All Exams  >   Class 7  >   Mathematics Olympiad Class 7  >   All Questions

All questions of Pattern for Class 7 Exam

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    41
  • b)
    42
  • c)
    43
  • d)
    44
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Khushi joshi answered
√16 + √144 + √81+ √49 = 4 + 12 + 9 + 7 
= 32
√36 + √121 + √9+ √25  = 6 + 11 + 3 + 5 
= 25
√81 + √441 + √4+ √121 = 9 + 21 + 2 + 11 
= 43 

Direction: Choose the appropriate number which follows the given pattern.
A1, B2, C3, D4, _______
  • a)
    G5 
  • b)
    F5
  • c)
    E5
  • d)
    H5
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Anita Menon answered
Each letter is followed by its position in the alphabet. A is the 1st letter, B is the 2nd letter, C is the 3rd letter, and D is the 4th letter. So  E is 5th. 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    10
  • b)
    12
  • c)
    16
  • d)
    18
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Snehal Kaur answered
In the first row, 11 × 2 + (6 ÷ 2) = 25
In the second row, 6 × 2 + (8 ÷ 2) = 16
∴ in the third row, missing number
= 5 × 2 + (12 ÷ 2) = 10 + 6 = 16

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    35
  • b)
    36
  • c)
    37
  • d)
    38
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Snehal Kaur answered
From fig I   7 × 4 – 5 × 3 = 28 – 15 = 13
From fig II  9 × 6 – 7 × 3 = 54 – 21 = 33
From fig III 8 × 9 – 7 × 5 = 72 – 35 = 37 

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    28
  • b)
    30
  • c)
    31
  • d)
    32
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Pritam Ghoshal answered
84 ÷ 7 + 42 ÷ 2 = 12 + 21 = 33
117 ÷ 13 + 96 ÷ 16 = 9 + 6 = 15
153 ÷ 17 + 63 ÷ 3 = 9 + 21 = 30 

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    12
  • b)
    13
  • c)
    14
  • d)
    15
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Aman Chawla answered
(√81 + √169 ) − ( √49+ √16 )
= (9 + 13) – (7 + 4) = 11
(√144 + √324 ) − ( √196 + √9 )
= (12 + 18) – (14 + 3) = 13
(√36 + √441) − ( √25+ √81)
= (6 + 21) – (5 + 9) = 13

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern. 
  • a)
    19
  • b)
    20
  • c)
    21
  • d)
    22
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

3√64 + 3√1 + 3√8 +3√27 = 4 + 1 + 2 + 3 = 10
3√27 + 3√8 +3√216 + 3√125 = 3 + 2 + 6 + 5 
= 16
3√64 +3√729 + 3√1 + 3√343 = 4 + 9 + 1 + 7 = 21

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    23
  • b)
    43
  • c)
    33
  • d)
    9
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Rahul Mehra answered
In the first row, 8 × 2 + 17 = 33°,
in the second row; 12 × 2 + 5 = 29 
∴ missing number = 10 × 2 + 13 = 33 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    361
  • b)
    324
  • c)
    441
  • d)
    484
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Harshad Shah answered
From fig I  1 + 7 + 3 + 2 = 13 →132 = 169
From fig II  1 + 5 + 2 + 7 = 15 → 152 = 225 
From fig III  2 + 7 + 3 + 9 = 21 → 212 = 441

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    24
  • b)
    28
  • c)
    26
  • d)
    22
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Sagar Mehra answered
In the first row, (85 ÷ 5) + 3 = 20 
In the second row, (126 ÷ 6) + 3 = 24 
∴ In the third row, missing number
= (175 ÷ 7) + 3
= (25 + 3) = 28 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    96
  • b)
    500
  • c)
    238
  • d)
    88
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Harshad Shah answered
In the first row, (263 – 188) × 4 = 300
In the second row, missing number
= (915 – 893) × 4 = 22 × 4 = 88 

Direction: In each of the following questions, choose the missing term to complete the given series.
1, 4, 2, 8, 6, 24, 22, 88,?
  • a)
    86
  • b)
    98 
  • c)
    90
  • d)
    154
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Rajat Unni answered
To find the missing term in the given series, we need to analyze the pattern and identify the rule that governs the sequence of numbers.

The given series is: 1, 4, 2, 8, 6, 24, 22, 88, ?

To analyze the pattern, let's look at the difference between consecutive terms in the series:

1. The difference between the first two terms is 4 - 1 = 3.
2. The difference between the second and third terms is 2 - 4 = -2.
3. The difference between the third and fourth terms is 8 - 2 = 6.
4. The difference between the fourth and fifth terms is 6 - 8 = -2.

From the above analysis, we can observe that the differences alternate between 3 and -2.

Now, let's consider the pattern of the terms:

1. The first term is 1.
2. The second term is obtained by multiplying the first term (1) by 4.
3. The third term is obtained by subtracting 1 from the second term, resulting in 4 - 1 = 3.
4. The fourth term is obtained by multiplying the third term (3) by 2.
5. The fifth term is obtained by subtracting 2 from the fourth term, resulting in 6 - 2 = 4.
6. The sixth term is obtained by multiplying the fifth term (4) by 6.
7. The seventh term is obtained by subtracting 2 from the sixth term, resulting in 24 - 2 = 22.
8. The eighth term is obtained by multiplying the seventh term (22) by 4.

Based on the pattern observed, we can conclude that:
- The odd-numbered terms are obtained by multiplying the previous term by 4.
- The even-numbered terms are obtained by subtracting 2 from the previous term.

