Q1: If N2 = 12345678987654321, then how many digits does the number N have? (2025)
(a) 8
(b) 9
(c) 10
(d) 11
Ans: (b)
Let's look at the pattern of squares of numbers consisting only of ones:
12 = 1 (1 digit in N, 1 digit in N2, highest digit in N2 is 1)
112 = 121 (2 digits in N, 3 digits in N2, highest digit in N2 is 2)
1112 = 12321 (3 digits in N, 5 digits in N2, highest digit in N2 is 3)
11112 = 1234321 (4 digits in N, 7 digits in N2, highest digit in N2 is 4)
111112 = 123454321 (5 digits in N, 9 digits in N2, highest digit in N2 is 5) …….and so on.
In our case, N2=12345678987654321. The highest digit in the sequence is 9, and the number of digits in it is 17. This means that N must be a number consisting of nine '1's. So, N = 111,111,111.
Thus, the number N has 9 digits.
Q2. What is the unit digit in the multiplication of 1 × 3 × 5 × 7 × 9 × … × 999? (2025)
(a) 1
(b) 3
(c) 5
(d) 9
Ans: (c)
Method I: The given expression: 1 × 3 × 5 × 7 × 9 × … × 999 1 × 3 × 5 × 7 × 9 = 945
So, the unit digit is 5. Similarly, the unit digit of the product 11 × 13 × 15 × 17 × 19 would also be 5.
Same would be the case for each such set, i.e.(21 × 23 × 25 × 27 × 29), ………. 991 × 993 × 995 × 997 × 999.
So, basically, we will get 5 × 5 × 5 × ….. × 5 Unit digit of the product 5 × 5 × 5 × ….. × 5 would also be 5.
Method II: The given expression: 1 × 3 × 5 × 7 × 9 × … × 999 We can see that there is 5 in the multiplication.
Multiplication rule of 5: (i) If you multiply an odd number by 5, the product will always end in 5.
Example: (3 × 5 = 15), (7 × 5 = 35), ….. etc.
(ii) If you multiply an even number by 5, the product will always end in 0.
Example: (4 × 5 = 20), (6 × 5 = 30), ….. etc.
In the given expression, only odd numbers are being multiplied.
So, the final product's unit digit must be 5.
Q3. The difference between any two natural numbers is 10. What can be said about the natural numbers which are divisible by 5 and lie between these two numbers? (2025)
(a) There is only one such number.
(b) There are only two such numbers.
(c) There can be more than one such number.
(d) No such number exists.
Ans: (c)
If the numbers are 1 and 11, there are two numbers between them that are divisible by 5 (i.e. 5 and 10).
However, if we consider the numbers 5 and 15, there is only one number between them that is divisible by 5 (i.e. 10).
Hence, there can be one or two such numbers in the given range, depending on the range we choose.
Q4. Consider the following statements in respect of the sum S = x + y + z, where x, y and z are distinct prime numbers each less than 10 :
1. The unit digit of S can be 0.
2. The unit digit of S can be 9.
3. The unit digit of S can be 5.
Which of the statements given above are correct? (2024)
(a) 1 and 2 only
(b) 2 and 3 only
(c) 1 and 3 only
(d) 1, 2 and 3
Ans: (c)
x, y and z are distinct prime numbers less than 10. So, these numbers can be 2, 3, 5, or 7.
S = x + y + z
S = 2 + 3 + 5 = 10..................(1)
S = 3 + 5 + 7 = 15...................(3)
So, (2,3,5) and (3,5,7) satisfy conditions 1 and 3 respectively.
However, statement 2 is not true for these given set of numbers.
Q5. 325 + 227 is divisible by (2024)
(a) 3
(b) 7
(c) 10
(d) 11
Ans: (c)
325 + 227 = (25)5 + 227 (∵ (am)n = amn)
= 225 + 227
= 225(1 + 22)
= 225 × 5
= 224 + 1 × 5
= 224 × 21 × 5 (∵ am+n = am × an)
= 224 × 10
Thus, 325 + 227 is completely divisible by 10.
Q6. If 7 ⊕ 9 ⊕ 10 = 8, 9 ⊕ 11 ⊕ 30 = 5, 11 ⊕ 17 ⊕ 21 = 13, what is the value of 23 ⊕ 4 ⊕ 15 ? (2023)
(a) 6
(b) 8
(c) 13
(d) 15
Ans: (a)
Here, we are just adding up the numbers and then summing up the digits of the resultant number.
