Quantitative Aptitude for SSC CGL

314 videos|170 docs|185 tests