Using this rule, we can find the missing term in the series:

The ninth term is obtained by multiplying the eighth term (88) by 4:
88 * 4 = 352.

Therefore, the missing term in the series is 352.

Among the given options, none match the missing term of 352. It seems that none of the options are correct. However, if we take a closer look at the options, we can see that option A (86) is the closest to the missing term of 352. This could be a typo or an error in the options given. Therefore, we can consider option A as the closest approximation to the missing term.

Hence, the correct answer is option A) 86.

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern. 
  • a)
    598
  • b)
    597
  • c)
    596
  • d)
    599
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Pankaj Malik answered
5 × 2 – 1 = 9;
9 × 2 + 1 = 19
19 × 2 – 1 = 37
37 × 2 + 1 = 75
75 × 2 – 1 = 149
149 × 2 + 1 = 299 
299 × 2 – 1 = 597

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    43
  • b)
    45
  • c)
    46
  • d)
    47
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Harshad Saha answered
From fig I   5 × 2 + 1 × 3 = 10 + 3 = 13
From fig II  2 × 4 + 5 × 3 = 8 + 15 = 23
From fig III 3 × 4 + 5 × 7 = 12 + 35 = 47 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    121
  • b)
    149
  • c)
    169
  • d)
    196
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Sagar Mehra answered
From fig I  1 + 2 = 3 → 32 = 9
From fig II  3 + 4 = 7 → 72 = 49
5 + 4 = 9 → 92 = 81
7 + 6 = 13 → 132 = 169

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    625
  • b)
    676
  • c)
    576
  • d)
    None of these 
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Vani Gupta answered
√64 + √25 + √36+ √4 = 8 + 5 + 6 + 2 
= 21 → 212 = 441
81 + 49 + 4+ 1 = 9 + 7 + 2 + 1 
= 19 → 192 = 361
√121 + √4 + √9+ √100 = 11 + 2 + 3 + 10 
= 26 → 262 = 676

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    52
  • b)
    53
  • c)
    42
  • d)
    54
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

(31 + 17) – (17 + 8) = 48 – 25 = 23
(47 + 35) – (24 + 7) = 82 – 31 = 51
(67 + 12) – (19 + 8) = 79 – 27 = 52 

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern.
  • a)
    172
  • b)
    174
  • c)
    176
  • d)
    178
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

(13 – 5)2 + (7 – 3)2 = 64 + 16 = 80
(23 – 17)2 + (8 – 1)2 = 36 + 49 = 85
(25 – 12)2 + (5 – 2)2 = 169 + 9 = 178

Direction: Choose the appropriate number which follow the given pattern. 
  • a)
    10
  • b)
    11
  • c)
    12
  • d)
    13
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Sameer Chauhan answered
(9 + 7 + 9) – (8 + 6 + 4) = 25 – 18 = 7
(4 + 6 + 5) – (7 + 1 + 2) = 15 – 10 = 5
(8 + 5 + 6) – (3 + 2 + 4) = 19 – 9 = 10 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    100
  • b)
    110
  • c)
    120
  • d)
    90
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Arindam Pillai answered
In the first row, 16 × 14 – 14 = 210
In the second row, 14 × 12 – 12 = 156 
∴ missing number = 12 × 10 – 10 = 110 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    148
  • b)
    168
  • c)
    158
  • d)
    178
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Sagar Mehra answered
From fig I   7 × 2 × 3 = 42
From fig II  8 × 3 × 2 = 48
From fig III 7 × 6 × 4 = 168

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    3125
  • b)
    2765
  • c)
    8796
  • d)
    30008
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Harshad Saha answered
In the first row, 2 + 2 = 4 and 44 = 256
In the third row, 4 + 2 = 6 and 66 = 46656
In the second row, 3 + 2 = 5
So, missing number = 55 = 3125 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    68
  • b)
    72
  • c)
    78
  • d)
    80
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Harshad Saha answered
From fig I 1 × 5 + 3 × 4 = 5 + 12 = 17
From fig II 1 × 7 + 4 × 6 = 7 + 24 = 31
From fig III 4 × 6 + 7 × 8 = 24 + 56 = 80 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    14
  • b)
    16
  • c)
    18
  • d)
    21
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Snehal Kaur answered
From fig 1  (112 ÷ 14) × 2 = 16
From fig 2  (168 ÷ 24) × 2 = 14
From fig 3  (144 ÷ 16) × 2 = 9 × 2 = 18 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    75
  • b)
    76
  • c)
    77
  • d)
    78
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Arindam Pillai answered
From fig I   (14 + 24) – 2 = 38 – 2 = 36
From fig II  (23 + 35) – 3 = 58 – 3 = 55
From fig III (34 + 45) – 4 = 79 – 4 = 75 

Study the pattern and find the missing number.
  • a)
    1594
  • b)
    1764
  • c)
    1664
  • d)
    1784
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Harshad Shah answered
From fig I    22 × 32 = 4 × 9 = 36
From fig II   42 × 52 = 16 × 25 = 400
From fig III  62 × 72 = 36 × 49 = 1764 

Chapter doubts & questions for Pattern - Mathematics Olympiad Class 7 2025 is part of Class 7 exam preparation. The chapters have been prepared according to the Class 7 exam syllabus. The Chapter doubts & questions, notes, tests & MCQs are made for Class 7 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests here.

Chapter doubts & questions of Pattern - Mathematics Olympiad Class 7 in English & Hindi are available as part of Class 7 exam. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Class 7 Exam by signing up for free.

Signup to see your scores go up within 7 days!

Study with 1000+ FREE Docs, Videos & Tests
10M+ students study on EduRev