All Exams  >   RRB NTPC/ASM/CA/TA  >   Mathematics for RRB NTPC / ASM  >   All Questions

All questions of Percentage for RRB NTPC/ASM/CA/TA Exam

 A vendor sells 50 percent of apples he had and throws away 20 percent of the remainder. Next day he sells 60 percent of the remainder and throws away the rest. What percent of his apples does the vendor throw?
  • a)
    20%
  • b)
    22%
  • c)
    24%
  • d)
    26%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Let the total number of apples the vendor initially had be 100 (for simplicity).
On the first day:
The vendor sells 50% of the apples:
Apples sold on day 1 = 50% of 100 = 50
The remaining apples after selling 50% are:
Remaining apples = 100 − 50 = 50
He then throws away 20% of the remaining apples:
Apples thrown away on day 1 = 20% of 50 = 10
The remaining apples after throwing away 20% are:
Remaining apples after day 1 = 50 − 10 = 40
On the second day:
The vendor sells 60% of the remaining apples:
Apples sold on day 2 = 60% of 40 = 24
The remaining apples after selling 60% are:
Remaining apples after selling on day 2 = 40 − 24 = 16
He throws away the rest, which is 16 apples.
Total apples thrown away:
Apples thrown away on day 1 = 10
Apples thrown away on day 2 = 16
Total apples thrown away = 10 + 16 = 26
Percentage of apples thrown away:

Thus, the vendor throws away 26% of his apples.

In a library, 30% of the books are in History. 50% of the remaining are in English and 40% of the remaining are in German. The remaining 4200 books are in regional languages. What is the total number of books in library?
  • a)
    10000
  • b)
    15000
  • c)
    20000
  • d)
    25000
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Let the total number of books in the library be T.
30% of the books are in History:
History books = 30% of T = 0.30 × T
The remaining books after accounting for History are:
Remaining books = T − 0.30 × T = 0.70 × T
50% of the remaining books are in English:
English books = 50% of the remaining = 0.50 × 0.70 × T = 0.35 × T
After accounting for English books, the remaining books are:
Remaining books after English = 0.70T − 0.35T = 0.35T
40% of the remaining books are in German:
German books = 40% of the remaining = 0.40 × 0.35 × T = 0.14 × T
After accounting for German books, the remaining books are:
Remaining books after German = 0.35T − 0.14T = 0.21T
The remaining 4200 books are in regional languages, so:
0.21 × T = 4200
Solving for T:
T = 4200/0.21 = 20000
Thus, the total number of books in the library is 20,000.

40% of the women are above 30 years of age and 80 percent of the women are less than or equal to 50 years of age. 20 percent of all women play basketball.If 30 percent of the women above the age of 50 plays basketball, what percent of players are less than or equal to 50 years?
  • a)
    50%
  • b)
    60%
  • c)
    70%
  • d)
    80%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Let the total number of women be 100 (for simplicity).
Women above 30 years of age:
40% of the women are above 30 years of age, which means:
Women above 30 years = 40% of 100 = 40 women
Women less than or equal to 50 years of age:
80% of the women are less than or equal to 50 years of age, which means:
Women less than or equal to 50 years = 80% of 100 = 80 women
Women above 50 years of age:
Since 80% are less than or equal to 50 years, the remaining 20% are above 50 years of age, which means:
Women above 50 years = 20% of 100 = 20 women
Women who play basketball:
20% of all women play basketball, which means:
Total basketball players = 20% of 100 = 20 women
Women above 50 years of age who play basketball:
30% of the women above 50 years play basketball, which means:
Basketball players above 50 years = 30% of 20 = 6 women
Women less than or equal to 50 years who play basketball:
The total number of basketball players is 20, and 6 of them are above 50 years of age.
Therefore, the number of players less than or equal to 50 years of age is:
Basketball players less than or equal to 50 years = 20 − 6 = 14 women
Percentage of players who are less than or equal to 50 years of age:
Percentage of players less than or equal to 50 years = 
Thus, 70% of the basketball players are less than or equal to 50 years of age.

