Class 7 Exam  >  Class 7 Notes  >  Mathematics (Maths) Class 7  >  Short Question Answer: Perimeter and Area

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Q1. Find the area of a square park whose perimeter is 480m.
Ans:
  Given, Perimeter(P)= 480m
s = Side of square
P = 4×s
480= 4×s
s = 480/4
s = 120m
Area of Square=s2
= (120)2
= 14,400sq.m

Q2. If the perimeter of a rectangle is 390cm and the length is 30cm. Find its breadth in the area.
Ans:  
Given, Perimeter = 390cm , length = 30cm
B = Breadth
A = Area
P = 2(l + b)
390 = 2(30 + b)
390 / 2 = (30 + b)
195=(30 + b)
b = 195 − 30
b = 165cm
A = l × b
A = 30 × 165
A = 4,950 sq.cm


Q3. A wire bent in the shape of a rectangle. Its length is 30cm and breadth is 15cm and if the same wire is rebent in the shape of a square. What will be the measure of slides and which encloses more area.
Ans: 
We know, perimeter of rectangle
P = 2(l + b)
Where, l=length and b = breadth
= 2(30 + 15)
= 2(45)
= 90cm
Perimeter of Square= Perimeter of rectangle
90 = 4s s = side
s = 904
s = 22.5 cm
Area of rectangle = l × b
= 30 × 15
= 450 sq. cm
Area of Square = s2 = (22.5)2
= 506.25 sq.cm
Hence, Square  encloses a large area.

Q4. Find the area of    

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Ans: Given
height = 3 cm  
breadth = 6 cm
Area of parallelogram = b × h
= 6 × 3
= 18cm2

Q5. Find the area of

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Ans: Given base = 5.5cm , height = 2.2cm
Area of triangle = 12×b×h
= 1 / 2 × 5.5 × 2.2
= 6.05sq. cm

Q6. ΔABC  is isosceles with AB = AC = 5.5cm and BC = 8cm. What will be the height from C to AB i.e., CE? If the height AD from A to BC is 4.5cm. Find the area of ΔABC?


Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Ans: Given BC = base = 8 cm , AD=heigth=4.5cm
Area of ΔABC
= 1/2 × b × h
= 1/2 × 8 × 4.5
= 18sq.cm    
Area of ΔABC
= 12 ×  b × h
= 12 × AB×CE
18  = 1/2 × 5.5 × CE
CE = 36 / 5.5
CE = 6.55cm

Q7. If the circumference of a circular sheet is 132cm. Find its radius and area.
Ans:
  Given, Circumference = 132cm
C = 2πr
r = radius
132 = 2 × 22 / 7×r
r = 132 × 7 / 2 × 22
r = 21cm
Area = πr2
Area = 22 / 7 × (21)2
Area = 66×21
Area = 1386sq. cm

Q8. Find the circumference and area of the circle if radius is 7cm.
Ans:
Given, radius = 7cm
C = 2πr
C = Circumference
C = 2 × 22  / 7 × 7
C = 44cm
Area = πr2
Area = 22/7 × (7)2
Area = 22 × 7
Area = 154sq. cm

Q9. A garden is 50m long and 42m broad. A path of 2m wide is built outside and around it. Find the area of the path in hectares?
Ans:
Given,
Length of garden = 50m
Breadth of garden = 42m
Area of garden = l × b
= 50 × 42
= 2100sq. m
Area of garden where path is included
Area of garden = l × b
= 54 × 46
= 2484sq. m
Area of path = Area of garden including path – Area of garden
= 2484 − 2100
= 384sq.m
1 hectare = 10000m2
Area of garden= 384 / 10000
= 0.0384hectare

Q10. Find the area and perimeter of the square whose side is 4cm.
Ans: We know,
Area of square = s2
s = side
= 42
= 16sq. cm
Perimeter = 4s
= 4 × 4
= 16cm

Q11. The length and breadth of a rectangular piece of land are 350m and 150m respectively.
Find
(a) The area

Ans: We know,
Area of garden = l × b
l = length
b =  Breadth
= 350×150
=52,500sq. m

(b) The cost of the land, if 1m of the land costs Rs. 10,000
Ans: Given, Cost of 1mof  land = Rs. 10,000
Cost of 52,500m2 of land = Rs. 52,500×10,000
= Rs. 52,50,00,000

Q12. A rectangular field of length 50m and breadth 45m need to be fenced. Find the cost of fencing if the changes are Rs. 4 per meter.
Ans:
We know, perimeter of rectangle
P=2(l + b)
l = length
b = Breadth
= 2(50 + 45)
= 2(95)
= 190m
Cost of fencing= 190 × 4
= Rs. 760

Q13. ΔABC is right angles at A, AD BC ⊥ .If AB = 8cm, BC = 17cm and AC = 15cm. Find the area of ABC and also length of AD.

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Ans: Here,
Area of ΔABC = 1/2 × b × h
b= base
h=height

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

=1/2 × AC × AB
= 1/2 × 8 × 15
= 60sq.cm    
Area of ΔABC = 1/2 × b × h
= 1/2 × BC × AD
60 = 1/2 × 17 × AD
AD = 7.03cm

Q14. Find the area and circumference of the circle whose radius is
(a) 2cm
Ans: Given, radius = 2cm
C = 2πr
C = Circumference
C = 2 × 22/7 × 2
C = 88/7cm
Area = πr2
Area = 22/7×(2)2
Area = 12 x 4 / 7sq.cm

(b) 21cm
Ans: Given, radius = 21cm
C = 2πr
C = 2 × 22 /7 × 21
C = 132cm
Area = πr2
Area = 22 / 7×(21)2
Area = 66×21
Area = 1386sq. cm

Q15. Find the area of quadrilateral ABCD here AC = 20cm, BM = 4cm, DN = 4cm and BM ⊥AC and DN ⊥ AC .

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

Ans: Using formula
Area of ΔABC
= 12 × b × h
B = Base
H = Height
= 12 × 4 × 20
= 40sq.cm    
Area of ΔADC
= 12 × b × h
=12 × 20 × 4
= 40 sq.cm
Area of quadrilateral ABCD = Area of ΔABC + Area of ΔADC
= 40 + 40
= 80sq. cm

The document Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area is a part of the Class 7 Course Mathematics (Maths) Class 7.
All you need of Class 7 at this link: Class 7
Are you preparing for Class 7 Exam? Then you should check out the best video lectures, notes, free mock test series, crash course and much more provided by EduRev. You also get your detailed analysis and report cards along with 24x7 doubt solving for you to excel in Class 7 exam. So join EduRev now and revolutionise the way you learn!
Sign up for Free Download App for Free
77 videos|382 docs|39 tests

Up next

77 videos|382 docs|39 tests
Download as PDF

Up next

Explore Courses for Class 7 exam
Related Searches

MCQs

,

Semester Notes

,

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

,

shortcuts and tricks

,

Free

,

Important questions

,

Previous Year Questions with Solutions

,

Sample Paper

,

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

,

video lectures

,

Extra Questions

,

practice quizzes

,

Class 7 Maths Chapter 9 Question Answers - Perimeter and Area

,

pdf

,

Viva Questions

,

ppt

,

Exam

,

Summary

,

Objective type Questions

,

past year papers

,

mock tests for examination

,

study material

;