The term "Percentage" originates from the Latin word "per centum," signifying "by the hundred." It is symbolized by %. For instance, if we express 5%, it is equivalent to 5/100, which simplifies to 0.05.
Example1: Luaa spends her monthly salary in the following manner: 20% on house rent, 20% on food, 5 % on transportation, 10% on the education, and 20% on other household expenses. She saves the remaining amount of ₨. 5000 at the end of the month. Find out her monthly salary?
(a) Rs. 35000
(b) Rs. 25000
(c) Rs. 20000
(d) Rs. 30000
Ans: (c)
Let the Monthly Salary = 100%
Monthly Expenditure = 20% + 20% + 5% + 10% + 20% = 75%
Monthly Savings = 100% – 75% = 25%
Now, 25% of salary saved = 5000
Let’s take 100% salary as x
25% of x = 5000
x = 20000
Therefore, her monthly salary = Rs. 20000
Example 2: Aman spends 60% of his income. Suppose his income is increased by 21% and his expenditure increases by 5%, then what is the increase in his savings (in percentage)?
(a) 60%
(b) 18%
(c) 40%
(d) 45%
Ans: (d)
Let Aman’s income = 100
Expenditure = 60 and
Savings = 40 (We get 40 by subtracting, 100 – 60)
New Income is increased by 21% = 100 + 21 = 121
Expenditure Increased by 5% = 5% more than 60 = 105% of 60 = 63
New Savings = 121 – 63 = 58
Therefore, increase in savings = 58 – 40 = 18
Q1: A man made a contribution of 7% of his income to a needy person and saved 25% of the balance. If he now has, Rs. 2100 left, then find his actual income?
(a) 9626.26
(b) 9727.27
(c) 3010.75
(d) 10000
Ans: (c)
Let's assume the man's actual income is "X" rupees.
Step 1: Contribution to the needy person Amount contributed = 7% of X = 0.07X
Remaining balance = X  0.07X = 0.93X
Step 2: Savings from the remaining balance Amount saved = 25% of (0.93X) = 0.25 * 0.93X = 0.2325X
Remaining balance after savings = 0.93X  0.2325X = 0.6975X
Step 3: The remaining balance is given as Rs. 2100 0.6975X = 2100
Now, solve for X: X = 2100 / 0.6975 ≈ 3010.75
So, the correct value for the man's actual income is indeed Rs. 3010.75.
Q2: In an examination, 40% are passing percentage. If a person gets 41 marks and fails by 3 marks, what are the maximum marks?
(a) 110
(b) 100
(c) 120
(d) 150
Ans: (a)
Total passing marks = 41 + 3 = 44
Let maximum marks be m
Then, 40% of m = 44
= 40m/100 = 44
40m = 4400
m = 110
Q3: Reema saves 51% of his total income of Rs. 15000 per month. Calculate his total spending.
(a) 7350
(b) 7550
(c) 6500
(d) 8560
Ans: (a)
Money spent = (100 – 51) of 15000
= 49% of 15000
= 49/100*15000 = 7350
Q4: If Jenny’s income is 30% more than that of Nikita, how much percent of Nikita’s income is less than that of Jenny?
(a) 23.08%
(b) 25.5%
(c) 27.60%
(d) 29%
Ans: (a)
Let Nikita’s income be 100
Then, Jenny’s income = 130
If Jenny’s income is 130, Nikita’s income = 100
If Jenny’s income is 100, Nikita’s income = 100/130 *100 = 76.92
Therefore, Nikita’s income is less than Jenny’s income by 100 – 76.92 = 23.08%
Q5: If the price of an article is increased by 18%, determine by how much percent must a user reduce the use, so that expenditure on it remains unchanged?
(a) 13.24%
(b) 16%
(c) 25%
(d) 15.3%
Ans: (d)
Decrease in consumption
= 15.3%
320 videos195 docs244 tests

1. What is the definition of percentages? 
2. Can you provide some examples of percentages in real life? 
3. How are percentages used in solving mathematical problems? 
4. How can percentages be converted into decimals or fractions? 
5. What are some common questions related to percentages in exams or interviews? 
320 videos195 docs244 tests


Explore Courses for SSC CGL exam