 60 percent of the employees of a company are women and 75% of the women earn 20000 or more in a month. Total number of employees who earns more than 20000 per month in the company is 60 percent of the total employees.What fraction of men earns less than 20000 per month?
  • a)
    5/8
  • b)
    5/7
  • c)
    1/5
  • d)
    3/4
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Total employees = 100 (for simplicity).
Number of women = 60% of 100 = 60 women.
Number of men = 40% of 100 = 40 men.
75% of the women earn 20,000 or more:
Women earning 20,000 or more = 75% of 60 = 0.75 × 60 = 45 women.
Total number of employees earning more than 20,000 per month is 60% of the total employees:
Employees earning more than 20,000 = 60% of 100 = 60 employees.
Out of these 60 employees, 45 are women, so the remaining 15 must be men:
Men earning more than 20,000 = 15 men.
The total number of men is 40, and 15 men earn more than 20,000, so the number of men earning less than 20,000 is:
Men earning less than 20,000 = 40 − 15 = 25 men.
The fraction of men earning less than 20,000 is:
Fraction = 25/40 = 5 / 8
Thus, the correct answer is A: 5/8

Alisha goes to a supermarket and bought things worth rupees 60, out of which 40 paise went on sales tax. If the tax rate is 10 percent, then what was the cost of tax free items?
  • a)
    54.60
  • b)
    55.60
  • c)
    56.60
  • d)
    57.60
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Total cost of items = ₹60.
Sales tax paid = 40 paise = ₹0.40.
Tax rate = 10%. So, the tax amount is 10% of the cost of taxed items (denoted as T).
The sales tax equation is:

Solving for T:
Now, the cost of tax-free items is:
Cost of tax-free items = 60 − T − Sales tax = 60 − 4 − 0.40 = 55.60 rupees.
Thus, the cost of tax-free items is ₹55.60.

 In an election contested by two parties A and B, party A secured 25 percent of the total votes more than Party B. If party B gets 15000 votes. By how much votes does party B loses the election?
  • a)
    8000
  • b)
    10000
  • c)
    12000
  • d)
    15000
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Answer – b) 10000 Explanation : Let total votes = T and party B gets 15000 votes then party A will get T -15000 votes T – 15000 – 15000 = 25T/100
T = 40000, so A get 25000 and B gets 15000 votes, so difference = 10000

 A man spends 60% of his income. His income is increased by 20% and his expenditure also increases by 10%. Find the percentage decrease in his saving?
  • a)
    10%
  • b)
    15%
  • c)
    20%
  • d)
    25%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Rhea Reddy answered
Answer – a) 10% Explanation : Let initially income is 100. So, expenditure = 60 and saving = 40 now income is increased by 20% i.e. 120. So, expenditure = (70/100)*120 = 84 and saving = 36 so % percent decrease in saving = (4/40)*100 = 10%

The population of a village has increased annually at the rate of 20%. If at the end of 3 years it is 21600, the population in the beginning of the first year?
  • a)
    10000
  • b)
    12500
  • c)
    15000
  • d)
    17500
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Divey Sethi answered
We can use the formula for compound growth to find the initial population:
where:
  • P is the final population (21600)
  • P0 is the initial population (what we want to find)
  • r is the annual growth rate (20% or 0.20)
  • n is the number of years (3)
Plug in the known values:

Simplify and solve for P0:

30 litre of solution contains alcohol and water in the ratio 2:3. How much alcohol must be added to the solution to make a solution containing 60% of alcohol?
  • a)
    10
  • b)
    12
  • c)
    14
  • d)
    15
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

The initial solution contains 30 liters, with alcohol and water in the ratio 2:3.
The amount of alcohol in the solution is:

The amount of water in the solution is:
We need to add some amount of alcohol (let it be x) to make the alcohol content 60% of the total solution.
After adding x liters of alcohol, the new total volume of the solution will be 30 + x liters, and the amount of alcohol will be 12 + x liters.
The concentration of alcohol should be 60%, so:

Solving the equation:
Thus, 15 liters of alcohol must be added to the solution.

 Weights of two friends A and B are in the ratio of 1 : 2. A’s weight increases by 20% and the total weight of A and B together becomes 60 kg, with an increase of 30%. By what percent the weight of B increase?
  • a)
    30%
  • b)
    35%
  • c)
    40%
  • d)
    45%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Let the original weights of A and B be A and B, respectively. Since the ratio of their weights is 1 : 2, we can say:
A = x and B = 2x
A’s weight increases by 20%, so the new weight of A is:
New weight of A = A + 20% of A = x + 0.20x = 1.2x
The total weight of A and B after the increase is 60 kg, and it is also given that the total weight increased by 30%. Therefore, the original total weight of A and B was:
Original total weight = 60/1.30 = 46.15 kg (approximately)
The original total weight of A and B is also A + B = x + 2x = 3x, so:
3 x = 46.15 ⇒ x = 46.15/3 = 15.38 kg (approximately)
So, A’s original weight is approximately 15.38 kg, and B’s original weight is:
B = 2x = 2 × 15.38 = 30.76 kg (approximately)
The new total weight is 60 kg, and the new weight of A is 1.2x = 1.2 × 15.38 = 18.46 kg. Therefore, the new weight of B is:
New weight of B = 60 − 18.46 = 41.54 kg (approximately)
Now, we can calculate the percentage increase in B’s weight:
Thus, B’s weight increased by 35%.

