UPSC  >  CSAT Preparation  >  Test: Alligation & Mixture- 1 Download as PDF

Test: Alligation & Mixture- 1 - UPSC


Test Description

10 Questions MCQ Test CSAT Preparation - Test: Alligation & Mixture- 1

Test: Alligation & Mixture- 1 for UPSC 2023 is part of CSAT Preparation preparation. The Test: Alligation & Mixture- 1 questions and answers have been prepared according to the UPSC exam syllabus.The Test: Alligation & Mixture- 1 MCQs are made for UPSC 2023 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests for Test: Alligation & Mixture- 1 below.
Solutions of Test: Alligation & Mixture- 1 questions in English are available as part of our CSAT Preparation for UPSC & Test: Alligation & Mixture- 1 solutions in Hindi for CSAT Preparation course. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for UPSC Exam by signing up for free. Attempt Test: Alligation & Mixture- 1 | 10 questions in 20 minutes | Mock test for UPSC preparation | Free important questions MCQ to study CSAT Preparation for UPSC Exam | Download free PDF with solutions
1 Crore+ students have signed up on EduRev. Have you? Download the App
Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 1

A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 1

Assume that a container contains x of liquid from which y units are taken out and replaced by water. After n operations, the quantity of pure liquid


Hence milk now contained by the container = 40

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 2

8 litres are drawn from a cask full of wine and is then filled with water. This operation is performed three more times. The ratio of the quantity of wine now left in cask to that of the water is 16:65. How much wine did the cask originally hold?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 2

8 litres are drawn from a cask full of wine and is then filled with water.

This operation is performed three more times.

The ratio of the quantity of wine now left in cask to that of the water is 16 ∶ 65
Calculations:

Let the quantity of the wine in the cask originally be x litres.

After first operation, wine left in the cask = (x - 8) litres So, the ratio of the quantity of wine now left in cask to that of filled cask = 

This operation is performed three more times. Then, Wine : Water = 16 : 65 or wine : water = 16 : (16 + 65) = 81

Correct answer is 24.

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 3

How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per Kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per Kg ?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 3

► S.P. of 1 kg of mixture = Rs. 9.24, Gain 10%.

By the rule of allilation, we have:

 Ratio of quantities of 1st and 2nd kind = 14 : 6 = 7 : 3.

► Let x kg of sugar of 1st be mixed with 27 kg of 2nd kind.

Then, 7 : 3 = x : 27

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 4

A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so as to get 12 litres of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 4

► Let x and (12-x) litres of milk be mixed from the first and second container respectively

► Amount of milk in x litres of the the first container = .75x

► Amount of water in x litres of the the first container = .25x

► Amount of milk in (12-x) litres of the the second container = .5(12-x)

► Amount of water in (12-x) litres of the the second container = .5(12-x)

► Ratio of water to milk = [.25x + .5(12-x)] : [.75x + .5(12-x)] = 3 : 5

⇒ (.25x+6-5x)/(.75x+6-.5x) =3/5

⇒(6−.25x)/(.25x+6) =3/5

⇒30−1.25x=.75x+18

⇒2x=12

⇒x=6

► Since x = 6, 12-x = 12-6 = 6

Hence 6 and 6 litres of milk should mixed from the first and second container respectively

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 5

Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 5 : 2 and 7 : 6 respectively. Find the ratio in which these mixture be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing spirit and water in the ration 8 : 5 ?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 5

► Spirit in 1 litre mix of A = 5/7 litre.
► Spirit in 1 litre mix of B = 7/13 litre.
► Spirit in 1 litre mix of C = 8/13 litre. 
By rule of alligation we have required ratio X:Y

Therefore required ratio = 1/13 : 9/91
= 7:9

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 6

Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety of tea in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, what is the price of the third variety per kg ?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 6

► Since first and second varieties are mixed in equal proportions.So, their average price = Rs.
= Rs. 130.50

► So, the mixture is formed by mixing two varieties, one at Rs. 130.50 per kg and the other at say, Rs. x per kg in the ratio 2 : 2, i.e., 1 : 1. We have to find x.

By the rule of alligation, we have:

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 7

A jar is full of whiskey contains 40% alcohol. A part of this whiskey is replaced by another containing 19% alcohols and now the percentage of alcohol was found to be 26%. The quantity of whiskey replaced is:

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 7

By the rule of alligation we have 
► So ratio of 1st and 2nd quantities = 7:14
= 1:2
∴ Required quantity replaced = 2/3

solution

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 8

The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 8

► Cost Price(CP) of Type 1 material is Rs. 15 per kg
► Cost Price(CP) of Type 2 material is Rs. 20 per kg
Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3

Therefore, rice per kg of the mixed variety of material = Rs.18

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 9

Find the ratio in which rice at Rs. 7.20 a kg be mixed with rice at Rs. 5.70 a kg to produce a mixture worth Rs. 6.30 a kg.

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 9

Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 10

In what ratio should rice at Rs.9.30 per Kg be mixed with rice at Rs. 10.80 per Kg so that the mixture be worth Rs.10 per Kg?

Detailed Solution for Test: Alligation & Mixture- 1 - Question 10

Thus, required ratio = 80 : 70 = 8 : 7

197 videos|151 docs|200 tests
Information about Test: Alligation & Mixture- 1 Page
In this test you can find the Exam questions for Test: Alligation & Mixture- 1 solved & explained in the simplest way possible. Besides giving Questions and answers for Test: Alligation & Mixture- 1, EduRev gives you an ample number of Online tests for practice
197 videos|151 docs|200 tests
Download as PDF

How to Prepare for UPSC

Read our guide to prepare for UPSC which is created by Toppers & the best Teachers
Download free EduRev App
Track your progress, build streaks, highlight & save important lessons and more!