1 km/ h = ________ m/sa)3/50b)18/5c)50/3d)5/18Correct answer is option...
Conversion of km/h to m/s
To convert km/h to m/s, we need to use the following conversion factor:
1 km/h = 1000 m/3600 s = 5/18 m/s
So, to convert 1 km/h to m/s, we simply multiply it by 5/18.
Solution
Given, 1 km/h = ?
We need to convert it to m/s.
1 km/h × 5/18 = 5/18 m/s
Therefore, the correct option is (d) 5/18.
1 km/ h = ________ m/sa)3/50b)18/5c)50/3d)5/18Correct answer is option...
D. 5/18 because 1km=1000m and 1 hour=60×60=3600 seconds therefore....1km/h=1000/3600=5/18