The population of a village has increased annually at the rate of 20%. If at the end of 3 years it is 21600, the population in the beginning of the first year?
  • a)
    10000
  • b)
    12500
  • c)
    15000
  • d)
    17500
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

  • The population increases by 20% annually, meaning it multiplies by 1.20 each year.
  • After 3 years, the population is 21600.
  • Using the compound growth formula P=P0(1+r)t, where P = 21600, r = 0.20, and t = 3, we calculate the initial population P0.
  • Solving 21600=Px (1.20)3, we find P= 12500.
  • The initial population is therefore 12500.

The number of seats in a cinema hall is decreased by 8% and also the price of the ticket is increased by 4 percent. What is the effect on the revenue collected?
  • a)
    increase 4.32%
  • b)
    decrease 4.32%
  • c)
    increase 3.32 percent
  • d)
    decrease 3.32%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Answer – b) decrease 4.32% Explanation : Let initially seats are 100 and price of each seat is 100, so total initial revenue = 10000
now, seats are 92 and price of each seat = 104, so total revenue = 92*104 = 9568 so percent change in revenue = (432/10000)*100 = 4.32 decrease

In an examination 70% candidates passed in prelims and 55% candidates passed in Mains. If 62% candidates passed in both these subjects, then what per cent of candidates failed in both the exams?
  • a)
    37%
  • b)
    26%
  • c)
    43%
  • d)
    15%
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Rajeev Kumar answered
Answer – 1.37% Explanation : Students passed in Prelims = 70% Students passed in Mains = 55% Students passed in both  = 62% No of students passed in at least one subject = (70+55)-62 = 63%. students failed in both subjects = 100-63 = 37%.

When the price of rice is increased by 30 percent, a family reduces its consumption such that the expenditure is only 20 percent more than before. If 50 kg of rice is consumed by family before, then find the new consumption of family (approx.)
  • a)
    43kg
  • b)
    44kg
  • c)
    45kg
  • d)
    46kg
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Rajeev Kumar answered
Answer – d) 46kg Explanation : Suppose initially price per kg of rice is 100 then their expenditure is 5000.
Now their expenditure is only increased by only 20% i.e – 6000.
Increased price of rice = 130.
So new consumption = 6000/130 = 46

In a class, 60% of the students are boys and in an examination, 80% of the girls scored more than 40 marks(Maximum Marks:150). If 60% of the total students scored more than 40 marks in the same exam, what is the fraction of the boys who scored 40 marks or less.
  • a)
    8/15
  • b)
    7/15
  • c)
    4/5
  • d)
    1/5
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Engineers Adda answered
Assume Total no of students = 100
60% of the students are boys. so Boys=60,Girls=40
No. of girls who scored more than 40 marks = 80% of girls = 80% of 40 = 32.
No. of students who scored more than 40 marks = 60% of Total Students = 60
Therefore No. of boys who scored more than 40 marks = 60-32=28
No. of boys who scored less= Total boys – Boys(scored more) = 60-28=32
Fraction=(scored less)/Total boys = 32/60 =8/15

Alisha goes to a supermarket and bought things worth rupees 60, out of which 40 paise went on sales tax. If the tax rate is 10 percent, then what was the cost of tax free items?
  • a)
    54.60
  • b)
    55.60
  • c)
    56.60
  • d)
    57.60
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Niharika Basu answered
Calculation of Tax-Free Items Cost:
Explanation:
- Total cost of items = Rs. 60
- Sales tax = 40 paise
- Tax rate = 10%

Step 1: Calculate the total tax amount
- Tax rate = 10%
- Total cost of items = Rs. 60
- Tax amount = 10% of Rs. 60 = Rs. 6

Step 2: Convert the tax amount to paise
- 1 Rupee = 100 paise
- Rs. 6 = 6 * 100 = 600 paise

Step 3: Calculate the tax-free items cost
- Total cost of items = Rs. 60 = 6000 paise
- Sales tax = 40 paise
- Total tax amount = 600 paise
- Cost of tax-free items = Total cost of items - Total tax amount
- Cost of tax-free items = 6000 paise - 600 paise = 5400 paise = Rs. 54
Therefore, the cost of the tax-free items is Rs. 54.60, which is option 'B'.

