CLAT Exam  >  CLAT Tests  >  Quantitative Techniques for CLAT  >  Test: Unitary Method- 1 - CLAT MCQ Download as PDF

Test: Unitary Method- 1 - CLAT MCQ


Test Description

10 Questions MCQ Test Quantitative Techniques for CLAT - Test: Unitary Method- 1

Test: Unitary Method- 1 for CLAT 2024 is part of Quantitative Techniques for CLAT preparation. The Test: Unitary Method- 1 questions and answers have been prepared according to the CLAT exam syllabus.The Test: Unitary Method- 1 MCQs are made for CLAT 2024 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Unitary Method- 1 below.
Solutions of Test: Unitary Method- 1 questions in English are available as part of our Quantitative Techniques for CLAT for CLAT & Test: Unitary Method- 1 solutions in Hindi for Quantitative Techniques for CLAT course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CLAT Exam by signing up for free. Attempt Test: Unitary Method- 1 | 10 questions in 10 minutes | Mock test for CLAT preparation | Free important questions MCQ to study Quantitative Techniques for CLAT for CLAT Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Unitary Method- 1 - Question 1

Naveen purchased two oranges, 3 apples and 5 bananas and paid Rs 40. Had Naveen purchased 3 oranges, 5 apples and 9 bananas, He would have to pay Rs 64. Gagan demanded only 1 orange, 1 apple and 1 banana. If Naveen purchased only what was demanded by Gagan, then how much would he have paid (in Rs)?

Test: Unitary Method- 1 - Question 2

If 15 chair cost Rs. 234, what will be the cost of 70 chairs.

Detailed Solution for Test: Unitary Method- 1 - Question 2
Price of 15 chairs = ₹234 So, Price of 1 chair = 234/15 => ₹15.6 Price of 70 chairs will be 15.6 × 70 = ₹1092
Test: Unitary Method- 1 - Question 3

If 12 men get Rs. 4200 for 30 days as their wages, find out the wages of 18 men for 24 days.

Test: Unitary Method- 1 - Question 4

If 30 men working 18 hours a day can reap a field in 32 days, how many days will 36 men take to reap the same field working 16 hours a day.

Detailed Solution for Test: Unitary Method- 1 - Question 4
M1 × T1 × D1 = M2 × T2 × D2


30×18×32 = 36×26×D2

D2 = 17280/576

D2 = 30days

therefore option 'C' is correct
Test: Unitary Method- 1 - Question 5

If 36 men can do a piece of work in 25 hours, in how mwny hours will15 men do it?

Detailed Solution for Test: Unitary Method- 1 - Question 5

Let the required no of hours be x. Then

Less men , More hours    (Indirct Proportion)

Therefore,  15:36 ::25:x 

=> (15 x X)=(36 x 25)  => x = 60

Hence, 15 men can do it in 60 hours.

Test: Unitary Method- 1 - Question 6

10 men or 18 women can do a piece of work in 38 days. In how many days will 6 men and 12 women do it.

Test: Unitary Method- 1 - Question 7

12 pencils cost Rs. 30. How much will be the cost of 4 pencils.

Test: Unitary Method- 1 - Question 8

A uniform rod of length 45 m weights 171 kg. what will be the weight of 12 m of the same rod

Test: Unitary Method- 1 - Question 9

(8 % of 800) x ? = 224

Test: Unitary Method- 1 - Question 10

(?)% of 1400 – 18% of 750 = 159

56 videos|104 docs|95 tests
Information about Test: Unitary Method- 1 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Unitary Method- 1 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Unitary Method- 1, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
56 videos|104 docs|95 tests
Download as PDF
Download the FREE EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!