All Exams  >   CLAT  >   Quantitative Techniques for CLAT  >   All Questions

All questions of Average for CLAT Exam

The average of 5 consecutive even numbers A, B, C, D and E is 52. What is the product of B and E? 
  • a)
    2916                     
  • b)
    2988 
  • c)
    3000                    
  • d)
    2800
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Let the five consecutive even numbers be x,
x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8 respectively.
According to the question,
x + x + 2 + x + 4 + x + 6 + x + 8 = 5 × 52

B = x + 2 = 48 + 2 = 50 and E = x + 8 = 48 + 8 = 56
 B × E = 50 × 56 = 2800
 
So, the correct option is 'D'

The sum of seven consecutive numbers is 175. What is the sum of the first and the last number
  • a)
    58                            
  • b)
    48
  • c)
    60                            
  • d)
    50
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Sum of seven consecutive numbers x+(x+1)+(x+2)+(x+3)+(x+4)+(x+5)+(x+6)=175 7x+21=175
7x=154
x=22
First number will be 22 and consecutive series is 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Sum of first and last number =22+28=50
So, the correct option is 'D'

The average age of a group of 10 students was 20. The average age increased by 2 years when two new students joined the group. What is the average age of the two new students who joined the group?
  • a)
    32 years
  • b)
    49 years
  • c)
    50 years
  • d)
    46 years
  • e)
    None
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Kavya Sharma answered
The average age of a group of 10 students = 20 years
Sum of the ages of these 10 students = 10 * 20 = 200 years.
when 2 new students joined the average age is increased by = 2 years
Hence the average age becomes 22 years and total students become 12.
Therefore, the sum of the ages of the 12 students = 12 * 22 = 264 years
So, the difference between the sum of the ages of 12 students and 10 students = 264 - 200 = 64 years.
Sum of the ages of the 2 new students = 64 years.
Average age of the 2 new students = 64/2 
= 32 years.

The average weight of 20 girls was recorded as 54 kgm. If the weight of teacher is added, the average increased by 1 kg. The teachers weight is
  • a)
    72 kg                                   
  • b)
    73 kg
  • c)
    74 kg                        
  • d)
    75 kg
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Aisha Gupta answered
Given that average is 54 kg for 15 girls.
(Sum of weight of 15 girls) / 15 = 54
Sum of weight of 15 girls = 15 x 54 = 810
Now weight of teacher is also added so the average becomes 54 + 1 kg = 55 kg
(Sum of weight of 15 girls + Weight of teacher ) / (15 girls + 1 teacher)  = New average = 55 (Given)
(810 + Weight of teacher ) / (16) = 55 + 1
810 + Weight of teacher = 16 (56)
Weight of teacher = 896 - 810 = 86 kg

Average score of Rahul, Manish & Suresh is 63. Rahul's score is 15 less than Ajay and 10 more than Manish. If Ajay scored 30 marks more than the average score of Rahul, Manish & Suresh, what is the sum of Manish's and Suresh's score?
  • a)
    120
  • b)
    111
  • c)
    117
  • d)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Sajad Ahmad answered
Let the score of Rahul Manish andSurash be r m s.
now total score of these boys is=3*63=189
so r+m+s=189 (1)
as ajay scored 30 more than tha average score of Rahul'Manish'Surash.
then
score of Ajay =63+30=93
as in guestion Rahuls score is 15 less then Ajay =93-15=78
so r=78
put this value in eq (1)
78+m+s=189
so m+s=189 - 78=111Ans

Can you explain the answer of this question below:
The average of 7 consecutive numbers is 20. The largest of these numbers is :
  • A:
    21                        
  • B:
    22
  • C:
    23                   
  • D:
    24
  • E:
    None of these
The answer is c.

Wahid Khan answered
Let the numbers be x, x + 1, x + 2, x + 3, x + 4, x + 5 and x + 6,

Then (x + (x + 1) + (x + 2) + (x + 3) + (x + 4) + (x + 5) + (x + 6)) / 7 = 20.

or 7x + 21 = 140 or 7x = 119 or x =17.

Latest number = x + 6 = 23.

