UPSC Exam  >  UPSC Tests  >  CSAT Preparation  >  Practice Test: Percentages - 1 - UPSC MCQ

Practice Test: Percentages - 1 - UPSC MCQ


Test Description

10 Questions MCQ Test CSAT Preparation - Practice Test: Percentages - 1

Practice Test: Percentages - 1 for UPSC 2025 is part of CSAT Preparation preparation. The Practice Test: Percentages - 1 questions and answers have been prepared according to the UPSC exam syllabus.The Practice Test: Percentages - 1 MCQs are made for UPSC 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Practice Test: Percentages - 1 below.
Solutions of Practice Test: Percentages - 1 questions in English are available as part of our CSAT Preparation for UPSC & Practice Test: Percentages - 1 solutions in Hindi for CSAT Preparation course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for UPSC Exam by signing up for free. Attempt Practice Test: Percentages - 1 | 10 questions in 20 minutes | Mock test for UPSC preparation | Free important questions MCQ to study CSAT Preparation for UPSC Exam | Download free PDF with solutions
Practice Test: Percentages - 1 - Question 1

Sailesh is working as a sales executive with a reputed FMCG Company in Hyderabad. As per the Company’s policy, Sailesh gets a commission of 6% on all sales upto Rs. 1,00,000 and 5% on all sales in excess of this amount. If Sailesh remits Rs. 2,65,000 to the FMCG company after deducting his commission, his total sales were worth:

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 1

Step 1: Express Commission

On first ₹1,00,000 → Commission = ₹6,000
On balance (S – 1,00,000) → Commission = 0.05 × (S – 1,00,000)

So,
Total Commission = 6,000 + 0.05(S – 1,00,000)

Step 2: Net Remittance Relation

Remittance = Sales – Commission

265000 = S – [6000 + 0.05(S – 1,00,000)]

Step 3: Simplify

265000 = S – 6000 – 0.05S + 5000
265000 = 0.95S – 1000
0.95S = 266000
S = 266000 ÷ 0.95 = ₹2,80,000


Quick Verification

If sales = ₹2,80,000:

  • Commission = 6000 + 5% of 1,80,000 = 6000 + 9000 = 15,000

  • Net remittance = 2,80,000 – 15,000 = 2,65,000 which is same as given in the question.

Practice Test: Percentages - 1 - Question 2

The number of girls appearing for an admission test is twice the number of boys. If 30% of the girls and 45% of the boys get admission, the percentage of candidates who do not get admission is

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 2

Step 1: Supposition

Then girls = 2x
Total candidates = 3x

Step 2: Admissions

  • Girls admitted = 30% of 2x = 0.6x

  • Boys admitted = 45% of x = 0.45x

  • Total admitted = 0.6x + 0.45x = 1.05x

Step 3: Not admitted

= Total – Admitted
= 3x – 1.05x = 1.95x

Step 4: Percentage not admitted

(1.95x ÷ 3x) × 100 = 65%


Quick Verification 

Take a small group of 3 students (2 girls + 1 boy).

  • Admitted = 0.6 + 0.45 = 1.05

  • Not admitted = 3 – 1.05 = 1.95

  • Percentage = 1.95 ÷ 3 = 65%

Practice Test: Percentages - 1 - Question 3

The ratio of number of male and female journalists in a newspaper office is 5:4. The newspaper has two sections, political and sports. If 30 percent of the male journalists and 40 percent of the female journalists are covering political news, what percentage of the journalists (approx.) in the newspaper is currently involved in sports reporting?

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 3


Which is approximately equal to 65%

Practice Test: Percentages - 1 - Question 4

In a group of people, 28% of the members are young while the rest are old. If 65% of the members are literates, and 25% of the literates are young, then the percentage of old people among the illiterates is nearest to

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 4

Practice Test: Percentages - 1 - Question 5

Anil buys 12 toys and labels each with the same selling price. He sells 8 toys initially at 20% discount on the labeled price. Then he sells the remaining 4 toys at an additional 25% discount on the discounted price. Thus, he gets a total of Rs 2112, and makes a 10% profit. With no discounts, his percentage of profit would have been

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 5

Step 1: Calculate selling prices per toy

  • Selling price for 8 toys after 20% discount = 80% of P = 0.80 × P

  • For remaining 4 toys, after 20% discount, price = 0.80 × P

  • Then additional 25% discount on this price means price = 75% of 0.80 × P = 0.75 × 0.80 × P = 0.60 × P

Step 2: Calculate total revenue from selling all 12 toys

  • Revenue from first 8 toys = 8 × 0.80 × P = 6.4 × P

  • Revenue from last 4 toys = 4 × 0.60 × P = 2.4 × P

  • Total revenue = 6.4 × P + 2.4 × P = 8.8 × P

Given total revenue = Rs 2112, so:

