Class 9 Exam  >  Class 9 Questions  >   The work done in lifting a 50 kg of bag from... Start Learning for Free
The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)
  • a)
    500 J
  • b)
    1000 J
  • c)
    2000 J
  • d)
    10,000 J
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?
Most Upvoted Answer
The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, ...
Given:
Mass of the bag, m = 50 kg
Height of the coolie, h = 200 cm = 2 m
Acceleration due to gravity, g = 10 m/s^2

To Find:
The work done by the coolie in lifting the bag.

Solution:
The work done (W) is given by the formula:

W = mgh

where,
m = mass of the object (in kg)
g = acceleration due to gravity (in m/s^2)
h = height (in meters)

Substituting the given values:
m = 50 kg
g = 10 m/s^2
h = 2 m

W = (50 kg) * (10 m/s^2) * (2 m)
W = 1000 J

Hence, the work done by the coolie in lifting the bag is 1000 J.

Explanation:
- The work done in lifting an object is equal to the product of the force applied and the distance over which the force is applied.
- In this case, the coolie is applying a force to lift the bag against the force of gravity.
- The force applied by the coolie is equal to the weight of the bag, which is given by the formula: F = mg, where m is the mass of the bag and g is the acceleration due to gravity.
- The distance over which the force is applied is the height to which the bag is lifted.
- Therefore, the work done by the coolie is equal to the weight of the bag multiplied by the height to which it is lifted.
- Substituting the given values into the formula, we can calculate the work done as 1000 J.
- Hence, the correct answer is option B, 1000 J.
Free Test
Community Answer
The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, ...
W = m g h
= 50 × 10 × 200/100
= 1000 J
Explore Courses for Class 9 exam
The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer?
Question Description
The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? for Class 9 2025 is part of Class 9 preparation. The Question and answers have been prepared according to the Class 9 exam syllabus. Information about The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? covers all topics & solutions for Class 9 2025 Exam. Find important definitions, questions, meanings, examples, exercises and tests below for The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer?.
Solutions for The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? in English & in Hindi are available as part of our courses for Class 9. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for Class 9 Exam by signing up for free.
Here you can find the meaning of The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? defined & explained in the simplest way possible. Besides giving the explanation of The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer?, a detailed solution for The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? has been provided alongside types of The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? theory, EduRev gives you an ample number of questions to practice The work done in lifting a 50 kg of bag from the ground to the head, height of coolie is 200 cm, by the coolie is (assume g = 10 m/s2)a)500 Jb)1000 Jc)2000 Jd)10,000 JCorrect answer is option 'B'. Can you explain this answer? tests, examples and also practice Class 9 tests.
Explore Courses for Class 9 exam
Signup to solve all Doubts
Signup to see your scores go up within 7 days! Learn & Practice with 1000+ FREE Notes, Videos & Tests.
10M+ students study on EduRev