Find the average speed of a bicycle if it completes two round of a cir...
Radius of truck = r = 140m
circumfarance

Time taken to cover the distance = t = 5 min 52 sec = 352 sec
Since it complete 2 rounds, therefor distance it travels is 2 times of circumference.
Find the average speed of a bicycle if it completes two round of a cir...
Finding the Average Speed of a Bicycle
Given data:
Radius of the circular track = 140m
Number of rounds completed by a bicycle = 2
Time taken to complete 2 rounds = 5 minutes 52 seconds
Converting time to seconds:
5 minutes = 300 seconds
52 seconds = 52 seconds
Total time taken in seconds = 300 + 52 = 352 seconds
Calculating the total distance covered:
Distance covered in one round = circumference of the circle = 2πr = 2 × 22/7 × 140 = 880m
Distance covered in two rounds = 2 × 880 = 1760m
Calculating the average speed of the bicycle:
Average speed = Total distance covered / Total time taken
Average speed = 1760 / 352 = 5m/s
Therefore, the correct option is (b) 5m/s.
Explanation:
The average speed is the total distance covered by the bicycle divided by the total time taken. Here, we first calculated the distance covered by the bicycle in two rounds of the circular track. Then, we converted the given time in minutes and seconds to seconds and calculated the total time taken. Finally, we divided the total distance covered by the total time taken to find the average speed of the bicycle. The correct option is (b) 5m/s.