Electronics and Communication Engineering (ECE) Exam  >  Electronics and Communication Engineering (ECE) Questions  >  For the diode circuit shown below, If Vs = 24... Start Learning for Free
For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees. 
    Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer?
    Verified Answer
    For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the di...
    For practical diode
    When
    Vi > 12 + 0.7 = 12.7 diode conducts
    i.e
    24 sin θ >12.7
    θ > 31.93
    Conduction angle = 180 – 2 (31.93)
    = 116.12°
    This question is part of UPSC exam. View all Electronics and Communication Engineering (ECE) courses
    Most Upvoted Answer
    For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the di...
    In order to fully answer your question, I would need additional information about the diode circuit you mentioned, such as the components present and their values. Please provide more details so that I can assist you further.
    Explore Courses for Electronics and Communication Engineering (ECE) exam

    Similar Electronics and Communication Engineering (ECE) Doubts

    Question Description
    For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? for Electronics and Communication Engineering (ECE) 2025 is part of Electronics and Communication Engineering (ECE) preparation. The Question and answers have been prepared according to the Electronics and Communication Engineering (ECE) exam syllabus. Information about For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? covers all topics & solutions for Electronics and Communication Engineering (ECE) 2025 Exam. Find important definitions, questions, meanings, examples, exercises and tests below for For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer?.
    Solutions for For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? in English & in Hindi are available as part of our courses for Electronics and Communication Engineering (ECE). Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Electronics and Communication Engineering (ECE) Exam by signing up for free.
    Here you can find the meaning of For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? defined & explained in the simplest way possible. Besides giving the explanation of For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer?, a detailed solution for For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? has been provided alongside types of For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? theory, EduRev gives you an ample number of questions to practice For the diode circuit shown below, If Vs = 24 sin 100πt, and the diode is practical with a cut in voltage of 0.7 V. The conduction angle of the circuit is _______ Degrees.Correct answer is between '115,117'. Can you explain this answer? tests, examples and also practice Electronics and Communication Engineering (ECE) tests.
    Explore Courses for Electronics and Communication Engineering (ECE) exam
    Signup to solve all Doubts
    Signup to see your scores go up within 7 days! Learn & Practice with 1000+ FREE Notes, Videos & Tests.
    10M+ students study on EduRev