Class 10 Exam  >  Class 10 Notes  >  Mathematics (Maths) Class 10  >  Case Based Questions: Arithmetic Progressions

Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10 PDF Download

Q1: Read the source below and answer the questions that follow:

In an examination hall, the examiner makes students sit in such a way that no students can cheat from other student and make no student sit uncomfortably. So, the teacher decides to mark the numbers on each chair from 1, 2, 3, ...... There are 25 students and each student is seated at alternate position in examination room such that the sequence formed is 1, 3, 5,...Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

i. What type of sequence is formed, to follow the seating arrangement of students in the examination room? (1 mark)
ii. Find the seat number of the last student in the examination room. (1 mark)
iii. Find the seat number of 10th vacant seat in the examination room. (1 mark)
iv. Which number of student will seat on the 27th seat number. (1 mark)

Ans:
i. Given, seating arrangement of students in the examination room is 1, 3, 5,. 
Here, a₁ = 1,a2=3,a3 = 5, ...... 
Now, a2-a₁=3-1=2 
a3-a2-5-3=2 
Here, common difference is same, so given sequence is the type of Arithmetic progression. 
ii. Given, a=1, d=3-1-2 and n= 25 
Tn = a+ (n-1)d 
There are 25 students.
.. T25=1+(25-1)2=1+24x2=49 
Hence, last student will sit on the 49th seat number.
iii. The sequence of vacant seats are as follows, 
2, 4, 6.......... 48.
Here, a 2, d=4-2-6-4-2 
The 10th vacant seat will be 
T10 = a + (10-1)d (;- Tn+ (n-1)d) 
=2+9x2=2+18=20 
Hence, the 10th vacant seat number is 20.
iv. The sequence of seating arrangement of students in the examination room is
1,3,5,7, 
Let nth number of student will seat on 27th seat number. 
Here, 
a =1, d = 3 - 1 - 2 and Tn = 27 
:- Tn = a + (n - 1)d 
:- 27 = 1 + (n - 1) (2)
⇒ n - 1 = 26 / 2
⇒ n = 13 + 1 = 14

Q2: Read the source below and answer the questions that follow:

In a pathology lab, a culture test has been conducted. In the test, the number of bacteria taken into consideration in various samples are all three‑digit numbers divisible by 7, taken in order.
Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

i. How many bacteria are considered in the seventh sample? (1 mark)
ii. How many samples should be taken into consideration? (1 mark)
iii. Find the total number of bacteria in the first 15 samples. (1 mark)
iv. Find the number of samples in which the sum of bacteria is 840. (1 mark)

Ans:

We know the smallest three-digit number divisible by 7 is 105 and the largest is 994.
So, the numbers are: 105, 112, 119, …, 994.
Here, first term a = 105, common difference d = 7, and last term aₙ = 994.

i. Seventh sample
a₇ = a + (7 − 1)d
= 105 + 6 × 7
= 105 + 42 = 147

ii. Total number of samples
aₙ = a + (n − 1)d
994 = 105 + (n − 1) × 7
n − 1 = (994 − 105) ÷ 7 = 889 ÷ 7 = 127
n = 127 + 1 = 128

iii. Total bacteria in first 15 samples
S₁₅ = (15 ÷ 2) [2a + (15 − 1)d]
= (15 ÷ 2) [210 + 14 × 7]
= (15 ÷ 2) [210 + 98]
= (15 ÷ 2) × 308
= 15 × 154 = 2310

iv. Number of samples for sum = 840
Sₙ = (n ÷ 2) [2a + (n − 1)d]
840 = (n ÷ 2) [210 + 7n − 7]
840 = (n ÷ 2) (7n + 203)
1680 = n(7n + 203)
7n² + 203n − 1680 = 0
n² + 29n − 240 = 0
Discriminant = 29² + 4 × 240 = 841 + 960 = 1801 (not a perfect square)
No positive integer solution ⇒ No exact number of samples has a total of 840 bacteria.

Q3: Read the source below and answer the questions that follow:

India is competitive manufacturing location due to the low cost of manpower and strong technical and engineering capabilities contributing to higher quality production runs. The production of TV sets in a factory increases uniformly by a fixed number every year. It produced 16000 sets in 6th year and 22600 in 9th year.Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

i. In which year, the production is Rs 29,200. (1 mark)
ii. Find the difference of the production during 7th year and 4th year. 
(1 mark)
iii. Find the production during 8th year. 
(1 mark)
iv. Find the production during first 3 years. 
(1 mark)

Ans:
Given that, the production of TV sets in a factory increases uniformly by a fixed number every year i.e., production of TV sets in every year form an AP. Let the first term and common difference of this AP be 'a' and 'd' respectively. According to the question, the factory produced 16000 sets in 6th year and 22600 in 9th year. 
i.e.. a6= =a + (6 - 1)d = 16000 
⇒ a + 5d = 16000 ...(1) 
and a= a + (9 - 1)d = 22600 
⇒ a + 8d = 22600 ...(2) 
Subtract eq (1) from eq (2), we get 
(a + 8d) - (a + 5d) = 22600 - 16000 
⇒ 3d = 6600
⇒  d = 6600 / 3 = 2200
put the value of 'd' in eq. (1), we get
⇒  a + 5 (2200) = 16000
⇒  a = 16000 - 11000
⇒  a = 5000.
i. Let nth year, the production is,
aₙ = 29,200
⇒  a + (n - 1)d = 29200
⇒  5000 + (n - 1) (2200) = 29200
⇒  (n - 1) = 24200 / 2200 = 11
∴  n = 11 + 1 = 12
Hence, in 12th year, the production is * 29,200.
ii. Now, the production during 7th year is 
a= a + (7 - 1)d 
= 5000 + 6(2200) 
= 5000 + 13200 = 18200 
and the production during 4th year is 
a= a + (4 - 1)d 
= 5000 + 3(2200) 
= 5000 + 6600 = 11600. 
.. The difference of the production during 7th year and 4th year = 18200-11600-6600. 
iii. The production during 8th year is 
a8 = a + (8 - 1)d 
= 5000 + 7 x 2200 
= 5000 + 15400 
- 5000  + 15400 
= 20400.
iv. The production during first 3 years is  
S₃ = (3 / 2) [2 × 5000 + (3 - 1)(2200)]
= 3 (5000 + 2200)
= 3 × 7200 = 21600.