The average of five positive numbers is 308. The average of first two numbers is 482.5 and the average of last two numbers is 258.5. What is the third number.
  • a)
    224                          
  • b)
    121
  • c)
    58                            
  • d)
    Cannot be determined
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Let the numbers be A1, A2 , A3 , A4 , A5
► Average of 5 numbers = (A1 + A2 + A3 + A4 + A5) / 5 = 308
► Now A1 + A2 + A3 + A4 + A5 = 308 x 5 = 1540
► Also,A1 + A2 = 482.5 x 2 = 965
and A4 + A5 = 258.5 x 2 = 517 
► A3 = 1540 − 965 − 517 = 58
 
So, the correct option is 'C'

The average of five positive numbers is 213. The average of the first two numbers is 233.5 and the average of last two numbers is 271. What is the third number?
  • a)
    64                   
  • b)
    56
  • c)
    106                         
  • d)
    Cannot be determined
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Ishani Rane answered
The sum of the five numbers = 5 * 213 =1065
The sum of the first two numbers = 2 * 233.5 = 467
The sum of  the last two numbers = 542
Then the sum of the four numbers = 467 + 542 =1009
So, the third number will be = 1065 – 1009
                                         = 56

The age of father is 5 times that of his son. 3 years ago, the age of father was 8 times that of his son. Find the present age of father.
  • a)
    35
  • b)
    45
  • c)
    55
  • d)
    46
  • e)
    None
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Given:
Present age
Age of father = 5 × Age of Son
3 years ago,
Age of father = 8 × Age of son
Calculation:
Let the age of father and son be F and S.
According to the question,
F = 5S      ----(1)
Again according to the question,
⇒ (F - 3) = 8(S - 3)      ----(2)
After equating the equation (1) and equation (2)
⇒ 5S - 3 = 8S - 24
⇒ -3S = -21
⇒ S = 7 years
From equation (1)
⇒ F = 5 × 7
⇒ F = 35 years
∴ The present age of the father is 35 years.
So, the correct option is A . 

The ratio of Vipan’s age & Sonia’s age is 3:5 and the sum of their age is 80 years. The ratio of their ages after 10 years will be.
  • a)
    2:3
  • b)
    1:2
  • c)
    3:2
  • d)
    3:5
  • e)
    None
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Sagar Sharma answered
Understanding the Problem
To solve the problem, we need to determine the current ages of Vipans and Sonia based on the given ratio and sum of their ages.
Given Information
- The ratio of Vipans' age to Sonia's age is 3:5.
- The sum of their ages is 80 years.
Setting Up the Equations
1. Let Vipans' age be 3x and Sonia's age be 5x.
2. According to the problem:
- 3x + 5x = 80
3. Simplifying this gives:
- 8x = 80
4. Solving for x:
- x = 10
Calculating Current Ages
- Vipans' age = 3x = 3 * 10 = 30 years
- Sonia's age = 5x = 5 * 10 = 50 years
Finding Ages After 10 Years
1. After 10 years:
- Vipans' age = 30 + 10 = 40 years
- Sonia's age = 50 + 10 = 60 years
Calculating the New Ratio
1. The new ratio of their ages will be:
- Vipans' age : Sonia's age = 40 : 60
2. Simplifying this ratio:
- 40/20 : 60/20 = 2 : 3
Conclusion
Thus, the ratio of Vipans' age to Sonia's age after 10 years is 2:3, which corresponds to option 'A'.

The ratio of father’s age to the son’s age is 4:1 the product of their ages is 196. What will be the ratio of their ages after 5 years?
  • a)
    12:4
  • b)
    4:11
  • c)
    11:4
  • d)
    5 : 6
  • e)
    None
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Dhruv Mehra answered
Let father's age be 4T and son's age T years.
∵ 4T * T = 196
⇒ T2 = 49
∴ T = 7
Father's age after 5 years = (4T + 5) = 33 years
Son's age after 5 years = (T + 5) = 12 years
∴ Ratio of their ages after 5 years = 33 : 12 = 11 : 4

The average marks of nine students in a group is 63. Three of them scored 78, 69 and 48 marks. What are the average marks of remaining six students?
  • a)
    63.5 
  • b)
    64  
  • c)
    63        
  • d)
    62.5
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'E'. Can you explain this answer?

Sounak Malik answered
The total marks of nine students = 9 x 63 = 567
Sum of the marks of three students = 78 + 69 + 48 = 195
Therefore, the sum of marks of the remaining six students= 567 – 195 = 372
Average marks of remaining six students = 372/6 = 62. Ans.e is correct.

