Q1: Denver got 365 comments on his uploaded video. He reacted with a heart to 162 comments and replied to 74 other comments by “liking” them. How many comments did he reply to? How many comments did he not reply to?
Sol: Number of comments liked162 + 74 = 236
Denver replied to 236 comments.
365 – 236 = 129
Denver did not reply to 129 comments.
Q2: To earn money on a video website, Harry needs at least 1,000 subscribers and 4,000 watched hours on his channel account. Harry had 345 subscribers. He then uploaded his first adventure video and gained another 511 subscribers. How many more subscribers does he need to start earning money?
Sol: Total number of subscribers needed to earn money = 1000
Number of subscribers Harry has = 345 + 511 = 856
Number of subscribers he neededs more = 1000 – 345 – 511 = 144
He needs 144 more subscribers to start earning money.
Q3: The table shows the number of cups of different sizes of various beverages sold in one week.
What was the total number of smallsize beverages sold in a week?
Sol:
Total number of small size beverages sold = coffee + tea + fruit juice + coke = 47 + 8 + 28 + 46 = 129
The total number of small size beverages sold was 129.
Q4: The table shows the number of cups of different sizes of various beverages sold in one week.
How many regularsize cups of fruit juice were sold?
Sol:
56 + 15 + x + 68 = 186
139 + x =186
=> x = 47
47 regularsize cups of fruit juice were sold in a week.
Q5: The table shows the number of cups of different sizes of various beverages sold in one week.
What was the total number of cups sold in all? Which size of beverage had the highest number of sales?
Sol:
129 + 186 + 104 = 419
There were 419 cups of beverages sold in one week.
The regular size cup had the largest number of sales.
Q6: There are 1,354 animals in one barn. There are 574 goats, 346 cows, and the rest are horses. If 89 horses were sold, how many horses are left in that barn?
Sol: Total number of animals ina barn = 1354
Number of goats = 574
Number of cows = 346
Total number of animals except for horses = 574 + 346 = 920
Therefore, number of horses= 1354  920 = 434
There were 434 horses left in that barn.
Q7: Mr. Smith has 238 eggs in the warehouse. He collected another 122 eggs from his chickens yesterday. As he arranged all the eggs in trays, he accidentally dropped 28 eggs on the ground. How many unbroken eggs were left? Among the eggs left were 126 brown eggs; how many were white eggs?
Sol: Total number of eggs in Mr. Smith's warehouse = 238
Total number of eggs he collected from his chickens = 122
Total number of eggs Mr. Smith has = 238 + 122 = 360
Number of eggs he dropped = 28
Number of eggs left = 360  28 = 332There were 332 unbroken eggs left.
Number of brown eggs = 126Therefore, number of white eggs = 332 – 126 = 206
There were 206 white eggs left.
Q8: There are 241 ducks on the farm. There are 120 fewer chickens than ducks. How many chickens are there? If some chickens are being held for customers, and 82 chickens are left, how many chickens are being held for customers?
Sol: Total number of ducks = 241
According to question, number of chickens = 241 – 120 = 121
There are 121 chickens on the farm.
Number of chickens left = 82Number of chickens left for the customers =121 – 82 = 39
There are 39 chickens being held for customers.
Q9: There were 578 piglets and 234 adult pigs in the warehouse building yesterday. Today, 126 piglets were sold, and 46 piglets will be delivered to the market later. How many piglets will be left at the warehouse?
Sol: Number of piglets = 578
Number of adult pigs = 234
Number of pigs sold = 578 – 126 – 46 = 406
There will be 406 piglets left in the warehouse.
Q10: The warehouse has 53 sacks of feed and 1 pack of vitamins in stock. There are another 85 sacks of feed and 3 packs of vitamin coming tomorrow. The owner has used 63 sacks of feed for his pigs. How many sacks of feed will be left in the warehouse after tomorrow’s delivery?Sol: Total number of sacks of feed= 53 + 85 = 138
Number of sacks of feed used = 63
Number of sacks of feed left = 53 + 85 – 63 = 75
There would be 75 sacks of feed left.
28 videos110 docs30 tests

1. How do I solve addition problems with twodigit numbers? 
2. How do I subtract twodigit numbers? 
3. How can I check if my addition or subtraction calculation is correct? 
4. Can I use a calculator to solve addition and subtraction problems? 
5. Are there any shortcuts or strategies to solve addition and subtraction problems more efficiently? 

Explore Courses for Class 4 exam