The ratio of the number of boys and girls in a school is 3:2. If 20% of the boys and 25% of the girls are scholarship holders, the percentage of the students who are not scholarship holders is:
  • a)
    30%
  • b)
    60%
  • c)
    75%
  • d)
    78%
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Telecom Tuners answered
Consider Total no of students = 100
Ratio is 3:2 i.e Boys=60 and Girls=40
20% of boys who get scholarship = 60*20/100=12%
25% of girls who get scholarship = 40*25/100 =10%
Therefore % of students who do not get scholarship =100-(12+10) = 78%

The number of seats in a cinema hall is decreased by 8% and also the price of the ticket is increased by 4 percent. What is the effect on the revenue collected?
  • a)
    increase 4.32%
  • b)
    decrease 4.32%
  • c)
    increase 3.32 percent
  • d)
    decrease 3.32%
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

EduRev GATE answered
Let initially seats are 100 and price of each seat is 100, so total initial revenue = 10000
now, seats are 92 and price of each seat = 104, so total revenue = 92*104 = 9568
so percent change in revenue = (432/10000)*100 = 4.32 decrease

Fresh fruits contain 75% while dry fruits contain 20% water. If the weight of dry fruits is 300 kg, what was its total weight when it was fresh?
  • a)
    900kg
  • b)
    850kg
  • c)
    920kg
  • d)
    960kg
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Engineers Adda answered
Quantity of water in 300 kg dry fruits, = (20 /100) *300 = 60 kg
Quantity of fruit alone= 300-60 =240 kg
25 kg fruit piece in 100 kg fresh fruits
For 240 = (100 *240)/25 = 960 kg.

A reduction of 20% in the price of rice enables a housewife to buy 5 kg more for rupees 1200. The reduced price per kg of rice
  • a)
    36
  • b)
    45
  • c)
    48
  • d)
    60
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Abhiram Mehra answered
Understanding the Problem
A housewife can buy more rice after a 20% price reduction. We need to determine the new price per kg of rice after this reduction.
Initial Setup
- Let the original price of rice per kg be "P".
- After a 20% reduction, the new price becomes 0.8P.
- The housewife spends 1200 rupees.
Equations Setup
- Originally, for 1200 rupees, she could buy 1200/P kg of rice.
- After the price reduction, she can buy 1200/(0.8P) kg of rice.
Difference in Quantity
- The difference in quantity purchased is given as 5 kg:
1200/(0.8P) - 1200/P = 5
Solving the Equation
1. Simplify the left-hand side:
- Find a common denominator: (0.8P)(P) = 0.8P².
- The equation becomes:
(1200P - 1200 * 0.8P) / (0.8P²) = 5
2. This simplifies to:
(1200P - 960P) / (0.8P²) = 5
- Resulting in:
240P / (0.8P²) = 5
3. Cross-multiplying gives:
240P = 5 * 0.8P²
4. Rearranging leads to:
0.8P² - 240P = 0
Factoring
- Factoring out P:
P(0.8P - 240) = 0
- This implies:
0.8P = 240 => P = 240 / 0.8 = 300
Finding the Reduced Price
- The reduced price per kg is:
0.8P = 0.8 * 300 = 240
- Therefore, the reduced price per kg of rice is:
240 / 5 = 48
Conclusion
The reduced price per kg of rice is 48 rupees, confirming that the correct answer is option 'C'.

The prices of two articles are in the ratio 3 : 4. If the price of the first article be increased by 10% and that of the second by Rs. 4, the original ratio remains the same. The original price of the second article is:
  • a)
    Rs.40
  • b)
    Rs.35
  • c)
    Rs.10
  • d)
    Rs.30
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Tarun Chawla answered
Given:
The prices of two articles are in the ratio 3 : 4.

Let:
Let the original price of the first article be 3x and the original price of the second article be 4x.

According to the question:
If the price of the first article is increased by 10%, the new price becomes 3.3x.
If the price of the second article is increased by Rs. 4, the new price becomes 4x + 4.

Given:
The new ratio of the prices is still 3.3 : (4x + 4).