7 ⨁ 9 ⨁ 10 = 7 + 9 + 10 = 26 = 2 + 6 = 8
9 ⨁ 11 ⨁ 30 = 9 + 11 + 30 = 50 = 5 + 0 = 5
11 ⨁ 17 ⨁ 21 = 11 + 17 + 21 = 49 = 4 + 9 = 13
So, 23 ⨁ 4 ⨁ 15 = 23 + 4 + 15 = 42 = 4 + 2 = 6
Hence, option (a) is correct.
Q7. A number N is formed by writing 9 for 99 times. What is the remainder if N is divided by 13? (2023)
(a) 11
(b) 9
(c) 7
(d) 1
Ans: (a)
N = 9999 …… 99 times
Any digit repeated (P - 1) times is divisible by P, where P is a prime number > 5.
So, 9999 …… repeated 13 - 1 = 12 times will be divisible by 13.
So, 9999 …… repeated 12 × 8 = 96 times will be divisible by 13.
That is, Remainder [9999...... 96 times / 13] = 0
Or Remainder [9999...... (96 times) 000 / 13] = 0
So, we just need to find out the remainder when we divide the remaining three digits by 13.
Remainder [999 / 13] = 11
Hence, option (a) is correct.
Method II: We can analyze the pattern of remainders.
Remainder [9/13] = 9
Remainder [99/13] = 8
Remainder [999/13] = 11
Remainder [9999/13] = 2
Remainder [99999/13] = 3
Remainder [999999/13] = 0
This pattern can be seen getting repeated thereafter too.
Remainder [9999999/13] = 9
Remainder [99999999/13] = 8 …and so forth.
So, if total number of 9s is six, twelve, eighteen, ……., ninety, ninety six, etc., the remainder is 0.
So, if the number has ninety seven 9s, the remainder is 9. [Following the pattern]
So, if the number has ninety eight 9s, the remainder is 8.
So, if the number has ninety nine 9s, the remainder is 11.
Therefore, the answer is 11.
Hence, option (a) is correct.
Q8. Each digit of a 9-digit number is 1. It is multiplied by itself. What is the sum of the digits of the resulting number? (2023)
(a) 64
(b) 80
(c) 81
(d) 100
Ans: (c)
Method I: 11 × 11 = 121
111 × 111 = 12321
1111 × 1111 = 1234321
Following the same pattern, we get:
(1111 …. 9 times) × (1111 …. 9 times) = 12345678987654321
Sum of the digits of the resulting number = 2 × (1 + 2 + 3 + …. + 8) + 9 = 2 × [8 × 9/2] + 9 = 72 + 9 = 81
[Sum of first n natural numbers = n (n + 1) / 2] Hence, option (c) is correct.
Method II: Since each digit of a 9-digit number is 1, so the sum of its digits = 9.
So, this number is divisible by 9. Any multiple of such a number will also be divisible by 9.
So, the sum of the digits of the resulting number of the multiplication (111111111) × (111111111) must also be divisible by 9.
Therefore, the correct answer will be the option which is a multiple of 9, i.e. 81.
Hence, option (c) is correct.
Q9. A 3-digit number ABC, on multiplication with D gives 37DD where A, B, C and D are different non-zero digits. What is the value of A+B+C? (2023)
(a) 18
(b) 16
(c) 15
(d) Cannot be determined due to insufficient data
Ans: (a)
It’s given that, ABC × D = 37DD Wherein A, B, C and D are different non-zero digits.
So, ABC = 37DD / D = (3700 + 10D + D) / D = (3700/D) + 11
The possible values of D, such that ABC is an integer, are 1, 2, 4, and 5.
If D = 1, ABC = 3700 + 11 = 3711. It can be rejected as ABC is a three-digit number.
If D = 2, ABC = 1850 + 11 = 1861. It can be rejected as ABC is a three-digit number.
If D = 5, ABC = 740 + 11 = 751. It can be rejected as here B = D = 5.
If D = 4, ABC = 925 + 11 = 936.
So, A + B + C = 9 + 3 + 6 = 18
Hence, option (a) is correct.
Q10. How many natural numbers are there which given a remainder of 31 when 1186 is divided by these natural numbers? (2023)
(a) 6
(b) 7
(c) 8
(d) 9
Ans: (d)
Divisor = Dividend × Quotient + Remainder
So, 1186 = Dividend × Natural number + 31
Or Dividend × Natural number = 1186 – 31 = 1155
Hence, the required natural number must be a factor of 1155.
Now, 1155 = 1 × 3 × 5 × 7 × 11
When 1186 is divided by the required natural number, we get 31 as remainder.
Thus, the required natural number must be greater than 31.
