Class 2 Exam  >  Class 2 Notes  >  Mathematics for Class 2  >  Word Problem: Multiplication

Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2 PDF Download

Q1: 24 folders each has 56 sheets of paper inside them. How many sheets of paper are there altogether?
Ans: 
We can add 56 sheets 24 times
OR
Since multiplication is repeated addition we can multiply 56 and 24 to get the answer.
Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2
Therefore, altogether there are 1344 sheets.

Q2: A carton holds 24 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be packed in 45 cartons?
Ans:
In one carton we can pack 24 × 12 biscuits.
In 45 cartons, we can pack 24 × 12 × 45 biscuits.
24 × 12 = 288
Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2
Therefore, altogether there are 12,960 biscuits.

Q3: There are 226 pencils in a packet. How many pencils are there in 212 such packets?
Ans:
Number of pencils in 1 packet = 226
Number of packets = 212
Total number of pencils = 226 × 212
= 47912
Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2

Q4: A book costs $ 67. How much will be paid for 102 such books?
Ans: 
The cost of one book = $ 6 7
Number of books = 1 0 2    
The cost of 102 books = $ 67 × 102
= $ 6834

Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2
Therefore, cost of 102 books = $ 6834

Q5: A bicycle costs $ 215. How much will be paid for 87 such bicycles?
Ans: The cost of one bicycle  = $ 215
Number of bicycle = 87
The cost of 87 bicycles = $215 × 87
= $ 6834
Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2
Therefore, cost of 87 bicycles = $ 18705

Q6: The monthly salary of a man is $ 2,625. What is his annual income by salary?
Ans: Monthly income = $2,625
Annual income = $2,625 × 12
= $31,500
Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2
Therefore, annual income = $ 31,500

Q7: A chair costs $ 452 and a table costs $ 1750. What will be cost of 15 chairs and 30 tables?
Ans:  

(i) Cost of one chair = $ 452
Cost of 15 chairs = $ 452 × 15
= $ 6,780
(ii) Cost of one table= $ 1,750
Cost of 30 tables  = $ 1,750 × 30
= $ 52,500
Therefore, cost of 15 chairs and 30 tables = $ 6,780 + $ 52,500

The document Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2 is a part of the Class 2 Course Mathematics for Class 2.
All you need of Class 2 at this link: Class 2
Are you preparing for Class 2 Exam? Then you should check out the best video lectures, notes, free mock test series, crash course and much more provided by EduRev. You also get your detailed analysis and report cards along with 24x7 doubt solving for you to excel in Class 2 exam. So join EduRev now and revolutionise the way you learn!
Sign up for Free Download App for Free
17 videos|71 docs|19 tests

Up next

17 videos|71 docs|19 tests
Download as PDF

Up next

Explore Courses for Class 2 exam
Related Searches

Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2

,

Summary

,

Viva Questions

,

Important questions

,

Semester Notes

,

shortcuts and tricks

,

Previous Year Questions with Solutions

,

Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2

,

Sample Paper

,

practice quizzes

,

MCQs

,

pdf

,

ppt

,

Free

,

Extra Questions

,

video lectures

,

Exam

,

study material

,

past year papers

,

Objective type Questions

,

mock tests for examination

,

Word Problem: Multiplication | Mathematics for Class 2

;