Equating the ratios:
3.3 / (4x + 4) = 3 / 4

Solving the equation:
12.4 = 3(4x + 4)
12.4 = 12x + 12
12.4 - 12 = 12x
0.4 = 12x
x = 0.4 / 12
x = 0.0333

Calculating the original price of the second article:
Original price of the second article = 4x
= 4 * 0.0333
= Rs. 0.1333
Therefore, the original price of the second article is Rs. 40.

In an examination, 50% of the students passed in Science and  75% passed in Social, while 20% students failed in both the subjects. If 270 students passed in both subjects, find the total number of students who appeared in the exam?
  • a)
    400
  • b)
    540
  • c)
    600
  • d)
    750
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Gate Gurus answered
passed in science = 50%
passed in social = 75%
20% students failed in both the subjects and 80% passed in at least one subject
No of students passed in both subjects = 50+75−x=80  x=45% 45% of x = 270  x = 270*100/45 = 600
Total number of students =600

A man spends 60% of his income. His income is increased by 20% and his expenditure also increases by 10%. Find the percentage decrease/increase in his savings?
  • a)
    35% increase
  • b)
    15% increase
  • c)
    20% decrease
  • d)
    10% decrease
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Harsh Kulkarni answered
Initial Setup
- Let the man's original income be 100 units.
- Therefore, his original expenditure is 60% of his income, which is 60 units.
- His initial savings would be: 100 - 60 = 40 units.
Income Increase
- The man's income increases by 20%.
- New income = 100 + (20% of 100) = 100 + 20 = 120 units.
Expenditure Increase
- His expenditure increases by 10% of the original expenditure.
- New expenditure = 60 + (10% of 60) = 60 + 6 = 66 units.
New Savings Calculation
- The new savings would be: New Income - New Expenditure = 120 - 66 = 54 units.
Change in Savings
- The original savings were 40 units, and the new savings are 54 units.
- The change in savings = New Savings - Original Savings = 54 - 40 = 14 units.
Percentage Increase in Savings
- To find the percentage increase in savings:
- Percentage Increase = (Change in Savings / Original Savings) * 100
- Percentage Increase = (14 / 40) * 100 = 35%.
Conclusion
- The percentage increase in his savings is 35%.
- Thus, the correct answer is option 'A': 35% increase.

Weights of two friends A and B are in the ratio of 1:2. A’s weight increases by 20% and the total weight of A and B together becomes 60 kg, with an increase of 30%. By what percent the weight of B increase?
  • a)
    30%
  • b)
    35%
  • c)
    40%
  • d)
    45%
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Telecom Tuners answered
weight of A is x and weight of B is 2x
given that 60 kg weight is the 30% percent increase of the original weight, so
(130/100)*W = 60, W = 600/13 kg (W = original weight)
X + 2x = 600/13, x = 200/13
So weight of A = 200/13 and of B = 400/13
(120/100)*(200/13) + [(100 + a)/100]*(400/13) = 60
Solve for a. We will get a = 35%

In an examination 70% candidates passed in prelims and 55% candidates passed in Mains. If 62% candidates passed in both these subjects, then what per cent of candidates failed in both the exams?
  • a)
    37%
  • b)
    26%
  • c)
    43%
  • d)
    15%
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Gate Gurus answered
Students passed in Prelims = 70%
Students passed in Mains = 55%
Students passed in both  = 62%
No of students passed in at least one subject = (70+55)-62 = 63%.
students failed in both subjects = 100-63 = 37%.

In a class of 500 students  ,65%  are boys. 20% of the girls and 40% of the boys failed the exam.Find the of students in the school passed the exam?
  • a)
    335
  • b)
    270
  • c)
    400
  • d)
    362
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Athul Banerjee answered
Given Data:
- Total number of students in the class = 500
- Percentage of boys = 65%
- Percentage of girls = 35%
- Percentage of girls who failed = 20%
- Percentage of boys who failed = 40%

Solution:

Step 1: Calculate the number of boys and girls in the class
- Number of boys = 65% of 500 = 0.65 * 500 = 325
- Number of girls = 35% of 500 = 0.35 * 500 = 175

Step 2: Calculate the number of boys and girls who failed the exam
- Number of boys who failed = 40% of 325 = 0.40 * 325 = 130
- Number of girls who failed = 20% of 175 = 0.20 * 175 = 35

Step 3: Calculate the total number of students who failed the exam
- Total number of students who failed = 130 (boys who failed) + 35 (girls who failed) = 165

Step 4: Calculate the number of students who passed the exam
- Number of students who passed = Total number of students - Total number of students who failed = 500 - 165 = 335
Therefore, the number of students in the school who passed the exam is 335. Hence, the correct answer is option 'A'.