Factors of 1155 which are greater than 31 are: 33, 35, 55, 77, 105, 165, 231, 385, and 1155.
Thus, there are 9 natural numbers which give a remainder of 31 when 1186 is divided by them.
Hence, option (d) is correct.
Q11. An Identity Card has the number ABCDEFG, not necessarily in that order, where each letter represents a distinct digit (1, 2, 4, 5, 7, 8, 9 only). The number is divisible by 9. After deleting the first digit from the right, the resulting number is divisible by 6. After deleting two digits from the right of original number, the resulting number is divisible by 5. After deleting three digits from the right of original number, the resulting number is divisible by 4. After deleting four digits from the right of original number, the resulting number is divisible by 3. After deleting five digits from the right of original number, the resulting number is divisible by 2.
Which of the following is a possible value for the sum of the middle three digits of the number? (2022)
(a) 8
(b) 9
(c) 11
(d) 12
Ans: (a)
The number has 7 digits, and has been denoted by: ABCDEFG
These letters can be replaced by 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, not necessarily in the same order.
We have to find the possible value of C + D + E The original number (ABCDEFG) is divisible by 9.
It has to be as 1 + 2 + 4 + 5 + 7 + 8 + 9 = 36, which is divisible by 9. This information is utterly useless.
After deleting 1 digit from the right, the resulting number (ABCDEF) is divisible by 6.
It means that, F = 2, 4 or 8 (i.e. an even number).
Also, if even after removing G, the remaining number is divisible by 3, then it means G = 9.
After deleting 3 digits from the right, the resulting number (ABCD) is divisible by 4.
It means that, D = 2, 4 or 8 (i.e. an even number).
After deleting 5 digits from the right, the resulting number (AB) is divisible by 2.
It means that, B = 2, 4 or 8 (i.e. an even number).
So, F, D and B are even numbers (2, 4 or 8). And, A, C, E, and G are odd numbers (1, 5, 7 or 9).
After deleting 2 digits from the right, the resulting number (ABCDE) is divisible by 5. It means that, E = 5.
So, we just have to find C + D + E = C + D + 5, which must be an even number as C is odd (1, or 7), and D is even (2, 4, or 8).
On observing the options, we can see that C must be 1 and D must be 2. So, C + D + E = 1 + 2 + 5 = 8.
Q12. How many 3-digit natural numbers (without repetition of digits) are there such that each digit is odd and the number is divisible by 5? (2022)
(a) 8
(b) 12
(c) 16
(d) 24
Ans: (b)
We need to find three-digit numbers in which:
All digits are different, and all digits are odd. So, the three digits must be from amongst 1, 3, 5, 7, and 9.
The number is divisible by 5, i.e. the units digit is 5.
The number of ways we can fill the first two digits from amongst 4 distinct digits = 4 × 3 = 12.
Q13. What is the smallest number greater than 1000 that when divided by any one of the numbers 6, 9, 12, 15, 18 leaves a remainder of 3? (2022)
(a) 1063
(b) 1073
(c) 1083
(d) 1183
Ans: (c)
LCM of 6, 9, 12, 15 and 18 = 180
Smallest number greater than 1000 which is a multiple of 180 is 1080.
So, Required number = 1080 + 3 = 1083
Q14. Let p be a two-digit number and q be the number consisting of same digits written in reverse order. If p x q = 2430, then what is the difference between p and q? (2022)
(a) 45
(b) 27
(c) 18
(d) 9
Ans: (d)
p is a two-digit number, and q is the number consisting of the same digits in the reverse order.
It’s given that, p × q = 2430
The last digit of the product is 0, which indicates that one two of the digits must be 5.
Let the remaining digit be x.
So, p = x5 = x × 10 + 5 = 10x + 5
Reverse number, q = 5x = 5 × 10 + x = 50 + x
According to the question, (10x + 5) × (50 + x) = 2430
Or 500x + 10x2 + 250 + 5x = 2430
Or 10x2 + 505x – 2180 = 0
Or 2x2 + 101x – 436 = 0
Or x(2x + 109) – 4(2x + 109) = 0
Or (x – 4)(2x + 109) = 0
Or x = 4, or –109/2 (can be neglected)
So, x = 4
Therefore, p = x5 = 45
And q = 54
Required difference = 54 – 45 = 9
Q15. What is the number of numbers of the form 0.XY, where X and Y are distinct non -zero digits? (2022)
(a) 72
(b) 81
(c) 90
(d) 100
Ans: (a)
Since, X and Y are distinct non-zero digits
∴ The required number of numbers of the form 0.XY = 9 × 8 = 72
Hence, option (a) is the correct answer.