8.8 × P = 2112
P = 2112 ÷ 8.8 = 240

So, labeled price per toy = Rs 240

Step 3: Calculate cost price

  • Since he makes 10% profit after discounts, selling price = 110% of cost price

  • Total selling price = Rs 2112

  • So, 2112 = 1.10 × cost price

  • Cost price = 2112 ÷ 1.10 = Rs 1920

Step 4: Calculate profit percentage if sold with no discount

  • Total revenue without discount = 12 × 240 = Rs 2880

  • Profit = Revenue - Cost price = 2880 - 1920 = Rs 960

  • Profit percentage = (960 ÷ 1920) × 100 = 50%

Practice Test: Percentages - 1 - Question 6

A person who has a certain amount with him goes to market. He can buy 50 oranges or 40 mangoes. He retains 10% of the amount for taxi fares and buys 20 mangoes and of the balance, he purchases oranges. Number of oranges he can purchase is:

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 6

Step 1: Find the price of each fruit in terms of the total amount

Let the total amount be M.

  • Price per orange = M / 50

  • Price per mango = M / 40

Step 2: Amount left for buying fruits after keeping 10% for taxi

Money available for fruits = 90% of M = 0.9 × M

Step 3: Calculate amount spent on 20 mangoes

Cost of 20 mangoes = 20 × (M / 40) = (20/40) × M = 0.5 × M

Step 4: Calculate remaining money after buying 20 mangoes

Remaining money = Total money for fruits - money spent on mangoes
= 0.9 × M - 0.5 × M = 0.4 × M

Step 5: Calculate number of oranges bought with remaining money

Price per orange = M / 50

Number of oranges = Remaining money ÷ price per orange
= (0.4 × M) ÷ (M / 50)
= 0.4 × M × (50 / M) = 0.4 × 50 = 20

Practice Test: Percentages - 1 - Question 7

A report consists of 20 sheets each of 55 lines and each such line consists of 65 characters. This report is reduced onto sheets each of 65 lines such that each line consists of 70 characters. The percentage reduction in number of sheets is closest to:

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 7

No. of Characters in one line = 65

No. of characters in one sheet = No. of lines × No. of characters per line = 55 × 65

Total number of characters = No. of sheets × No. of characters in one sheet = 20 × 55 × 65 = 71500

If the report is retyped –

New sheets have 65 lines, with 70 characters per line

No. of characters in one sheet = 65 × 70

Number of pages required,

Hence, 16 pages will be required if report is retyped.

Hence, reduction of (20 – 16) = 4 pages

% reduction is = (4/20) x 100 = 20%

Practice Test: Percentages - 1 - Question 8

Seema has joined a new Company after the completion of her B.Tech from a reputed engineering college in Chennai. She saves 10% of her income in each of the first three months of her service and for every subsequent month, her savings are Rs. 50 more than the savings of the immediate previous month. If her joining income was Rs. 3000, her total savings from the start of the service will be Rs. 11400 in:

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 8

Seema saved Rs. 900 in the first 3 months. She must saved Rs. (11400 – 900) = Rs. 10500 in the subsequent months.
The sequence will be of the form: 350 + 400 +……….. n terms = 10500

Solving, we get n = 15
The savings of Rs. 10500 is done in 15 months. Seema saved Rs. 11400 in 15+3 = 18 months.
Hence, option A is the correct answer.

Practice Test: Percentages - 1 - Question 9

 

If 75% of a number is added to 375, then the result is the number itself. Find the number.

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 9

75% of a number is added to 375, then the result is the number itself.

Formula Used:

Let the number be x.

According to the question:
0.75x + 375 = x

Calculations:

0.75x + 375 = x
x - 0.75x = 375
0.25x = 375
x = 375 / 0.25
x = 1500

The number is 1500.

Practice Test: Percentages - 1 - Question 10

Traders A and B buy two goods for Rs. 1000 and Rs. 2000 respectively. Trader A marks his goods up by x%, while trader B marks his goods up by 2x% and offers a discount of x%. If both make the same non-zero profit, find x.

Detailed Solution for Practice Test: Percentages - 1 - Question 10

Trader A

  • CP = 1000

  • Markup = x% → SP = 1000(1 + x/100)

  • Profit = 1000(x/100) = 10x

Trader B

  • CP = 2000

  • Markup = 2x% → MP = 2000(1 + 2x/100)

  • Discount = x% → SP = MP(1 – x/100)

  • Profit = 2000[(1 + 2x/100)(1 – x/100) – 1]
    = 20x – 0.4x²

Equating profits

10x = 20x – 0.4x²
0.4x² – 10x = 0
x(0.4x – 10) = 0 → x = 25 (non-zero)


 Quick verification:

  • A: Profit = 1000 × 25% = 250

  • B: MP = 2000 × 1.50 = 3000 → Discount 25% → SP = 2250 → Profit = 250

Hence, the answer is 25%.

207 videos|176 docs|138 tests
Information about Practice Test: Percentages - 1 Page
In this test you can find the Exam questions for Practice Test: Percentages - 1 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Practice Test: Percentages - 1, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
207 videos|176 docs|138 tests
Download as PDF