What will be the average of even numbers between 11 to 63
  • a)
    37.5                         
  • b)
    47
  • c)
    42                            
  • d)
    37
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

Even numbers between 11 to 63
= 12,14,16,18,20,62.
Clearly, this is a series of consecutive even number
According to the formula
Average of consecutive even numbers = (First number + Last number)/2
= (12 + 62)/2 
= 74/2 
= 37

Ratio between present ages of A, B and C is 5:4:6. Total of the ages of A and C after 5 years will be 54 years. What will be the ratio of ages of B and C after 4 years?
  • a)
    5:4
  • b)
    5:7
  • c)
    4:5
  • d)
    Data inadequate
  • e)
    None
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Option (2) 5:7 is correct✅answer. 
Explanation:-
Let age of A = 5 x
                   B=  4x
                   C = 6x 
Then, according to the question;
( 5x+5) + (6x+5) = 54
11x + 10   = 54
=> 11x  = 54-10
=> 11x = 44
=> x =  4
B's age after 4 years;
 = 4x +4 
=> 4*4+4 
=>  20 years. 
C's age after 4 years ;
= 6x+4 
=>6*4+4
=  28 years 
Therefore,  ratio = 20/28
=>       ratio = 5:7

In a group of 8 boys, 2 men aged at 21 and 23 were replaced two new boys.Due to this the average cost of the group increased by 2 years. What is the average age of the 2 new boys?
  • a)
    17
  • b)
    30
  • c)
    28
  • d)
    23
  • e)
    18
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Preeti Khanna answered
B) 30
Explanation: Average of 8 boys increased by 2, this means the total age of boys increased by 8*2 = 16 yrs So sum of ages of two new boys = 21+23+16 = 60 Average of these = 60/2

Nine students of a class contribute a certain sum. Seven of them give Rs. 5 each and the other two give Rs. 5 & 9 more then the average contribution of all the 9 students. The average contribution of the class of 9 students is.
  • a)
    Rs.10
  • b)
    Rs14
  • c)
    Rs 7    
  • d)
    Rs12
  • e)
    None
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Manoj Ghosh answered
Average = sum/n
Average of 9 students = x
n = 9
x = sum/9

Seven of them give Rs. 5 = 7 * 5 = 35
35+(5+x)+(9+x) ∴ other two give Rs. 5 and Rs. 9 more than the average contribution
x = 35+(5+x)+(9+x)/9

x = 49+2x/9

9x = 49 + 2x
9x - 2x = 49
7x = 49
x = 7

The average of 5 consecutive number is 58.Find the first number ?
  • a)
    55
  • b)
    56
  • c)
    57
  • d)
    58
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Aisha Gupta answered
Answer – B)56 Explanation : X+x+1+x+2+x+3+x+4 = 58*5 = 290 5x+10 = 290 X = 290 – 10/5 = 280/5 = 56

Mr.Suresh’s average monthly expenditure for the first four months of the year was Rs.260 For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. If he spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year, Find what percentage of his annual income of Rs.5000 did he save in the year?
  • a)
    42%
  • b)
    48%
  • c)
    38%
  • d)
    24%
  • e)
    28%
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Kavya Saxena answered
Answer – C. 38% Explanation: Suresh’s average monthly expenditure for the first four months of the year = Rs.260. 260 * 4 = Rs. 1040 For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. He spent 260 + 40 for one month In 5 months he spent 300 * 5 = 1500 He spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year.
Total expenditure = 1040 + 1500 + 560 = 3100 Savings = 5000-3100 = 1900 % savings = 1900/5000 * 100 = 38%

A batsman in his 17th innings makes a score of 85, and thereby increases his average by 3. What is his average after 17 innings?
  • a)
    30
  • b)
    37
  • c)
    40
  • d)
    45
  • e)
    None of these
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Nikita Singh answered
Answer – B (37) Explanation – Let the average after 16th innings be a, then total score after 17th innings => 16a+85 = 17 (a+3) a = 85-51 = 34 Average after 17 innings = a + 3 = 34 + 3 = 37

Chapter doubts & questions for Average - Quantitative Techniques for CLAT 2025 is part of CLAT exam preparation. The chapters have been prepared according to the CLAT exam syllabus. The Chapter doubts & questions, notes, tests & MCQs are made for CLAT 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests here.

Chapter doubts & questions of Average - Quantitative Techniques for CLAT in English & Hindi are available as part of CLAT exam. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CLAT Exam by signing up for free.

Top Courses CLAT

Related CLAT Content