How long would it take to travel 50 km traveling at a speed of 10 km/h...
Given data:
Distance = 50 km
Speed = 10 km/hr
To find: Time taken to travel 50 km
Calculation:
We know that,
Speed = Distance/Time
⇒ Time = Distance/Speed
Substituting the given values, we get
Time = 50/10
Time = 5 hours
Therefore, the time taken to travel 50 km at a speed of 10 km/hr is 5 hours.
Answer: (a) 5 hours
How long would it take to travel 50 km traveling at a speed of 10 km/h...
We know that distance = speed * time therefore 1/time = speed / distance time = distance / speed =50 / 10 = 5 hours (Ans)