In a factory there are three types of bulbs L1, L2 and L3 which produces 20%, 15% and 32% of the total products respectively. L1, L2 and L3 produces 3%, 7% and 2% defective products, respectively. Find the percentage of non-defective products ?
  • a)
    46%
  • b)
    30%
  • c)
    53%
  • d)
    64%
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Abhay Khanna answered
Understanding the Problem
In this factory, we have three types of bulbs: L1, L2, and L3. Each type contributes differently to the total production, and they also have varying rates of defective products. Our goal is to determine the percentage of non-defective products.
Production Contribution
- L1: 20% of total products
- L2: 15% of total products
- L3: 32% of total products
Note: The percentages add up to 67%, implying there are other bulbs or types contributing the remaining percentage.
Defective Rates
- L1: 3% defective
- L2: 7% defective
- L3: 2% defective
Calculating Defective Products
To find the percentage of non-defective products, we first calculate the defective products from each type of bulb:
1. Defective from L1:
20% * 3% = 0.60%
2. Defective from L2:
15% * 7% = 1.05%
3. Defective from L3:
32% * 2% = 0.64%
Total Defective Products
Now, we sum all the defective products:
0.60% + 1.05% + 0.64% = 2.29%
Finding Non-Defective Products
To find the percentage of non-defective products, we subtract the total defective percentage from 100%:
100% - 2.29% = 97.71%
However, if we consider that the question implies only the combined contribution of L1, L2, and L3 (which sums to 67%), we can recalculate the non-defective for that subset. The percentage of non-defective products specific to the bulbs is:
- Non-defective for L1 = 20% - 0.60% = 19.4%
- Non-defective for L2 = 15% - 1.05% = 13.95%
- Non-defective for L3 = 32% - 0.64% = 31.36%
Total non-defective from L1, L2, L3 = 19.4% + 13.95% + 31.36% = 64.71%
Thus, rounding gives us approximately 64%.
Final Answer
The percentage of non-defective products is 64%, which confirms the correct answer is option 'D'.

The total salary of Guagn and Harish in an organization is Rs 30000. If the salary of Gugan increase by 5% and salary of Harish increase by 7%, then their total salary would increase to Rs 31800. Find the salary of Harish ?
  • a)
    Rs.10,000
  • b)
    Rs.15,000
  • c)
    Rs.18,000
  • d)
    Rs.12,000
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Alok Khanna answered
Given Information
- Total salary of Gugan and Harish = Rs 30,000
- Increase in Gugan's salary = 5%
- Increase in Harish's salary = 7%
- New total salary after increases = Rs 31,800
Let’s Define Salaries
- Let Gugan's salary = x
- Let Harish's salary = y
From the given information, we can establish the following equations:
Equation 1: Total Salary
- x + y = 30,000
Equation 2: Total Salary After Increases
- After Gugan's salary increase: x + 0.05x = 1.05x
- After Harish's salary increase: y + 0.07y = 1.07y
Thus, the new total salary becomes:
- 1.05x + 1.07y = 31,800
Solving the Equations
1. Replace y in Equation 1:
y = 30,000 - x
2. Substitute y in Equation 2:
1.05x + 1.07(30,000 - x) = 31,800
Expanding this gives:
1.05x + 32,100 - 1.07x = 31,800
Combine like terms:
-0.02x + 32,100 = 31,800
-0.02x = 31,800 - 32,100
-0.02x = -300
x = 15,000
3. Find Harish's Salary:
y = 30,000 - 15,000
y = 15,000
Conclusion
The salary of Harish is Rs. 15,000.
Hence, the correct answer is option 'B'.

Chapter doubts & questions for Percentage - Mathematics for RRB NTPC / ASM 2025 is part of RRB NTPC/ASM/CA/TA exam preparation. The chapters have been prepared according to the RRB NTPC/ASM/CA/TA exam syllabus. The Chapter doubts & questions, notes, tests & MCQs are made for RRB NTPC/ASM/CA/TA 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests here.

Chapter doubts & questions of Percentage - Mathematics for RRB NTPC / ASM in English & Hindi are available as part of RRB NTPC/ASM/CA/TA exam. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for RRB NTPC/ASM/CA/TA Exam by signing up for free.

Signup to see your scores go up within 7 days!

Study with 1000+ FREE Docs, Videos & Tests
10M+ students study on EduRev