Table of contents |
|
Simplification |
|
Tips and tricks to solve simplification and approximation questions |
|
Important formulas for solving Problems In Arithmetic |
|
Edurev Tip |
|
The BODMAS rule is a guideline used to solve mathematical expressions in the correct order. According to this rule, operations within brackets are performed first, followed by exponents, division and multiplication (from left to right), and lastly, addition and subtraction (from left to right). This ensures that mathematical expressions are solved in the correct sequence.
For instance, 20 – 15 + 2 – 4 means that 15 is to be subtracted from 20 then 2 is to be added to the result and then 4 is to be subtracted from the result.
The expressions within brackets are to be treated as a single identity thus 6 x (3 – 2) means that 6 is to be multiplied by the difference of 3 and 2. So 6 x (3 – 2) = 6 x 1 = 6
Note: Operations within the bracket are to be carried first.
Brackets are of 4 types.
5 + (9 + 2) is equal to 5 + 11 = 16
5 + (9 – 2) is equal to 5 + 7 = 12
The rule is that when a bracket is preceded by a + sign, the bracket may be removed without making any change in the expression.
Now consider the expressions when the bracket is preceded by a ‘–’ sign
20 – (8 + 3) = 20 – 11 = 9 also 20 – (8 + 3) = 20 – 8 – 3 = 9
20 – (8 – 3) = 20 – 5 = 15 also 20 – (8 – 3) = 20 – 8 + 3 = 12 + 3 = 15
The rule is that if a bracket is preceded by a negative (–) sign, the bracket can be removed by changing the sign of every term within the bracket.
![]() |
Test: Simplification- 3
|
Start Test |
Let us take an example. Supposing we want to simplify
We will first remove the bar bracket then circular bracket, then curly bracket and at the last stage, we remove the square bracket.
So the expression given above is
= 24 – [12 – {8 – (9 – 2 – 3)}]
= 24 – [12 – {8 – 4}]
= 24 – [12 – 4]
= 24 – 8
= 16
The rule of VBODMAS gives us the arrangement according to which an expression is to be simplified. VBODMAS stands for vinculum, brackets, of, division, multiplication, addition and subtraction respectively.
Problem 1:
Simplify: 563.5 + 128.7 - 300.2
Solution:
First, add 563.5 and 128.7:
563.5 + 128.7 = 692.2Now, subtract 300.2 from 692.2:
692.2 - 300.2 = 392Answer: 392
Problem 2:
Simplify: 3 1/2 + 2 3/4 - 1 2/3
Solution:
First, convert the mixed fractions into improper fractions:
3 1/2 = 7/2
2 3/4 = 11/4
1 2/3 = 5/3Now, find the LCM of 2, 4, and 3 (LCM = 12) and convert all fractions:
7/2 = 42/12
11/4 = 33/12
5/3 = 20/12Now, simplify:
42/12 + 33/12 - 20/12 = (42 + 33 - 20)/12 = 55/12Convert back to a mixed fraction:
55/12 = 4 7/12Answer: 4 7/12
Problem 3:
Simplify: 1.6 x 20 x 12 + 30 x 2
Solution:
First, solve the multiplication part:
1.6 x 20 = 32
32 x 12 = 384
30 x 2 = 60Now, add them together:
384 + 60 = 444Answer: 444
Problem 4:
Simplify: 2.21 ÷ 0.7 = ? + 5.5
Solution:
First, solve the division:
2.21 ÷ 0.7 = 3.157Now, solve for the unknown:
3.157 = ? + 5.5
? = 3.157 - 5.5 = -2.343Answer: -2.343
Problem 5:
Simplify: 4545 ÷ 50 ÷ 5
Solution:
First, divide 4545 by 50:
4545 ÷ 50 = 90.9Now, divide 90.9 by 5:
90.9 ÷ 5 = 18.18Answer: 18.18
Problem 6:
Simplify: 35% of 495 + ? = 250
Solution:
First, calculate 35% of 495:
35% of 495 = (35/100) x 495 = 0.35 x 495 = 173.25Now, solve for the unknown:
173.25 + ? = 250
? = 250 - 173.25 = 76.75Answer: 76.75
Problem 7:
Simplify: 30% of 150 + ? of 300 = 40% of 450
Solution:
First, calculate 30% of 150 and 40% of 450:
30% of 150 = 0.30 x 150 = 45
40% of 450 = 0.40 x 450 = 180Now, substitute these values into the equation:
45 + ? of 300 = 180
? of 300 = 180 - 45 = 135
? = 135 ÷ 300 = 0.45Answer: 0.45
Problem 8:
Simplify: √25 + 3√16
Solution:
First, calculate the square roots:
√25 = 5
√16 = 4, so 3√16 = 3 x 4 = 12Now, add the results:
5 + 12 = 17Answer: 17
Problem 9:
Simplify: (19.7)^5 ÷ (19.7)^4
Solution:
Using the property of exponents:
(a^m ÷ a^n) = a^(m-n)So,
(19.7)^5 ÷ (19.7)^4 = (19.7)^(5-4) = (19.7)^1 = 19.7Answer: 19.7
Problem 10:
Simplify: 2310.5 x 235.1 ÷ 231.2
Solution:
First, calculate the multiplication and division:
2310.5 x 235.1 = 543,853.55
Now, divide by 231.2:
543,853.55 ÷ 231.2 = 2,351.35Answer: 2,351.35
Problem 11:
Solve the inequality: 5x - 7 > 3x + 5
Solution:
First, move the terms involving x to one side:
5x - 3x > 5 + 7
2x > 12Now, divide by 2:
x > 6Answer: x > 6
![]() |
Download the notes
Simplification
|
Download as PDF |
163 videos|610 docs|945 tests
|
1. What are the general rules for solving problems in arithmetic simplification? | ![]() |
2. How do I simplify arithmetic expressions involving parentheses? | ![]() |
3. What is the order of operations in arithmetic simplification? | ![]() |
4. Can you provide an example of simplifying an arithmetic expression using the order of operations? | ![]() |
5. Are there any exceptions to the order of operations in arithmetic simplification? | ![]() |