CUET Commerce Exam  >  CUET Commerce Tests  >  General Test Preparation for CUET UG  >  Test: Simplification- 6 - CUET Commerce MCQ

Test: Simplification- 6 - CUET Commerce MCQ


Test Description

20 Questions MCQ Test General Test Preparation for CUET UG - Test: Simplification- 6

Test: Simplification- 6 for CUET Commerce 2025 is part of General Test Preparation for CUET UG preparation. The Test: Simplification- 6 questions and answers have been prepared according to the CUET Commerce exam syllabus.The Test: Simplification- 6 MCQs are made for CUET Commerce 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Simplification- 6 below.
Solutions of Test: Simplification- 6 questions in English are available as part of our General Test Preparation for CUET UG for CUET Commerce & Test: Simplification- 6 solutions in Hindi for General Test Preparation for CUET UG course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CUET Commerce Exam by signing up for free. Attempt Test: Simplification- 6 | 20 questions in 15 minutes | Mock test for CUET Commerce preparation | Free important questions MCQ to study General Test Preparation for CUET UG for CUET Commerce Exam | Download free PDF with solutions
Test: Simplification- 6 - Question 1

(√3 + 1)² = ? + √12

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 1

(√3 + 1)² = ? + √12
3 + 2√3 + 1 = ? + 2√3 = 4

Test: Simplification- 6 - Question 2

621 ÷ 27 * 2 – 37 = √?

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 2

621 ÷ 27 * 2 – 37 = √?
23 * 2 – 37 = √? = 9
x = 81

Test: Simplification- 6 - Question 3

√? + 43 = √19881

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 3

√? + 43 = √19881
√? = 141 – 43
x = 9604

Test: Simplification- 6 - Question 4

325 – (12)² + 75 = (?)² – 68

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 4

325 – (12)² + 75 = (?)² – 68
325 – 144 + 75 + 68 = (?)²
(?)² = 324
x = 18

Test: Simplification- 6 - Question 5

(62.5 * 14 * 5) ÷ 25 + 41 = (?)³

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 5

(62.5 * 14 * 5) ÷ 25 + 41 = (?)³
4375 ÷ 25 + 41 = (?)³
(?)³ = 216
x = 6

Test: Simplification- 6 - Question 6

48356 + 5412 – 736 = ? * 40

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 6

48356 + 5412 – 736 = x * 40
53032 = x * 40
x = 1325.8

Test: Simplification- 6 - Question 7

538.24 – 193.42 + 343.91 = ?

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 7

538.24 – 193.42 + 343.91 = 882.15 – 193.42 = 688.73

Test: Simplification- 6 - Question 8

3/8 of 4/5 of 5/6 of 7450 = ?

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 8

3/8 of 4/5 of 5/6 of 7450 = 3/8 * 4/5 * 5/6 * 7450
= 7450/4 = 1862.5

Test: Simplification- 6 - Question 9

44616 ÷ √? = 143 * 6

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 9

44616 ÷ √? = 143 * 6
√?  = 2704

Test: Simplification- 6 - Question 10

45% of 300 + √? = 56% of 750 – 10% of 350

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 10

45% of 300 + √x = 56% of 750 – 10% of 350
135 + √x = 420 – 35 ⇒ √x  = 250
x = 62500

Test: Simplification- 6 - Question 11

[(?)11/7/50] = [20/(?)10/7]

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 11

[(?)11/7/50] = [20/(?)10/7] x3 = 1000
x = 10

Test: Simplification- 6 - Question 12

79296 ÷ √x =112*12

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 12

√x = 79296 / 112*12
√x = 59
x = 3481

Test: Simplification- 6 - Question 13

1637 + 1832 = (45)² + (?)²

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 13

1637 + 1832 = (45)² + (?)²
(?)² = 3469 – 2025 = 1444 => x = 38

Test: Simplification- 6 - Question 14

13498 + 8932 – 1159 = ? * 89

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 14

13498 + 8932 – 1159 = ? * 89
x * 89 = 21271 => x = 239

Test: Simplification- 6 - Question 15

(37685 + 29452 – 41897) ÷ 250 = ?

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 15

(37685 + 29452 – 41897) ÷ 250
= 25240 ÷ 250 = 100.96

Test: Simplification- 6 - Question 16

75 / ? = ? / 147

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 16

x² = 75 * 147 => x = 105

Test: Simplification- 6 - Question 17

(32.4 * 8 * 5 + 4) ÷ 26 + 14 = (?)² 

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 17

32.4 * 8 * 5 + 4 = 1300
1300 ÷ 26 + 14 = 64 => x = 8

Test: Simplification- 6 - Question 18

√(12 * 145 ÷ 6 + 34) = ?

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 18

√(12 * 145 ÷ 6 + 34)
= √(290 + 34)
= 18

Test: Simplification- 6 - Question 19

5670 ÷ (28*13.5) = ? 

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 19

5670 ÷ (28*13.5)
= 5670 ÷ 378 = 15

Test: Simplification- 6 - Question 20

6156 ÷ √? × 53 = 4028

Detailed Solution for Test: Simplification- 6 - Question 20

We have:

6156 ÷ √(?) × 53 = 4028

Step 1: Rearrange to isolate √(?).

6156 × 53
----------- = √(?)
4028

Step 2: Compute the numerator.

6156 × 53 = 6156 × (50 + 3) = 6156 × 50 + 6156 × 3
= 307800 + 18468 = 326268

So:

√(?) = 326268 / 4028

Step 3: Divide 326268 by 4028.

Note that 4028 × 80 = 322240, and the difference 326268 - 322240 = 4028.
Hence 4028 × 81 = 326268.

Therefore:

326268 / 4028 = 81

So:

√(?) = 81

Hence:

? = 81² = 6561

Answer: 6561

164 videos|607 docs|942 tests
Information about Test: Simplification- 6 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Simplification- 6 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Simplification- 6, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
164 videos|607 docs|942 tests
Download as PDF