Q16. Integers are listed from 700 to 1000. In how many integers is the sum of the digits 10? (2021)
(a) 6
(b) 7
(c) 8
(d) 9
Ans: (d)
Here we have to find out all the integers between 700 to 1000, in which sum of the digits is 10, e.g. 703 ⟶ 7 + 0 + 3 = 10
These numbers have been listed below: 703, 712, 721, 730, 802, 811, 820, 901 and 910
Hence, there are 9 such integers in which the sum of the digits is 10.
Hence, option (d) is the correct answer.
Q17. If 32019 is divided by 10, then what is the remainder? (2021)
(a) 1
(b) 3
(c) 7
(d) 9
Ans: (c)
It’s given that: 32019 is divided by 10. Now, 31 = 3 32 = 9
33 = 27
34 = 81
35 = 243
36 = 729
Since, unit place of the power of 3 repeats after every 4 steps (i.e. it has a cyclicity of 4).
Now, on dividing 2019 by 4 we get a remainder of 3.
Hence, 32019 will have the same last digit as that of 33, i.e. 7.
(33)/10 = 27/10
Hence, the remainder will be 7.
Q18. The number 3798125P369 is divisible by 7. What is the value of the digit P? (2021)
(a) 1
(b) 6
(c) 7
(d) 9
Ans: (b)
Given: 3798125P369 is divisible by 7
Let’s express the given number in terms of triplets of digits, starting from the right, as follows. (37) (981) (25P) (369)
Now, 369 – 25P + 981 – 37 = 1350 – 25P – 37 = 1313 – 25P
By dividing 1313 by 7 we get 4 as remainder.
25P in the above equation should be in between 250 to 259.
Now, 252 and 259 are divisible by 7.
So, the number must be 252 + 4 = 256.
Hence, value of P = 6
Let’s double check it: 1313 – 256 = 1057
It is divisible by 7.
Hence, option (b) is the correct answer.
Q19. When a certain number is multiplied by 7, the product entirely comprises ones only (1111...). What is the smallest such number? (2021)
(a) 15713
(b) 15723
(c) 15783
(d) 15873
Ans: (d)
Method I: As the number comprising of all 1’s is obtained on multiplication by 7, so it means that 7 is the factor of that number.
Our answer will the smallest number comprising of all 1’s that will be divisible by 7. So, let’s check.
Is 1 divisible by 7? – No
Is 11 divisible by 7? – No
Is 111 divisible by 7? – No
Is 1111 divisible by 7? – No
Is 11111 divisible by 7? – No
Is 111111 divisible by 7? – Yes
So, 111111/7 = 15,873
Method II: Multiply the numbers given in the options by 7, and see which multiplication gives you a resultant comprising of all 1’s.
Checking option (d): 15873 × 7 = 111111
Q20. Using 2, 2, 3, 3, 3 as digits, how many distinct numbers greater than 30000 can be formed? (2021)
(a) 3
(b) 6
(c) 9
(d) 12
Ans: (b)
For the number to be greater than 30000, it must start with the digit 3. Also, as only 5 digits are given to us, all must be used.
3 _ _ _ _
The 4 blanks have to be filled by two 2’s and two 3’s.
Number of ways to do so = 4!/(2! 2!) = 6
These numbers are: 33322, 33232, 33223, 32332, 32323, and 32233.
Q21. Consider the following addition problem : 3P + 4P + PP + PP = RQ2; where P, Q and R are different digits.
What is the arithmetic mean of all such possible sums? (2021)
(a) 102
(b) 120
(c) 202
(d) 220
Ans: (c)
3P + 4P + PP + PP = RQ2
Or 30 + P + 40 + P + 10P + P + 10P + P = 100R + 10 Q + 2
Or 24P + 70 = 100R + 10 Q + 2
Or 20P + 70 + 4P = 100R + 10 Q + 2
The unit digit of the resultant is 2. It will be obtained when 4 is multiplied by P.
So, P must be 3, or 8. If P = 3, then: 24P + 70 = 24 × 3 + 70 = 72 + 70 = 142
If P = 8, then: 24P + 70 = 24 × 8 + 70 = 192 + 70 = 262
Arithmetic sum of 142 and 262 = (142 + 262)/2 = 202
205 videos|265 docs|136 tests
|
1. What is the fundamental concept of the number system in mathematics? | ![]() |
2. How do natural numbers differ from whole numbers? | ![]() |
3. What are rational numbers, and how are they represented? | ![]() |
4. Can you explain the significance of prime numbers within the number system? | ![]() |
5. What role do irrational numbers play in the number system? | ![]() |