JEE Exam  >  JEE Questions  >  0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) so... Start Learning for Free
0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample is
  • a)
    80.0%
  • b)
    90.0%
  • c)
    95.0%
  • d)
    75.0%
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?
Verified Answer
0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with ...
This question is part of UPSC exam. View all JEE courses
Most Upvoted Answer
0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with ...
To find the percentage of CaSO4 present in the impure sample, we need to calculate the amount of CaSO4 in the sample and then determine the percentage.

Given data:
- Mass of impure CaSO4 = 0.400 g
- Molar mass of CaSO4 = 136 g/mol
- Mass of anhydrous BaSO4 formed = 0.617 g
- Molar mass of BaSO4 = 233 g/mol

Let's calculate the amount of CaSO4 in the impure sample:
- Molar ratio of CaSO4 to BaSO4 = 1:1 (from the balanced chemical equation)
- Moles of BaSO4 = Mass of BaSO4 / Molar mass of BaSO4
= 0.617 g / 233 g/mol
= 0.00265 mol
- Moles of CaSO4 = Moles of BaSO4
= 0.00265 mol

Now, let's calculate the percentage of CaSO4 in the impure sample:
- Mass of CaSO4 = Moles of CaSO4 * Molar mass of CaSO4
= 0.00265 mol * 136 g/mol
= 0.3604 g

Percentage of CaSO4 = (Mass of CaSO4 / Mass of impure sample) * 100
= (0.3604 g / 0.400 g) * 100
= 90.1%

Therefore, the percentage of CaSO4 present in the impure sample is approximately 90.1%.
Explore Courses for JEE exam
Question Description
0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? for JEE 2025 is part of JEE preparation. The Question and answers have been prepared according to the JEE exam syllabus. Information about 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? covers all topics & solutions for JEE 2025 Exam. Find important definitions, questions, meanings, examples, exercises and tests below for 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?.
Solutions for 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? in English & in Hindi are available as part of our courses for JEE. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for JEE Exam by signing up for free.
Here you can find the meaning of 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? defined & explained in the simplest way possible. Besides giving the explanation of 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?, a detailed solution for 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? has been provided alongside types of 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? theory, EduRev gives you an ample number of questions to practice 0.400 g of impure CaSO4 (Molar mass = 136) solution when treated with excess of barium chloride solution, gave 0.617 g of anhydrous BaSO4 (Molar mass = 233). The percentage of CaSO4 present in the sample isa)80.0%b)90.0%c)95.0%d)75.0%Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer? tests, examples and also practice JEE tests.
Explore Courses for JEE exam
Signup to solve all Doubts
Signup to see your scores go up within 7 days! Learn & Practice with 1000+ FREE Notes, Videos & Tests.
10M+ students study on EduRev