Q4: Read the source below and answer the questions that follow:

Aahana being a plant lover decides to convert her balcony into beautiful garden full of plants. She bought few plants with pots for her balcony. She placed the pots in such a way that number of pots in the first row is 2, second row is 5, third row is 8 and so on.Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

i. Find the number of pots placed in the 10th row. (1 mark)
ii. Find the difference in the number of pots placed in 5th row and 2nd row. (1 mark)
iii. If Aahana wants to place 100 pots in total, then find the total number of rows formed in the arrangement. (1 mark)
iv. If Aahana has sufficient space for 12 rows, then how many total number of pots are placed by her with the same arrangement?
(1 mark)

Ans:
Given that, Aahana placed the pots in such a way that number of pots in the first row is 2 second row is 5, third row is 8 and so on. Such a pattern form a sequence: 
2,5,8,... 
Here, 5 - 2 - 8 - 5 = 3 (Constant) 
So, the above sequence form an AP. 
Let the first term and common difference of this AP. 
be 'a' and 'd' respectively. 
Here,
a = 2 and d = 3 
i. The number of pots placed in the 10th row is, 
910 = a + (10 - 1)d 
= 2 + 9(3) 
=2 + 27 = 29. 
ii. The number of pots placed in 5th row is, 
a= a + (5 - 1)d 
=2 + 4 x 3 = 2 + 12 = 14. 
and the number of pots placed in 2nd row is, 
a₂ = a + (2 - 1)d 
= a + d = 2 + 3 = 5. 
.. The difference in the number of pots placed in 5th row and 2nd row =14 - 5 = 9.
iii. Let 'n' number of rows formed in the arrangement  
Here, Sₙ = 100, a = 2 and d = 3  
∴  100 = (n / 2) {2 × 2 + (n - 1)(3)}
⇒  200 = n (4 + 3n - 3)
⇒  3n² + n - 200 = 0
⇒  3n² + 25n - 24n - 200 = 0  (By splitting the middle terms)
⇒  n(3n + 25) - 8(3n + 25) = 0
⇒  (3n + 25) (n - 8) = 0
⇒  3n + 25 = 0   or   n - 8 = 0
⇒  n = -25/3 , 8.
But n cannot be negative because n is a natural number.
∴  n = 8
So, required number of rows is 8.
iv. Given, n = 12, a = 2 and d = 3
∴  Sₙ = (n / 2) {2a + (n - 1)d}
∴  S₁₂ = (12 / 2) {2 × 2 + (12 - 1)3}= 6 (4 + 33) = 222
So, the total number of pots are 222, placed by her with the same arrangement.

The document Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10 is a part of the Class 10 Course Mathematics (Maths) Class 10.
All you need of Class 10 at this link: Class 10
127 videos|683 docs|84 tests

FAQs on Case Based Questions: Arithmetic Progressions - Mathematics (Maths) Class 10

1. What is an arithmetic progression and how is it defined?
Ans.An arithmetic progression (AP) is a sequence of numbers in which the difference between consecutive terms is constant. This difference is known as the common difference. The general form of an arithmetic progression can be expressed as a, a+d, a+2d, a+3d, ..., where 'a' is the first term and 'd' is the common difference.
2. How can I find the nth term of an arithmetic progression?
Ans.The nth term of an arithmetic progression can be calculated using the formula: Tₙ = a + (n-1)d, where Tₙ is the nth term, 'a' is the first term, 'd' is the common difference, and 'n' is the term number you wish to find.
3. What is the formula for the sum of the first n terms of an arithmetic progression?
Ans.The sum of the first n terms (Sₙ) of an arithmetic progression can be calculated using the formula: Sₙ = n/2 * (2a + (n-1)d) or alternatively Sₙ = n/2 * (a + Tₙ), where 'a' is the first term, 'd' is the common difference, and Tₙ is the nth term.
4. Can you give an example of an arithmetic progression?
Ans.An example of an arithmetic progression is the sequence 2, 5, 8, 11, 14, ..., where the first term 'a' is 2 and the common difference 'd' is 3. Each term is obtained by adding 3 to the previous term.
5. How do you determine if a sequence is an arithmetic progression?
Ans.To determine if a sequence is an arithmetic progression, check if the difference between consecutive terms is constant. For example, in the sequence 4, 7, 10, 13, the differences are 3, 3, and 3, which confirms that it is an arithmetic progression with a common difference of 3.
Related Searches

Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

,

MCQs

,

Viva Questions

,

pdf

,

Free

,

ppt

,

Objective type Questions

,

shortcuts and tricks

,

study material

,

Important questions

,

Summary

,

practice quizzes

,

Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

,

mock tests for examination

,

Previous Year Questions with Solutions

,

Extra Questions

,

Semester Notes

,

video lectures

,

past year papers

,

Sample Paper

,

Case Based Questions: Arithmetic Progressions | Mathematics (Maths) Class 10

,

Exam

;